О десятій ранку 9 серпня 2018-го року на територію сільськогосподарського підприємства ТОВ «Прилуцьке ХПП» на Чернігівщині зайшла група невідомих осіб зі зброєю. Люди в масках примусили покинути територію підприємства усіх працівників, які знаходилися на території елеватора, включаючи охорону. Наступного дня на підприємство не зміг зайти ніхто із діючого керівництва. Так під прикриттям обшуків СБУ відбувалася зміна керівництва цього великого агрохолдингу. Протягом майже року, що минув з того часу, навколо суперечок щодо було відкрито кілька кримінальних справ. Зараз слідчі та судді з’ясовують: хто в кого і як ймовірно вкрав бізнес вартістю біля 300 млн грн. Нова Влада розбиралась у цій заплутаній справі.
Всі – на землю!
Пізніше з’ясувалося – обшуки на території ТОВ «Прилуцьке ХПП» відбувалися в рамках кримінального провадження №1201500070001990 за ч. 4 статті 190 ККУ (шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах. або організованою групою), яке розслідує Головне слідче управління Служби безпеки України.
В даній справі фігурує дев’ять компаній та чотирнадцять осіб, які, за версією слідства (як з’ясувала редакція), «шляхом обману Авер’янова О.В. (Олег Авер’янов, депутат Чернігівської обласної ради – Ред.), Косюк Л.Д. (Любов Косюк, тітка народного депутата України Валерія Дубіля – Ред.) та Паляниці В.М. незаконно заволоділи акціями міжнародної бізнес компанії «Скайнет Маркетінг ЛТД», якій належить ТОВ «Промстройінновація».
В структуру агрохолдингу ТОВ «Промстройінновація» входить низка компаній:
1) власник елеватора – ТОВ Оріон-СКТ
2) власник землі – СТОВ Богданівське
3) орендатор елеватора і землі – ТОВ «Прилуцьке ХПП».
Структура власності ТОВ «Промстройінновація» до і після рейдерського захоплення
Серед тих, хто відібрав частку в агрохолдингу, начебто обманувши Олега Авер’янова та Любов Косюк, слідство називає Олександра Головача. Під час обшуків на території сільськогосподарського підприємства «Прилуцьке ХПП» слідчі шукали фінансово-господарські документи, розписки та угоди про інвестиції – саме для того, щоб знайти докази незаконних дій Олександра Головача.
Втім, наскільки відомо Нова Влада, слідчі так і не знайшли потрібних документів. Але саме після проведених обшуків на територію агрокомпанії зайшло нове керівництво, яке називало себе законним, посилаючись на нові зміни в реєстраційних документах.
Бої на всіх фронтах
«18 липня 2018 року мій адвокат зайшов у держреєстр, подзвонив мені і сказав, що моя доля в компанії уже мені не належить, – згадує події річної давності Олександр Головач. – В мене була паніка. Потрібно було негайно щось робити, щоб повернути бізнес».
Озброївшись документами, Олександр Головач та його довірена особа – Людмила Дука – пішли до поліції і заявили про рейдерське захоплення підприємства «Промстройінновація», «Оріон СКТ» і «Богданівське».
Нацполіція відкрила кримінальне впровадження за фактом шахрайства і заволодіння чужим майном, і лише через кілька місяців стало зрозуміло, що розслідування стоїть на місці.
«Ми з адвокатом поїхали на Печерськ – до офісу нотаріуса Ірини Мамай, яка проводила перереєстрацію часток в компанії. Але офіс було зачинено. Ми почали їй телефонувати – вона не брала слухавку. Кілька днів ми чергували біля офісу – щоб застати її на місці – але марно. Ми розуміли, що від неї уже нічого не залежить. Свою роботу вона зробила», – розповідає Олександр Головач.
В той же час 104 працівники СТОВ «Богданівське» та ТОВ «Прилуцьке ХПП» підписали колективне звернення до голови Нацполіції, СБУ та УДО України.
«Ми не знаємо такого псевдодиректора СТОВ Богданівське Пиріжка Максимку і його посібника Мозгового Сашка. Ми лише хочемо глянути у їх безтижі очі! Хай він зі своїми шахраями залишить свої алчні та незаконні дії по рейдерському захопленню наших сільськогосподарських товариств», – йшлося у листі.
