Новини та ділова аналітика для проактивних

Іван Рудяк, голова Обухівської РДА: «Основним важливим кроком влади стало реформування культури відносин у районі»

26 березня 2018 — 08:05

В Україні продовжується реформа децентралізації, в результаті якої, як запевняють в Кабміні, місцевим громадам делегують більше повноважень та збільшують фінансування.

Однак разом з тим не всі регіони та райони країни одночасно витримують темп заданих змін, адже на практиці нерідко органи місцевого самоврядування та громади зіштовхуються з низкою проблем, які самотужки вирішити їм не під силу. Навіть за умов розширених повноважень та приросту фінансових надходжень в місцеві бюджети.

Про те, як змінюється ситуація в Обухівському районі Київської області після 100 днів з дня призначення нового керівництва р-ну в інтерв’ю «Нова Влада» розповів очільник Обухівської РДА Іван Рудяк.

Про реформи

- З моменту Вашого призначення на посаду голови Обухівської РДА пройшло більше 100 днів. Які ініціативи і програми вже вдалося реалізувати за цей період, до яких конкретних результатів ці ініціативи привели?

- Основним важливим кроком влади стало реформування культури відносин у районі, так як повага для людей суттєво поліпшить роботу адміністрації. За моєї ініціативи були здійснені наступні заходи:

1. Виїзні прийоми громадян, із залученням представників міськрайонних установ.

2. Зустрічі керівництва району з керівниками підприємств, з потенційними інвесторами для поглибленого вивчення ситуації на виробництві, створення індустріальних парків, надання практичної допомоги в розв’язанні господарських питань, вивчення проблемних питань у діяльності підприємств для подальшого їх розв’язання спільними силами.

На основі зібраних матеріалів створено Офіс Реформ, основною метою якого є розробка інвестиційного паспорту району, залучення грантових коштів на розбудову інфраструктури району. 

- Які ініціативи знаходяться в стадії реалізації?

Першим кроком у нашій роботі на початку 2018 р. стала галузь освіти.

По-перше, це - капітальний ремонт опорних шкіл, такі як Григорівська ЗОШ I-III ст.

По-друге, поточний ремонт санвузлів та харчоблоків по освітнім закладам.

По-третє, придбання сучасного освітнього обладнання для великих шкіл – мультимедійні дошки, лінгафонні кабінети та інше.

По-четверте, сучасне освітлення за ЛЕД-технологією у закладах освіти.

Другий крок – це медична реформа первинної ланки медицини:

1. Формування перспективної мережі первинної медико-санітарної допомоги.
2. Будівництво нових сучасних амбулаторій по населеним пунктам району.
3. Закупівля сучасного медичного обладнання та комп’ютеризація закладів первинної медицини.

Третій крок – це профілактика правопорушень, боротьба зі злочинністю і корупцією, забезпечення громадської безпеки в Обухівському районі шляхом співпраці з поліцією.

Четвертий дуже важливий крок – це соціальний захист та співпраця з учасниками АТО.

П’яте – це культура, розвиток туристичної емережі, адже Обухівський район має безліч пам’яток, пов’язаних з історією українського народу.
Шосте це реалізація комплексного підходу до розв’язання екологічних проблем району.

- Яке на сьогодні у районної ради розуміння ініціатив РДА та як відбувається взаємодія з райрадою - як вдається знаходити спільну мову і виходити на конструктивні рішення?

- В нас теплі робочі відносини. Для мене є дуже важливою позитивна взаємодія з райрадою та органами місцевого самоврядування, тому що тільки таким чином я зможу максимально реалізувати своє завдання перед громадою. Для нас не існує проблеми непорозуміння – ми завжди знаходимо спільну точку зору.

Про дороги

- Ні для кого не секрет, що однією з проблем Київщини, як і країни в цілому, - ситуація з дорогами. Як вирішується ситуація з оновленням дорожнього покриття, ремонтом і реконструкцією доріг з урахуванням того, що в рамках пілотного проекту ДФС Київська регіональна митниця знаходиться стабільно в топ-5 митниць по відрахуваннях? Адже за логікою має бути додатковий ресурс для дорожніх проектів.

- Завдяки спільній продуктивній роботі у 2017 році на Обухівський район були заплановані кошти розподілу митних платежів на наступні об’єкти  по поточному середньому ремонту:

- автомобільна дорога С101 Красна Слобідка – Германівка на ділянці км 0+000 – км 3+100 – 7 786,222 тис. грн.;

- автомобільна дорога О101601 Обухів – Українка – Трипілля на ділянці км 0+000 – км 8+100 – 54 960,345 тис. грн;

- автомобільна дорога О101602 (Р-01) – Українка на ділянці км 0+000 – км 6+200 – 48 346,056 тис. грн.

