Новини та ділова аналітика для проактивних

У центрі Подолу продовжується скандальне будівництво багатоповерхівки на небезпечних схилах місцевого заповідника (розслідування)

02 лютого 2019 — 13:56
Забудовник не виконує приписів ДАБІ, а активісти хочуть заборонити там будь-яке будівництво

У самому серці історичного центру столиці – на Подолі – розгорілося протистояння між киянами та забудовником, який всупереч судовим рішенням хоче збудувати на крихких схилах заповідника місцевого значення (Урочищі Гончарі-Кожум’яки) велетенську багатоповерхівку бізнес-класу «Поділ Град Вінтаж». У конфлікт вже втрутилася третя сторона – Київське учбово-виробниче підприємства №3 Українського товариства сліпих (УТОС) – власник земельної ділянки, на якій почалося будівництво. Працівники УТОС кілька десятків років чекали на соціальне житло, і вимагають добудувати багатоповерхівку, щоб отримати обіцяні їм квартири. Нова Влада вирішила розібратися у конфлікті.

Забудовнику закон не писаний

Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) анулювала дозвіл на початок будівництва ЖК ««Поділ Град Вінтаж» на Вознесенському узвозі 16 березня 2018 р. Це відбулось всього через два тижні після того як народний депутат Сергій Лещенко і подільські активісти виступили у Верховній Раді і звернулися до тодішнього голови ДАБІ Олексія Кудрявцева із закликом зупинити хаотичну забудову стародавнього Подолу. Анульований дозвіл був виданий тим же ДАБІ, але ще у грудні 2014 р.

Під час своєї перевірки ДАБІ виявила цілий ряд порушень законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час будівництва на вул. Вознесенський узвіз 28-30. Окрім інших порушень, інспекція констатувала – будувати одинадцятиповерхову будівлю у цій історичній частині міста недопустимо. ДАБІ по даному будівництву також видала приписи «Про зупинення підготовчих та будівельних робіт» та «Про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил».

anul_dozvolu.png

Фрагмент документу: Рішення ДАБІ від 21 грудня 2018 р. про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт

«Це новий будинок-монстр на перехресті Вознесенського узвозу і вулиці Глибочицької. Черговий етап нівечення історичної частини міста, який доб'є таки подільські вали і остаточно зупинить транспортну магістраль в одну суцільну пробку», – написав після анулювання дозволу Сергій Лещенко на своїй сторінці в Facebook.

Забудовник не здавався, і ще півроку тривали судові засідання: він оскаржував рішення ДАБІ. Весь цей час будівельні роботи тривали. Якщо порівняти весняні фотографії із теперішніми, неозброєним оком видно, що будинок підріс.

bud_vesna_2018.jpg

Так виглядало будівництво на момент перевірки ДАБІ весною 2018 р.

bud_zyma_2019.jpg

Так виглядає будівельний майданчик у січні 2019 р.

У вересні 2018 р. Київський апеляційний адміністративний суд тільки частково прийняв сторону забудовника, скасувавши рішення та наказ ДАБІ саме про анулюванні ліцензії. Приписи про виправлення порушень і зупинення будівельних робіт апеляція постановила залишити в силі. 21 грудня 2018 р. ДАБІ повторно анулювала дозвіл на виконання будівельних робіт, оскільки забудовник так і не усунув порушення, які були виявлені під час березневої перевірки державних інспекторів.

Крім того, не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, ДАБІ звернулася з касаційною скаргою до Верховного Суду України, адже своїми рішеннями ці суди фактично знову легалізували дозволи на виконання будівельних робіт з порушенням законодавства у сфері містобудівної діяльності. Й забудовник (як бачимо вище) знов їх розпочав. ВСУ повністю задовольнив вимоги ДАБІ – і таким чином визнав, що вимога державних інспекторів зупинити будівництво та усунути порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності та будівельних норм абсолютно законна і має виконуватися.

Активісти вирішили піти на крайні міри – взяли дозвіл в Київраді на мирну акцію і влаштували цілодобове чергування біля будівельного майданчика на тротуарі. Ось уже три тижні подоляни блокують в’їзд та не пускають сюди будівельну техніку, яка чи не щодня намагається проїхати і привезти будматеріали.