Щоб законним шляхом повернути частку у бізнесі, можна звертатися до суду (де розгляд справи може затягнутися на місяці і роки) або подати скаргу до профільного органу Міністерства юстиції – Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, або так званої Антирейдерської комісії. Вона зазвичай призначає розгляд справи протягом одного-двох тижнів, і приймає рішення в день розгляду.
Акція протесту під вікнами Міністерства юстиції України 9 серпня 2018 року – у день, коли Антирейдерська комісія розглядала скаргу про незаконну зміну власників агрохолдингу
Головач зробив вибір на користь Антирейдерської комісії. А також окремо звернувся до Міністерства юстиції із проханням перевірити дії нотаріусів та державних реєстраторів, які брали участь у перереєстрації компанії. Та заблокувати їм доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Під час розгляду справи 9 серпня під стіни Міністерства юстиції прийшло близько двохсот хліборобів СТОВ «Богданівське» та ТОВ «Прилуцьке ХПП». Люди вимагали скасувати незаконно проведені реєстраційні дії нотаріуса Ірини Мамай.
«Комісія мала надати відповідь в той же день розгляду. Але натомість сказала: «ви отримаєте письмову відповідь». І лише у відповідь на третій адвокатський запит через місяць Комісія надіслала відповідь про відмову у задоволенні скарги, і сказала, що повторний розгляд скарги неможливий, «бо справа уже в архіві», – розповів Олексій Салоїда, адвокат Олександра Головача.
Зараз Головач через суд оскаржує відмову Антирейдерської комісії у розгляді скарги. Справа розглядається у Шостому адміністративному суді міста Києва. Про що раніше вже писала Нова Влада.
Також Олександр Головач звернувся до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), поскаржившись на незаконні дії Валерія Дубіля та Олега Авер’янова.
Фрагмент пам’ятки потерпілого Олександра Головача у кримінальній справі, яку порушила НАБУ
«НАБУ визнала мене потерпілою стороною, – каже Олександр Головач. – Але чомусь слідчі допитали тільки мене і людей з мого боку, а з боку наших опонентів – тільки Аллу Шемет – яка підписала фіктивний договір заднім числом про те, що «Смарт Лайф ЛТД» в будь-який час може викупити будь-яку частку моєї компанії «Скайнет маркетинг ЛТД». Вона прийшла на допит і відмовилася надавати будь-яку інформацію».
До речі, Алла Шемет з 2008 р. по 2014 р. була офіційним помічником народного депутата Валерія Дубіля.
Таємні засновники
За наявними у редакції документами, саме Олег Авер’янов на початку 2018 р. розповів слідчим СБУ про те, що Олександр Головач відібрав у нього частку у агробізнесі.
Авер’янов відмовився коментувати журналістам Нова Влада ситуацію в агрохолдингу, бо «уся інформація була надана правоохоронним органам і є таємницею слідства».
«Так, є кримінальна справа. В ній я визнаний потерпілим. Мені була нанесена шкода. В тому числі, матеріальна. Вся інша інформація – це таємниця слідства. Можете попросити слідство показати мої показання, які я їм надавав», – сказав по телефону Олег Авер’янов, і кинув слухавку.
Раніше Авер’янов публічно заявляв про те, що бізнес забрали у нього, і він є власником «Скайнет Маркетинг ЛТД».
Та навіть аналізуючи документи слідства та судові рішення, ми помітили, що Олег Авер’янов щоразу по-різному розповідає про свою співпрацю із Олександром Головачем.
«Ні у мене, ні у Л. Косюк не було коштів, необхідних для фінансування витрат, і саме через це ми шукали партнера, який їх профінансує. Головач відповів, що розуміє, що у нас немає коштів, але він готовий позичити їх нам», – йдеться у протоколі допиту О. Авер’янова для ГСУ СБУ.
Фрагмент протоколу допиту Олега Авер’янова у кримінальному провадженні №1205100070001990
Фрагмент ухвали Шевченківського районного суду м. Києва
А от уже в матеріалах судової справи Авер’янов розповідає про те, що це не він шукав інвестора, а батько Олександра Головача – Андрій Головач – вимагав у нього гроші: «Андрій Головач, який на той час перебував на посаді Першого заступника голови Державної податкової служби України – начальника податкової поліції України, використовуючи своє службове становище, шляхом погроз відкриття стосовно Авер’янова О.В. кримінального провадження, запропонував останньому виплачувати 50% прибутку від діяльності групи компаній в обмін на сприяння в бізнесі».
