Новини та ділова аналітика для проактивних

Закупівлі ремонтно-будівельних робіт за новою критеріальною базою ProZorro зекономлять для України щонайменше 30 млрд грн на рік

12 червня 2019 — 15:30

Досягти такого вражаючого результату можна буде завдяки рекомендованим критеріям вибору тендерної пропозиції та сервісу, що були презентовані в ДП «Прозорро» 12 червня, – повідомляє Нова Влада.

Як розказали під час заходу журналістам, ці інструменти дозволять сумлінним замовникам проводити тендери з урахуванням усіх можливих показників якості, безпеки та екологічності. Також новий підхід дозволить зекономити величезні кошти.

Експерти ProZorro зазначили, що до цього часу переважно всі закупівлі здійснювались без врахування показників, що впливають на їх ефективність. Внаслідок витрачаються мільярди на дороги, що потребують постійного ремонту, ремонти шкіл, після яких наші діти труяться парами токсичних фарб, будуються будівлі, які споживають вдвічі більше тепла ніж в аналогічних кліматичних умовах у Європі.

З’ясовуючи, чому відбувається саме так, ProZorro опитало понад 10 тис. замовників. Переважна більшість зазначила, що має певні сумніви відносно можливості застосування тих чи інших вимог, не знає як обґрунтувати необхідність їх застосування та забезпечити перевірку виконання згідно з Законом. Внаслідок – ризики бути покараними контролюючими органами.

Так у березні 2018 року народилась ідея – створити команду однодумців «Нецінові критерії ProZorro» для розробки корисного і зручного інструменту для замовників, що дозволив би їм поліпшити ефективність закупівель.

Ідея пройшла відбір  в EU Association Lab – конкурсній програмі нових ідей, на підтримку реалізації Угоди про асоціацією між Україною та ЄС. Протягом інтенсивної шестимісячної програми, команда працювала над новими підходами у сфері закупівель, орієнтуючись на кращий європейський досвід.

При розробці критеріальної бази були враховані:

- вимоги законодавства України;

- національні та міжнародні стандарти;

- найкращі доступні технології та рекомендації Єврокомісії;

- доступність товарів, робіт чи послуг на українському ринку, які відповідають вимогам рекомендованих критеріїв;

- можливі методи підтвердження відповідності (висновки, сертифікати, протоколи досліджень чи випробувань).

Як повідомили під час презентації, приведена багатокритеріальна база є збалансованою в категорії «ціна-якість». Вона дозволить уникнути дискримінацій, коли вимоги до робіт, проекту чи будматеріалів «заточуються» замовником під конкретного виконавця, торгівельну марку, тощо. Організатори підкреслили, що всі автодори, школи, лікарні та адміністрації країни зможуть це застосовувати вже зараз – критерії з методичними рекомендаціями розміщено на Infobox ProZorro.

На заході журналістам також розтлумачили важливість застосування нового підходу для економії бюджету. Зокрема, застосування лише одного такого критерію як заміна на 30% природних мінеральних матеріалів  (піску, гравію, щебеню) на техногенні (металургійні шлаки, золошлаки, тощо) забезпечить скорочення бюджетних витрат не менше ніж на 10% = економія понад 30 млрд грн. І це лише оцінюючи прямі витрати по одному з критеріїв. Пропоновані критерії у цілому дозволять скоротити до 20% витрат на життєвий цикл об’єкту.

Окрім того, такій підхід дозволить зменшити обсяги промислових відходів в місцях їх накопичення та зберегти природні мінеральні вичерпні ресурси. Техногенні відходи можуть застосовуватись у якості замінників природних матеріалів згідно з чинними нормативами та стандартами (ДБН, ДСТУ). До того ж вони відносяться до найнижчого класу безпеки та радіоактивності. Досвід ЄС доводить що саме цей підхід є раціональним і ефективним з усіх точок зору.

domen_shlak_1.png

domen_shlak_2.png

Організатори також наголосили, що для успішного впровадження нових критерії дуже важливий Громадський контроль. Так, аналізування  тендерної документації опублікованої у відкритому доступі в порівнянні з рекомендованими критеріями, допоможе ідентифікувати тих замовників, які не бажають ефективно закуповувати. Це допоможе здійснювати оцінку ефективності закупівлі як органам державного контролю, так і при громадській оцінці, яка стає більш доступною завдяки сервісам ProZorro.

Партнери ДП «Прозорро» ВГО «Жива планета» і GoLOCAL забезпечують безоплатне консультування як замовників, так і  організацій, які здійснюють громадський контроль.

Коментуючи важливість проекту, Ольга Стефанішина, генеральний директор Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції, зокрема, відмітила: «Програма EU Association Lab допомогла реалізувати ідею по створенню електронного сервісу для замовників, який допоможе ефективно використовувати публічні кошти на закупівлі більш якісних, безпечних та екологічних товарів, робіт чи послуг для того, щоб всі ми відчули зміну життя на краще. Команді «Нецінові критерії ProZorro» допомагали консультанти з ІТ, маркетингу, бізнес-моделювання, експерти з євроінтеграції. В підсумку ми маємо реальний продукт, який є невід’ємною частиною євроінтеграційних реформ. Зараз перед командою постає завдання – запровадити свій проект до кінця і залучити в процес реалізації якомога більше замовників».

komanda_kriterii.png

Ольга Стефанішина (у центрі) разом з командою «Нецінові критерії ProZorro»

Довідка Нова Влада. У 2018 році на ремонт і будівництво доріг було витрачено 44,5 млрд грн, на ремонтно-будівельні роботи – 251,9 млрд грн. На цей рік план близько 49 млрд грн і 277 млрд грн відповідно.