Будівництво ЖК «Поділ Град Вінтаж» йде на території заповідника «Стародавній Київ» – в Урочищі Гончарі-Кожум’яки. А забудовник в ході судових засідань так і не пред'явив дозвіл від Міністерства культури на будівельні роботи та на висотне будівництво в історичній частині Подолу.

«Забудовник чхати хотів на культурну цінність території, і ми можемо тільки здогадуватись, які саме артефакти він вже поховав своїми діями, – каже громадський активіст Тетяна Максименко. – Враховуючи, що на Поштовій знайшли артефакти, які розгортають нашу історію, то в Урочищі Гончарі-Кожум’яки були давні поселення».

«Мене не влаштовує хаотична забудова Подолу, – додає киянин Олег Іщук, який приходить на акцію у свій вільний час. – Ми знаходимося на подільському кільці. Тут будувати хмарочоси-монстри не можна. Я на днях з громадою зупинив спробу завести на будівельний майданчик додаток до підйомного крану. Кран хотіли зробити вищим. Нам уже ясно, що тут хочуть будувати».

protest_aktyvisty.jpg

Активісти охороняють в’їзд на будівельний майданчик

Тутешній охоронець Іван каже, що бачить будівельників щодня. Більше десяти будівельників живуть у побутівках, і щодня займаються арматурою – це підготовчі роботи для заливки стін із бетону.

Кияни встановили намет, роздають інформаційні листівки усім прохожим та збирають підписи до проти побудови гігантської багатоповерхівки на пагорбах Подолу. Чергують щодня: щоб не замерзнути, палять вогнище і гріються біля нього.

«Забудовник думає лише про гроші. Памятаєте про куренівську трагедію? Я живу біля Бабиного Яру і все це пам’ятаю. Тут схил стримують дерева. Будівельники вирубають дерева, і всі сусідні будинки посипляться слідом, – додає член ГО «Варта Подолу» Олександра Ткаченко. Ми хочемо зібрати тисячу підписів і прийти з ними до Кличка. Ми хочемо добитися того, щоб будинок будували невисокий. Хай будують для членів УТОСу».

pidpysy_aktyvisty.jpg

В цій книзі активісти збирають підписи проти побудови будинка-монстра

«Мої родичі довгий час займаються захистом історичних районів Києва, і я до них приєдналася. Ми маємо зберегти історичні будівлі нашого міста. Тому я тут стою і буду стояти до тих пір, поки КМДА не прийме законне рішення», – каже активістка Інна, яка вже два тижні бере участь в акції.

УТОС: «Нам проект ніхто не показував»

За мирним мітингом активістів щодня із вікна спостерігає директор УТОС Марія Івасенко. На неї тисне профком організації і кілька десятків працівників, для яких, згідно інвестиційного договору, в елітній новобудові відведено 17 квартир. Жінка та її підлеглі обурені, і вважають протистояння із забудовником та держорганами штучним, а активістів – продажними.

«Мене викликали в прокуратуру в кінці минулого року. І інвестора туди викликали, бо були якісь проблеми із держорганами. Але як мені інвестори сказали: «Все в порядку, договір підписаний і буде продовжено будівництво», – розповідає Івасенко.

Директора можна зрозуміти – ще 15 років тому УТОС отримав шість соток землі біля свого підприємства якраз для побудови будинку, в якому будуть жити її працівники. Час минув – а квартири так ніхто і не отримав.

Голова профкому УТОС Станіслав Башинський і сам стоїть на квартирній черзі. Його родина із восьми чоловік живуть у трикімнатній квартирі. Чоловік бідкається, мовляв, багато людей померло, так і не дочекавшись своєї черги на квартиру.

stanislav_bashinskiy_utos.jpg

Голова профкому УТОС Станіслав Башинський

Давним-давно на місці відведеної під будівництво земельної ділянки було кладовище, а потім – пустир, на якому збиралися безхатьки. Тож багато років мешканці сусідніх будинків мріяли про те, щоб хтось навів тут лад.

«Коли тут закинутий сквер, тут було болото, то нікому це не було цікаво. А як тільки зявився забудовник, почався цирк! Приходили до нас листи від народних депутатів, що є скарги від громадян. Та ви подивіться довкола! Які тут довкола, крім нас громадяни?!», – каже Станіслав Башинський.