Також ми звернулися до іншого співвласника агрохолдингу – народного депутата України Валерія Дубіля за коментарем, написавши йому листа на його робочу електронну скриньку. Ми спілкувалися із його помічницею Марією Кириченко, і попросили її організувати зустріч із народним депутатом. Втім, Дубіль так і не вийшов на зв’язок.
Адвокати Валерія Дубілявзагалі заперечують його причетність до цього агробізнесу. І це попри те, що:
1) однією із кінцевих бенефіціарних власників ТОВ «Промстройінновація» є Любов Косюк – тітка Валерія Дубіля;
Фрагмент постанови Шевченківського районного суду м. Києва
2) в рамках експертизи підписів було з’ясовано, що саме Валерій Дубіль підписувався під понятійними документами щодо надання позики для ведення бізнесу
Експерт Фраймович Л.В. підтвердив: документи про надання грошових коштів справді підписував Олег Авер’янов, Валерій Дубіль та Олександр Головач
3) в 2015 р. журналісти зафіксували телефонну переписку Валерія Дубіля із «Авер’яновим О.» під час парламентського засідання з приводу агробізнесу.
Валерій Дубіль переписується із контактом «Авер’янов О.» з приводу зерна, 2015-й рік
Свою версію створення агробізнесу розповів один із співзасновників Олександр Головач:
«Протягом десяти років Валерій Дубіль був другом родини, у нас були теплі стосунки. Ми разом їздили відпочивати, він був гостем на моєму весіллі, ми разом святкували дні народження. В 2011 році він запропонував мені разом зайнятися агробізнесом. Сказав, що є підприємство у селі Богданівське, і про нього дуже гарно відкликаються в цьому регіоні. Люди здають в оренду свою землю. Сказав, що виходить партнер, і є можливість разом розвивати цей бізнес».
Підписавши договір про рівні частки у бізнесі, у 2012 р. Олександр Головач дізнався, що половину своєї частки Валерій Дубіль віддав депутату Чернігівської облради Олегу Авер’янову. Тобто, частки у бізнесі розподілилися так: 50% належало Головачу, 25% – Дубілю, 25% – Авер’янову.
«Я, Валерій Дубіль і Олег Авер’янов зустрілися в ресторані «Де жа Вю» на Богдана Хмельницького. Дубіль сказав: «Я не встигаю всім займатися. Має бути людина, яка займається оперативками, приймає рішення, що вирощувати, як продавати. Познайомся. Це Олег. Мій партнер. Мій кум. Людина, якій я довіряю», – каже Олександр Головач.
Валерій Дубіль (справа) і Олег Авер’янов
На базі старого колгоспу СТОВ «Богданівське» партнери створили міні-холдинг. Для цього Авер’янов як відповідальний менеджер створив засновників цієї компанії: на Сейшельських островах – «Скайнет Маркетинг ЛТД» та «Смарт Лайф ЛТД», у Белізі – «Аксаком ЛТД».
Відповідно, акції компаній були на руках їхніх власників: акції «Скайнет Маркетинг ЛТД» – у Олександра Головача, акції «Смарт Лайф ЛТД» – у Валерія Дубіля, акції «Аксаком ЛТД» – у Олега Авер’янова.
В 2013 р. на Сейшельських островах змінилося законодавство – і акції на пред’явника уже стали поза законом. Треба було переоформити акції на когось конкретного. В трьох компаніях довіреними особами стали: від Олександра Головача – його колега Людмила Дука, від Валерія Дубіля – його тітка Любов Косюк, від Олега Авер’янова – його товариш Олександр Паляниця.
Фактично бізнесом управляв Олег Авер’янов. А от інвестував бізнес лише Олександр Головач. Оскільки у Авер’янова та Дубіля коштів для інвестицій не було, частину грошей на розвиток агрохолдингу Головачі давали у вигляді позики партнерам, а частину – як свій безповоротний вклад у бізнес.
Олександр Головач
Рік за роком бізнес розвивався. Але ні Дубіль, ні Авер’янов, за словами Головача, не спішили повертати йому позичені кошти. І тому зараз Головач намагається через суд повернути мільйонні позики.
Восени 2018 р. Печерський районний суд міста Києва наклав арешт на майно Валерія Дубіля та Олега Авер’янова. Апеляційний суд це рішення відмінив, але у червні 2019 р. відбудеться розгляд цієї справи у касаційному суді.
