Новини та ділова аналітика для проактивних

Політичне рішення? Єрмак забрав у відомства Кубракова бюджет на електростанції та мости

17 вересня 2023 — 21:12
У новому проєкті держбюджету-2024 суттєве скорочення видатків на інфраструктуру та будівництво

Підконтрольний Офісу Президента уряд планує суттєво наростити "соціалку" через Мінфін, Мінсоцполітики, Мінветеранів - загалом на 182 млрд грн. Про це йдеться у аналізі видатків держбюджету, проведеному виданням "Наші гроші".

Так, у розпорядженні видання опинився порівняльний аналіз видатків державного бюджету у 2023 році і проєкту бюджету на 2024 рік. Кабінет міністрів днями спрямував його у Верховну Раду, і депутати ще можуть спробувати змінити розклад. Виглядає так, що підконтрольний Офісу президента уряд планує суттєво наростити "соціалку" через Мінфін, Мінсоц, Мінветеранів - загалом на 182 млрд грн.

Трикратне(!) зменшення бюджету у Міністерства інфраструктури Олександра Кубракова

Бюджет цивільних міністерств, так чи інакше пов’язаних з війною, теж збільшується. Загалом Мінстратегпром, Мінекономіки та Мінцифри отримають додатково 79 млрд грн.

Бюджет Міноборони зменшується на 68 мільярдів. Але на це можна взагалі не звертати уваги, оскільки бюджет міністерства і цього року підіймали кілька разів по можливостям і по потребам. Тому знаходження Міноборони на дні турнірної таблиці - це взагалі ні про що.

Зростають бюджети інших воєнізованих структур. Держспецзв’язку, ГУР МО, СВР додали разом 21 млрд грн.

Правоохоронці разом додали 24 мільярди. Тут звертає на себе увагу, що НАБУ навіть після півторакратного підняття бюджету все рівно залишається з одним з найменших бюджетів. Трохи менше від НАБУ має лише БЕБ. Набагато більше мають СБУ, МВС, ДБР, Офіс Генпрокурора.

НАЗК трохи знизили бюджет, вочевидь проектанти розраховують, що у випадку повернення декларування 900 тисяч чиновників у нормальний режим - агенція зможе справитись навіть меншим ресурсом ніж зараз, коли у НАЗК немає цієї роботи (декларування було фактично зупинено на початку вторгнення).

Як пише видання, найочевиднішим політичним рішенням є трикратне(!) зменшення бюджету у Міністерства інфраструктури Олександра Кубракова і Держвідновлення Мустафи Найєма. Їм загалом знижують видатки з 119 до 39 мільярдів гривень.

З них у Держвідновлення залишається 13 мільярдів. Цих коштів з натяжкою може вистачити на експлуатаційне утримання доріг (посипати сіллю, залатати ямку, підправити дорожній знак). Але про жодні ремонти доріг і зруйнованих мостів вже не може бути мови. Так само у цей бюджет ніяк не влізе будівництво протиракетного захисту електричних підстанцій. 

За даними голови бюджетного комітету Верховної Ради Роксолани Підласої, ліквідовується Дорожній фонд. Він наповнювався грошима з акцизу на паливо. Також припиниться фінансування інвестпроектів Мінекономіки на ремонт об’єктів у державній власності. Нацбанк тепер свій прибуток зараховуватиме в загальний фонд дербюджету, а значить Фонд ліквідації наслідків збройної агресії наповнюватиметься лише з конфіскованого та проданого російського майна. Однак ці зміни потребуватимуть внесення змін і у інші закони. Тому в один хід ця історія не спрацює.

"Новий бюджет планувався за принципом «кожна зароблена в Україні гривня – на перемогу», тому одна з найбільших його відмінностей від кошторису 2023-го – суттєве скорочення видатків на інфраструктуру та будівництво", - розповіла Підласа.