Новини та ділова аналітика для проактивних

Чому суспільству не кажуть правду про злочинність

26 жовтня 2017 — 11:49

Григорій Мамка, заступник начальника Головного слідчого управління МВС України (2016 р.), заслужений юрист України:

- Юристи, безумовно знають, що таке ЄРДР. Пересічним  громадянам поясню – це Єдиний реєстр досудових розслідувань, який створений за допомогою автоматизованої системи, електронна база даних, відповідно до якої здійснюється збирання, зберігання, захист, облік, пошук, узагальнення даних про кримінальні правопорушення та хід досудового розслідування у кримінальних провадженнях. ЄРДР запрацював одночасно з набранням чинності КПК – 20 листопада 2012 року.

Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Держатель Реєстру — Генеральна прокуратура України.

Виконання функцій адміністратора Реєстру покладається на Генеральну прокуратуру України та прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва.

Реєстраторами Реєстру є: прокурори; слідчі органів прокуратури, Національної поліції, Служби безпеки України, органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, детективи Національного антикорупційного бюро України.

Згідно «Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань»,  на різних стадіях розслідування заповнюються відповідні статистичні картки і вносяться в ЄРДР:

Чому суспільству не кажуть правду про злочинність

А тепер найцікавіше, що треба знати і головне розуміти кожному: як юристу, так і громадянину. 

РЕАЛЬНІ ЗБИТКИ НІХТО НЕ РАХУЄ

В ЄРДР має міститися інформація, зокрема, про встановлені та відшкодовані матеріальні збитки, суми пред'явлених позовів у кримінальному провадженні, вартість арештованого майна.

Згідно цієї інформації і звітують правоохоронні органи щодо розміру збитків, які відшкодовано державі, або юридичним та фізичним особам.

Але! Про реальні збитки, які завдані протиправною діяльністю не знає ніхто. Їх не оцінюють і не фіксують. Тож коли ви в черговий раз будете чути про те, як чергова «деканоідзе» буде розповідати, що «загальна сума збитків по відкритим кримінальним справам за рік сягнула 508 мільйонів гривень», – знайте, що це зухвале жонглювання статистикою. Або коли директор НАБУ Ситник буде вам розповідати в пресі про те, що «збитки від злочинів, які розслідує НАБУ, начебто, більше ніж дефіцит держбюджету», – ігноруйте.

Тому що реальні цифри, реальних обсягів збитків від кримінальних злочинів суспільству ніколи не повідомлять. А знаєте чому? Тому що вони здатні шокувати, рівно як і реальні дані щодо скоєних злочинів.

ХАОС, ЯК РИСА ЄРДР

Був такий собі Законопроект №6220 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань та підстав закриття кримінального провадження». Його авторами є 17 народних депутатів. Законопроект ухвалили в першому читанні 13 квітня 2017 року. Документом запропоновано було заборонити повторно відкривати кримінальне провадження, якщо раніше його вже було закрито або існує вирок суду за тим самим обвинуваченням, яке набуло законної сили. 12 травня 2017 року  НАБУ підняло ґвалт і закликало нардепів не голосувати за законопроект №6220, ухвалення якого, на думку НАБУ, «може заблокувати розслідування правоохоронних органів», зокрема НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Тоді Комітет Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності ухвалив рішення відкласти розгляд законопроекту №6220 і відправити його на доопрацювання.

Це політика. А тепер давайте подивимося, що маємо в реальному житті. Проти будь-якої особи по заяві будь-кого і з будь-яких, навіть «взятих зі стелі» підстав, можна подати заяву про кримінальне правопорушення, згідно якої правоохоронні органи повинні внести дані в ЄРДР. Тому й маємо, що відносно одного громадянина може бути купа порушених справ і відповідно відомостей в ЄРДР. Згідно цього, слідчі органи мають права отримати без відома цього громадянина дозвіл, наприклад на проведення негласних слідчих дій відносно нього («наружка», прослуховування тощо). Отже, своєї основної функції – облік та узагальнення даних про кримінальні правопорушення та хід досудового розслідування у кримінальних провадженнях – ЄРДР не виконує.

Тож виходів два: або навести на законодавчому рівні лад щодо внесення відомостей до ЄРДР та підстав закриття кримінального провадження. Або налагодити роботу ЄРДР без повторів по кримінальним справам відносно однієї особи. І це завдання держателя та адміністраторів Реєстру, тобто прокуратури.

А тепер, коли ви знаєте реальну інформацію по ЄРДР, порівняйте це з сотнями мільярдів гривень з державного бюджету, які щороку виділяються на утримання Нацполіції, МВС, НАБУ, ГПУ, СБУ. Чи «відпрацьовую» правоохоронна система наші з вами гроші?