- автомобільна дорога С101602 /Фастів-Митниця-Обухів-Ржищів-Канів/ - Застугна через Копачів на ділянці км – 0+000 – км 8+300 – 8 919,0 тис. грн.;

- автомобільна дорога О101604 Григорівка – Красна Слобідка на ділянці км 3+200 – км 6+100, км 6+600 – км 6+900 – 7 349,0 тис. грн.

Обухівська РДА подала пропозиції Службі автомобільних доріг у Київській області та КОДА (балансоутримувачі автомобільних доріг місцевого значення) по ремонту автодоріг на поточний рік.

- Як сприяє обласна влада (ОДА та облрада) в частині дорожніх проектів і інших програм районної влади?

- Зараз Київською обласною державною адміністрацією (КОДА) формуються об’єкти по населеним пунктам регіону, які будуть фінансуватися за рахунок обласного бюджету на умовах співфінансування з місцевим, з програм КОДА будівництва, реконструкції та енергозбереження. Обухівська адміністрація  також подала на ці Програми свої пропозиції по низці соціальних об’єктів.

Про реалізацію соціальних програм

- Які соціальні програми запущені в районі, як і за рахунок чого їх вдається сьогодні вирішувати?

- Основними ініціативними соціальними програмами району на 2018 рік, заходи яких фінансуватимуться за рахунок місцевого та частково з бюджетів інших рівнів, є наступні:

1. З метою зрушень в розбудові соціальної сфери району, закріплення молоді – фахових спеціалістів в сільській місцевості та вирішення значного кола інших економічних і соціальних проблем плануються заходи відповідно до Програми забезпечення житлом соціально незахищених верств населення Обухівського району на 2018-2020 рр.

2. Програма профілактики правопорушень, боротьби зі злочинністю і корупцією, забезпечення громадської безпеки в Обухівському районі. Зокрема, планується встановлення камер відеоспостереження тощо.

3. Розробляється програма поводження з тваринами та регулювання численності безпритульних тварин на території Обухівського району. Метою програми є оптимізація кількості безпритульних тварин виключно гуманними методами, покращення санітарно-екологічної та епізоотичної ситуації у районі, шляхом відкриття Центру стерилізації, щеплення та лікування безпритульних тварин (вишукується приміщення та фахові спеціалісти-волонтери).

4. Програми соціальної підтримки учасників антитерористичної операції на сході України та членів їхніх сімей, сімей загиблих учасників АТО, учасників Революції Гідності та членів сімей загиблих таких осіб, родин, годувальники яких уклали контракт для проходження строкової військової служби на 2018-2019 рр.
Про інвестиції

- Київщина по ряду причин вважається одним з перспективних регіонів з точки зору заходу інвестицій, запуску нових підприємств, створення нових робочих місць і т.д. Які нові інвестпроекти вдасться реалізувати найближчим часом?

- Маю сподівання, що завдячуючи успішному функціонуванню Офісу реформ, який є моєю власною ініціативою, ми зможемо привабити інвесторів до нашого регіону.

Наприклад, вже планується реалізація та розвиток проектів «Парк Київська Русь» та розвиток зеленого туризму в рамках проекту «Трипільський край».

Про деякі екологічні проблеми та скандал з висотним будівництвом в Підгірцях

- Крім соціальних і інфраструктурних проблем не менш гострою залишається екологічна проблематика в районі. Наприклад, не вирішено гостре питання жителів села Підгірці, у яких крім екологічних проблем через торф'яної місцевості і сміттєвого полігону №5 не вирішені інші питання життєзабезпечення. На що сьогодні скаржаться селяни з Підгірців і як вдається на рівні району вирішувати їх негаразди?

- Зрозуміло, що питання закриття полігону ТПВ є одним з найважливіших питань для громади села Підгірці, та для жителів району в цілому. Завдяки співпраці керівництва району, м.Києва та громади важливим кроком на зустріч скорішому закриттю полігону твердих побутових відходів №5, стало те, що з початку 2018 року впроваджено нові дієві технології еко-безпеки. Передусім - це запуск установки фільтраційного модульного обладнання німецької фірми ROCHEM. В результаті дії цього обладнання 80% фільтрату перетворюється на очищену технічну воду, яка є безпечною для навколишнього середовища, а 20% залишаються у вигляді концентрованого залишку, який потребує подальшої переробки.