Життя після сутичок
Зараз на воротах агропідприємств СТОВ «Богданівське» та «Прилуцьке ХПП» висять попереджувальні знаки «Приватна власність», «Фото і відеозйомка заборонені». Побачивши мене, служба охорони зателефонувала керівництву, чомусь назвавши мене «група невідомих осіб у камуфляжі, які ведуть несанкціоновану зйомку».
Схоже на те, що попри те, що після зміни власників минув майже рік, ситуація досі напружена.
Адміністративна будівля СТОВ «Богданівське», квітень 2019 року
Біля входу вже немає людей зі зброєю та амуніцією. Після силового захоплення територію підприємств півроку охороняла державна охорона, але взимку 2019 р. вона залишила ці об’єкти. Богданівський сільський голова Ярослав Ярославський каже, до для села це був плюс: тоді не було дрібних крадіжок, а роми обходили село стороною.
Агрохолдинг – одне із ключових роботодавців в радіусі двадцяти кілометрів від села. Тому, незважаючи на бурю протестів, більшість персоналу були змушені продовжити працювати – на нових керівників. Частина ж була змушена звільнитися – бо, за їх словами, поголів’я корів порізали на м’ясо, знищивши ферму, яка була частиною сільськогосподарського підприємства.
Так виглядав заїзд на ТОВ «Прилуцьке ХПП» у серпні 2018 року
Квітень 2019 року. Більшість рядових працівників залишилися працювати на агропідприємстві
«Для місцевого бюджету змін не відбулося. У нас була і залишилася соціальна угода – по 50 гривень потрапляє в сільський бюджет за кожен гектар орендованої землі. Десь 250 тисяч гривень «капає» щороку», – розповідає про наслідки зміни керівництва агрохолдингу для села Ярославський.
90% земельного банку агрохолдингу – близько 3700 гектарів – вивели на інше підприємство – ТОВ «Курс-Агро». Засновником цього підприємства є Сергій Тінюков, який донедавна був помічником одного із бенефіціарів агрохолдингу – народного депутата Валерія Дубіля.
25-річний Сергій Тінюков – новоспечений аграрний магнат, донедавна був помічником народного депутата Валерія Дубіля
«Я прийшов весною 2016 року на роботу. І Тінюков уже тоді працював на СТОВ «Богданівське» керуючим Полтавським відділенням, – каже Максим Любимов, головний агроном, якого відсторонили 9 серпня 2018 року. – В розмові Максим згадував, що саме Дубіль направив його на роботу сюди. Це було його перше місце роботи після універу. Він фіксував виробничі процеси, всі поломки фотографував і надсилав Дубілю. Організація роботи, харчування, робота завхоза, логістика, заправка, господарські речі – це все було на ньому».
Новий директор СТОВ «Богданівське» Максим Пиріжок – також молодий хлопець. Він донедавна працював водієм таксі. Після свого призначення, спілкуватися Пиріжок відмовився навіть зі своїми підлеглими: «Дочекайтеся приїзду мого адвоката. Він з вами буде розмовляти».
Номінальний директор СТОВ «Богданівське» та ТОВ «Оріон СКТ» Максим Пиріжок донедавна працював водієм таксі
Нове керівництво ТОВ «Прилуцьке ХПП» також намагається уникати теми силового захоплення підприємства влітку 2018 року.
«Оцінку минулим подіям нехай дають правоохоронні органи та силові структури, які повинні документувати, розслідувати та скеровувати за належністю результати своєї роботи, – каже заступник директора ТОВ «Прилуцьке ХПП» Василь Федорчук, який донедавна займався адвокатською діяльністю і лише неповних два місяці почав займатися агробізнесом.
Василь Федорчук на території ТОВ «Прилуцьке ХПП»
Нові власники почувають себе настільки впевнено, що з гордістю розповідають про інвестиції в розвиток агробізнесу: «У нас сформований інвестиційний банк для переобладнання елеватора. Проводяться технічні роботи щодо будівництва нових приміщень, готуємося до закупівлі техніки. За місяць своєї роботи ми вже значні кошти вклали в розвиток підприємства – ми говоримо про мільйони гривень. Ці інвестиції окупляться протягом 5-7 років».
У другій частині розслідування ми розберемося у причинах такої самовпевненості нових директорів агрохолдингу. Зокрема, ми проаналізуємо, як державні органи займаються розв’язанням заплутаної війни за бізнес, а також з’ясуємо, які дійові особи на вищих щаблях влади не безкоштовно підігрують деяким сторонам конфлікту.