«У нас є право власності на цю землю. Вона виділялася для того, щоб знайти інвестора, який міг би взяти на себе відповідальність за землю і дати інвалідам квартири, – пояснює Марія Івасенко. – Дуже багато років інваліди стоять у нас на квартирному обліку. У нас працюють по 20-40 років, і їм було б зручно жити поряд із місцем роботи. І тоді сліпому не треба спотикатися по дорозі на роботу».

cherga_utos.jpg

Список працівників УТОС, які мають отримати квартири у ЖК «Поділ Град Вінтаж»

Спочатку УТОСу не пощастило із інвестором – той десять років нічого не будував, бідкаючись на брак коштів. Тому підприємство через суд розірвало договір із несумлінним  забудовником і попросило столичну адміністрацію знайти іншу – поряднішу – будівельну компанію.

Розмова з Марією Івасенко:

- Нам порекомендували інвестора «Нове місто» (даний підрядник не фігурує в дозволах на будівництво – Ред.). Він почав будувати. Але коли курс долара підскочив у 2014 р., то зробив паузу. Потім він знайшов іншого підрядника.

- Вам інвестор показував проект будинку?

- Мені особисто проект ніхто не показував. Я його не бачила. Я не спеціаліст у цих проектах, і мені це нецікаво. Але забудовник мені сказав, що все погоджено, все вирішено для того, щоб починати будівництво. А потім – раз – то в прокуратуру викликали, то в архітектуру викликали. Я весь час спілкуюся з інвесторами, і мене запевнили, що там проблем не буде. Мене хвилюють лише квартири, які мають отримати наші співробітники.

Марія Іванівна регулярно спілкується з інвестором і повністю на його стороні. Але оскільки деталей справи вона не знає, то вірить забудовнику на слово: «Якби не ці активісти, то вже в цьому році у нас би були квартири. Та й не вірю я, що там буде забагато поверхів. Наскільки я знаю, там має бути десь сім поверхів. Це ж небагато».

Рішуче налаштовані члени профкому уже планують організовувати мітинг – і вимагати продовження будівництва. «Візьмемо дозвіл на мирне зібрання в КМДА і вийдемо із плакатами на вулицю. Хай і нашу думку почують! Не дамо знущатися над інвалідами», – каже Станіслав.

У 2012 р. Київміськдержадміністрація (КМДА) затвердила призначення земельної ділянки – під житлове будівництво. Однак відповідно до Генерального плану м. Києва на період до 2020 р., ділянка повинна використовуватися як «територія громадських будівель та споруд». Тобто, УТОС отримало цю ділянку в порушення генплану м. Києва.

Небезпечний монстр

Згідно проекту, який рекламується на офіційному сайті ЖК «Поділ Град Вінтаж» та на сторінці ЖК в соціальних мережах– це одинадцятиповерхова будівля завдовжки близько 125 метрів та завширшки 50 метрів. Експерти в області містобудування зазначають: порушення, які знайшла ДАБІ під час зведення споруди, можна побачити неозброєним оком.

«Схоже на те, що розробники цього проекту (проектна організація, яку найняв забудовник – Ред.) зовсім не цікавилися правилами містобудівних умов столиці, – каже один із розробників Генплану Києва до 2020 р. Сергій Дюжев. – Адже в центрі міста не дозволено будувати будинки вищі за 27 метрів. Оскільки висота стелі в «Поділ Град Вінтаж» – три метри, то одинадцятиповерхівка буде мати висоту як мінімум 11х3 м= 33 метри. Це вже грубе порушення».

proect_podilgradvintaj.png

Проект ЖК «Поділ Град Вінтаж»

«Враховуючи, що під землею тече ріка Глибочиця, а навколо схили, які не зміцнили, то можливий різний розвиток подій, – зазначає громадський активіст й одночасно спеціаліст з питань містобудування Тетяна Максименко. – На Львівській площі рівень ґрунтових вод за останні роки суттєво збільшився. Якщо добудувати опорну стінку, яка починається з Дегтярної, до Вознесенського узвозу, то ми отримаємо замкнуте коло. Тобто, над Воздвиженкою буде суцільний наповнюючийся басейн, який знайде вихід трагедією подібною на Куренівську трагедію. Враховуючи, що Вали постійно знаходяться в заторах, то навіть не хочеться уявляти кількість постраждалих».