Не менш гостро постає сьогодні питання щодо багатоповерхової забудови у селі. До адміністрації надходять численні скарги через можливість екологічної загрози, пов’язаної з багатоповерховим будівництвом на болотах. Крім того, місцевих мешканців турбує відсутність необхідної інфраструктури для проживання великої кількості людей у сільській місцевості. Я провів особистий прийом громадян у селі Підгірці саме для того, щоб розібратися у проблематиці цих та інших питань, і сьогодні мої спеціалісти вже шукають шляхи для знаходження компромісу.

- Чи вирішена на сьогодні повністю вся проблематика з транспортуванням та рекультивацією сміття в районі?

- На жаль, питання поводження з побутовими відходами поки є проблематичним всюди в нашій країні.  Одним із проблемних питань став інцидент з Львівським сміттям, що було виявлено на території одного з майнових комплексів району. А саме на території ТОВ «Паком» було виявлено факт засмічення земельної ділянки. Спільно з екоінспекторами проведено заміри, в результаті яких було підраховано збитки у сумі 1 млн 233 тис. грн. Ця цифра віддзеркалює завдану шкоду державі та показує результат того, що тверді побутові відходи лежали на відкритому ґрунті без належних дозволів.

- Яка наразі доля цього стихійного сміттєзвалища?

- Завдяки співпраці Обухівської районної державної адміністрації та нових власників ТОВ «Паком» дана земельна ділянка була повністю очищена від сміття та набула свого звичного вигляду. Із засміченої ділянки було вивезено більше 200 машин сміття.

- До речі, повертаючись до села Підгірці, чи відома вам скандальна ситуація з намаганням компанії «DIM» братів Насіковських звести багатоповерховий ЖК в Підгірцях, незважаючи на те, що жителі села виступають проти цього будівництва і всупереч рішенню Держархінспекції щодо непогодження проекту зведення багатоповерхівки?

- Звичайно, відома. Я вже казав, що ми піднімали це питання, і перше, з чим зіштовхнулися, коли почали вивчати ситуацію, - це те, що забудовник планує будувати соціальні об’єкти тільки в третю чергу. Але я одразу висунув першу принципову умову, що будь-яке будівництво, яке буде відбуватися в цьому районі, повинно бути в першу чергу орієнтоване на соціальну сферу – дитячі садочки, школи, дорожня інфраструктура. Все повинно йти на покращення рівня життя місцевого населення і з повагою до громади.

Як правило,  зараз в приміській зоні будують такі висотні будинки, а діти з них потім ідуть в школу чи дитячий садочок в село, де і так існує черга й навантаження, навчання дітей відбувається у подвійних групах, що дуже складно. Коли я розмовляв з представниками цього забудовника, то сказав: «Ви маєте будувати в першу чергу одразу садочки, школи і не лише комерційні, а комунальні для звичайних людей. Бо якщо зробити комерційні об’єкти, багато людей не поведуть своїх дітей в такі заклади і не будуть сплачувати по 10 тис. грн, а підуть в звичайні заклади освіти. А перевантажити знову садочки і школи – це буде освітній колапс, і у дітей не буде можливості нормально навчатися».  

- Як стало відомо з численних публікацій у ЗМІ, у забудовника навіть не було проекту для підведення комунікацій. На якій стадії знаходиться ситуація з огляду на бажання забудовника зайти в село та реалізувати свій проект і позицію влади по блокуванню цього процесу?

- Проблема ще й в тому, що місцева влада на рівні села не комунікабельна з громадою, у неї є конфлікт з місцевими жителями.

- З якими проблемами ви зіштовхуєтеся наразі при вирішенні цієї проблематики?

- Наприклад – питання соціальної інфраструктури, дорожньої інфраструктури. На рівні законодавства є максимально встановлений рівень податку в розмірі до 4% пайової участі, який треба сплачувати саме для цієї території на розвиток інфраструктури. Але сьогодні навіть цифра в 4% не забезпечує потреб інфраструктури. Тобто зараз на державному рівні є глобальна проблема, яку треба змінювати. Нехай вартість житла на 10% буде дорожчою, але розмір пайової участі повинен бути, наприклад, 10% для того, щоб можна було фахово закрити всі питання. Це - облаштування фельдшерських пунктів, і аптеки, і приймальні лікарів; будівництво комунальних садочків і шкіл на достатньому для забезпечення попиту рівні при збільшенні кількості населення після будівництва; це розширення доріг, щоб не було заторів та багато інших питань. А у них (в Підгірцях, зокрема) навіть і 4% нема, у них – 1%. Це такий бізнесовий корумпований «шкурняк», який є злочином проти громади. Відносно цієї проблеми я також поставив зауваження місцевій владі.

- Які ще були зауваження до проекту висотної житлової забудови в Підгірцях?

- Крім того, коли виникало питання про поверховість – 9-ть,7-м чи 5-ть поверхів, я сказав, що треба збиратися з громадою і домовлятися, з повагою до думки людей. Бізнес повинен чути людей на тій території, де він працює. Враховуючи те, що я багато робив зауважень, забудовник та місцеві керманичі це питання винесли на рівень області, намагаючись там його протягнути. Вони розглядали в ОДА цей проект будівництва, але ми написали листа і запропонували не погоджувати це рішення й дослухатися до наших зауважень, які там є. Бо вони є. І справа не в тому, що нам щось не подобається, і я завжди, працюючи з громадою, кажу, що не можна говорити «а баба яга проти»; треба казати, що саме не подобається і що би ми хотіли бачити.

- Яким чином можна вирішити проблему розширення меж Києва з огляду на багаторічні «тертя» між столицею та областю в сфері земельних та містобудівних відносин?

- Наразі індустріально розвивається місто Київ, розростається, збільшується кількість населення. Так або інакше забудова виходить за територію столиці. Але питання в тому, що, виходячи на нову територію, треба щось давати громаді при зведенні нового багатоповерхового житла. Щоб громада знала, що вона не просто отримує п’ятиповерховий чи дев’ятиповерховий будинок на своїй території, а ще й якісь парки, як в Ірпені чи Бучі. Я не скажу, що там все ідеально, але ці міста активно забудовуються, а ми знаємо про парки, інфраструктуру, нові дороги, тротуари, освітлення та про інше, що було  зроблено. Але все це в першу чергу залежить від рівня відповідальності місцевого самоврядування, тому що в кінцевому залишку тільки на місцях вирішуються такі питання.

- Яким чином в ОДА відреагували на ваше звернення щодо непогодження проекту ЖК Park Lake City?

- Область нам ще не надала офіційну відповідь. Але ми будемо намагатися цей процес контролювати і зробимо все для того, щоб збалансувати бажання бізнесу і потреби громади. Тобто ми цей процес просто так не залишимо, триматимемо ситуацію на пульсі і спробуємо досягнути максимального рівня в частині того, що може дати бізнес до потреб, які сьогодні висловлює місцева громада.

- Наскільки взагалі екологічно можливо будувати нове висотне житло в Підгірцях з огляду на проблеми з торф’яниками, непридатними ґрунтами та близькість села до сумнозвісного сміттєвого полігону №5, та інших екопроблем місцевості?

- Люди в Підгірцях наразі роками живуть з екологічною проблемою, а громадяни, які купуватимуть там нове житло, повинні знати про те, що поруч на якійсь відстані є сміттєзвалище, а також про рекультивацію полігону №5. Але плановане будівництво знаходиться за санітарною зоною. Там може знаходитись будівництво. Інша справа – торф’яник. Так, ця проблема існує, саме тому треба отримати експертні висновки. Знову ж таки, тут має бути щира та відверта пропозиція з поясненням, що тоннаж висотки, який ми отримаємо на ґрунті, не стане проблемою як для природніх ресурсів, так і не стане лихом для людей, які будуть жити в цьому будинку. Тобто до цього треба дуже виважено підходити.

- Таких висновків не було?

- У нас немає. Ми ці експертизи запитували, але нічого ще не отримали. Тому в своєму листі в ОДА ми вказали, що є ряд технологічних зауважень, які ми хотіли б вирішити.

- Тобто будувати там не те що не бажано, а не можна, допоки не буде зрозуміло, чи таке будівництво взагалі можливе?

-  Думаю, що висновки такі нам представлять, але бажано, щоб це були не якісь «експертні висновки тире пропозиції» когось, якоїсь невідомої компанії. Також важливо, щоб це все було прозорим для громади, а не так, як іноді відбувається на засіданнях містобудівної ради – запросили якусь кількість фахівців, які сіли і подумали про те, як заблокувати або як дозволити. Потрібна виважена пропозиція -  як створити збалансовані умови, щоб територія і розвивалася, і була безпечною та зручною для населення, яке живе там сьогодні, яке там буде жити. Є державні стандарти, яких обов’язково треба дотримуватися. І не менш важливі моральні аспекти, без врахування яких ми швидко втратимо довіру людей.

Тому моя позиція була і залишається незмінною – це пошук компромісу між бізнесом та громадою, але цей компроміс неможливий без максимальної прозорості наших дій.