На думку Сергія Дюжева, громадські активісти переймаються недаремно – адже якщо забудовник не укріпив схили згідно усіх будівельних регламентів та вимог законодавства, у разі зсуву можуть постраждати сотні людей. І, як показує практика, в Києві не було відомо жодного випадку, коли усі сторони, які були винні в руйнації будівлі, понесли за це відповідальність.

panorama_budivlya.png

Багатоповерхівку хочуть звести на високих пагорбах на заповідній зоні

«На Андріївському узвозі, і на Десятинному провулку була така ж ситуація – суд забороняв будувати, але забудовників це не зупиняло. У результаті зявилася хаотична елітна забудова в історичному ареалі міста», – пояснює експерт.

Для того, щоб будівництво не продовжувалося, виконання заборони має контролювати Київрада. Але поки що вона цього не робить. Ба більше – навіть поліція не реагувала на виклики активістів щодо незаконного проведення будівельних робіт. Тому поки правоохоронці та столичні депутати не втручаються у конфлікт, ключову роль у боротьбі із забудовником відіграє громада Подолу.

Нова Влада надіслала інформаційні запити до Київради та Національної поліції, але поки не отримала відповіді. Поки що активісти спілкуються із забудовником – ТОВ «Північно-український будівельний альянс» – лише у суді, бо вести діалог інакшим способом той відмовляється.

«На сьогоднішній день не проведено архітектурного обстеження зазначеної земельної ділянки – це протирічить закону «Про охорону культурної спадщини», – каже правознавець Олександр Булах, який долучився до громадських активістів і надає їм безоплатну юридичну допомогу. – Ми в судовому порядку будемо вимагати заборону забудови ділянки, бо вона має історичне значення». Мова йде про те, що активісти хочуть взагалі заборонити будь-яку забудову у цьому місті, у тому числі, незалежно від того, чи будуть виправлені приписи ДАБІ у даному випаду.

Квартири продовжують продавати

Щоб продати 14 тис. кв. м квартир бізнес-класу, забудовник найняв девелоперську компанію – Edelburg Development. Саме з менеджерами цієї компанії спілкуються потенційні інвестори житла у ЖК «Поділ Град Вінтаж».

Незважаючи на офіційну заборону проведення будь-яких будівельних робіт, девелопери активно рекламують цей житловий комплекс у соціальних мережах та на спеціалізованих сайтах, і обіцяють інвесторам завершити будівництво за півтора роки – у третьому кварталі 2020 р.

fb_podilgradvintaj.png

Cкріншот фейсбук-сторінки ЖК «Поділ Град Вінтаж», 29 січня 2019 р.

Відділи продажу квартир працюють з 9-ти ранку до 7-ї вечора, і навіть знижки на квартири не пропонують – ціна за квадрат, як і раніше, складає 1300-1800 доларів. Втім, на сайті ЖК «Поділ Град Вінтаж» дуже мало інформації про процес будівництва. У розділі «Документи» є лише три скан-копії Державної архітектурної інспекції: дозволи на будівництво 2010 р. та 2014 р. І ні слова про ануляцію цих дозволів та судові процеси.

- Усі дозвільні документи у нас в порядку. Ваш юрист може прийти до нас в офіс, і ми покажемо йому ці документи, – запевнив Нову Владу по телефону Ярослав, менеджер Edelburg Development.

- А чи є у вас дозволи на підведення енергомереж, як то каналізація та газопостачання?

- Так, звісно, у нас все є. Але копіювати або фотографувати документи ми не дозволяємо. Бо це комерційна таємниця.

kvartyra_podilgrandvintaj.jpg

План двокімнатної квартири у ЖК «Поділ Град Вінтаж» вартістю понад три мільйони гривень

Єдину інформацію, яку Ярослав погодився надіслати Нова Влада в електронному вигляді – це фотографія планів двокімнатних квартир.

«Рішення ДАБІ про скасування виданих дозволів ми вважаємо незаконним. У нас є експертний висновок щодо проекту будівництва на цій ділянці і всі дозвільні документи», – підкреслюють у відділі продажу Edelburg Development.

Житловий комплекс також має власну сторінку у Фейсбуці, яка оновлюється щодня. Забудовник розхвалює паркінги, просторі гардеробні та акцентує увагу на зручному місцерозташуванню ЖК. Консультант миттєво відповів на наше онлайн-повідомлення. Він підтвердив, що квартири дійсно продаються у 5 і 6 секціях, але не зміг пояснити, яким чином забудовник вирішить проблему із відсутністю дозволу на будівництво ДАБІ.

perepyska_podilgradvintaj.png

Скріншот переписки із консультантом на фейсбук сторінці ЖК «Поділ Град Вінтаж»

Схоже на те, що забудовник не збирається здаватися, і хоче відбити хоча б частину своїх капіталовкладень (фундамент та прокладення комунікацій – це значна частина затрат при будівництві), і побудувати як мінімум дві секції будинку: п’яту та шосту. Навіть в такому випадку при вартості одного квадратного метру 1300 доларів, він зможе заробити на продажі квартир у двох секціях як мінімум 6 мільйонів доларів.

Хто насправді будує?

Генеральним підрядником будівництва є ТОВ «Північно-Український будівельний альянс». Щоправда підрядником підприємство стало тільки у лютому 2018 р. – за заявою УТОС у дозволі ДАБІ від 2014 р. генпідрядника ПП «ОЛ ТРЕЙД» замінили на «Північно-Український будівельний альянс». Щоправда на сайті ЖК до сих пір вивішений скан документу, де генпідрядником чомусь вказане ПП «ОЛ ТРЕЙД».

«Північно-Український будівельний альянс» – надзвичайно успішна компанія. Протягом 2018 р. вона виграла аж сім тендерів у комунальних підприємствах Києва на загальну суму 1,54 млрд грн. Зараз компанія займається реконструкцією ландшафтного парку у Солом’янському районі, ремонтує приміщення Київського міського пологового будинку №1, реконструює Шулявський міст та гімназію №59 імені О.М. Бойченка.

Цікаво, що згідно даних онлайн-платформи громадського контролю державних тендерів Dozorro, три тендери компанія виграла без конкурентів, а ще в двох тендерах був лише один слабкий суперник – київська компанія ТОВ «Буд-Оптіма-Констракшен», зареєстрована в 2017 р. з уставним капіталом 1000 гривень.

Журналісти та громадські активісти вже неодноразово звертали увагу на порушення під час проведення процедур закупівлі ТОВ «Північно-Український будівельний альянс». Центр протидії корупції зараз у суді оскаржує процедуру закупівлі комунальним підприємством «Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд м. Києва» на реконструкцію  Шулявського мосту.

У чому ж секрет успіху цієї компанії? Можемо припустити, що відповідь криється у можливих потужних зв’язках у провладних колах.

Власник ТОВ «Північно-Український будівельний альянс» Андрій Якусевич начебто тісно пов’язаний із колишнім президентом УДБК «Укрбуд» Максимом Микитасем. У 2016 р. Максим Микитась переміг на позачергових виборах у народні депутати на 206-му мажоритарному окрузі на Чернігівщині. Після чого пішов із «Укрбуду» у зв’язку із набуттям статусу народного депутата. Тоді ж Микитась взяв Андрія Якусевича собі у помічники (зараз на сайті ВР серед помічників Микитася він вже не вказаний).

Активісти ГО «Варта Подолу» стверджують, що саме «Укрбуд» виконує будівельні роботи – попри те, що офіційним генпідрядником є ТОВ «Північно-український будівельний альянс». Не виключено, що Микитась може мати вплив на компанію Якусевича, та лобіювати його інтереси.

Щоб продовжити побудову елітного ЖК «Поділ Гранд Вінтаж» впливовий забудовник об'єднав свої зусилля з власником земельної ділянки – Українським товариством сліпих. За наявною інформацією, вони разом через суд планують по новій добитись відміни рішень ДАБІ на заборону будівництва. Але громада Подолу також налаштована рішуче – активісти обіцяють продовжувати блокувати забудову.