Новини та ділова аналітика для проактивних

Мобілізація обмежено придатних в Україні. Що це означає і особливості

14 жовтня 2023 — 09:55
Мобілізація обмежено придатних в Україні. Що це означає і особливості
Мобілізація обмежено придатних в Україні
Хто такі обмежено придатні?
Підзаголовок 2: 
Особливості служби обмежено придатних

На початку вересня стало відомо, що в Україні планують поставити крапки над «і» у питанні мобілізації обмежено придатних до служби.

Чим ця група військовозобов’язаних особлива - в матеріалі.

«Є в наших нормативно-правових документах термін - придатний або умовно придатний. Треба дати тлумачення, хто такий умовно придатний, де люди, які мають такий припис у своїх документах, можуть використовуватися», - розповідав в ефірі телемарафону 1 вересня секретар РНБО Олексій Данілов.

Тоді він наводив приклад: коли такі люди (обмежено придатні війковозобов’язані, - ред.) потрапляють у ті чи інші частини з умовною придатністю, «є певні процеси у командирів».

«Тому для того, щоб закрити це питання раз і назавжди, рішенням Ради нацбезпеки і оборони дано доручення розтлумачити цей документ, щоб не було подвійного-потрійного трактування цієї норми», - зазначив Данілов.

Хто такі обмежено придатні?

Рівень придатності військовозобов’язаного визначається рішенням військово-лікарської комісії (ВЛК), яку проходять всі військовозобов’язані, хто отримав повістку. Данілов, ймовірно, не дарма підняв питання цієї категорії військовозобов’язаних, бо, як пише РБК-Україна саме ці категорії можуть мобілізувати в Україні, починаючи з 1 вересня. А саме:

  • придатних та обмежено придатних за станом здоров'я під час воєнного стану чоловіків із досвідом військової служби віком від 18 до 60 років;
  • придатних та обмежено придатних за станом здоров'я під час воєнного стану чоловіків віком від 27 до 60 років без досвіду військової служби;
  • знятих і виключених з військового обліку чоловіків віком від 18 до 60 років (з «білим квитком»), визнаних придатними або обмежено придатними за станом здоров'я під час воєнного стану рішенням ВЛК, які не скоювали тяжких злочинів.

Згідно з висновком ВЛК військово зобов’язаних можна розділити на наступні групи:

  1. придатний до військової служби.
  2. тимчасово непридатний до військової служби (повторний огляд через 2-6 місяців).
  3. непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку (не можуть мобілізувати навіть під час воєнного стану);
  4. Обмежено придатний до військової служби або непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час.

Особливості служби обмежено придатних

Як пише ТСН, якщо особу визнали обмежено придатною, вона може служити в армії під час воєнного стану. Саме під час проходження військово-лікарської комісії, залежно від стану здоров’я, військової спеціальності, займаної посади та віку військовозобов’язаного визначається, які види служби та воєнні роботи протипоказані людині з обмеженою придатністю.

«Обмежена придатність означає, що особа не може служити в мирний період, проте це не дає відстрочення у разі воєнного стану. Служба обмежено придатних не може проходити в бойових частинах. Тобто обмежено придатні особи у воєнний час підлягають мобілізації, хоча їх і не відправляють безпосередньо на лінію бойових зіткнень», - йдеться в статті.

Чи дадуть обмежено придатному відсрочку?

За словами адвоката Яни Меюс, обмежена придатність для несення служби в ЗСУ не є підставою для відстрочки від мобілізації чи звільнення з військової служби у 2023 році, але деякі особливості цей статус має.

Зокрема, оновлений перелік хвороб передбачає формулювання «обмежена придатність» чи «придатність» визначається індивідуально, тому у воєнний час ВЛК ухвалює постанову придатний до військової служби у всіх таких випадках, окрім ст. 2-в, 4-в, 5-B, 13-B, 14-B, 17-B, 21-B, 22-B. У разі незгоди з висновком військово-лікарської комісії, її рішення можна оскаржити в комісії вищого рівня або суді.

Особливості служби

Отже, обмежено придатних осіб можуть мобілізувати, але є певні обмеження щодо проходження військової служби. Згідно з наказом Міністерства оборони України №402, обмежено придатні громадяни України не можуть служити у:

  • високомобільних десантних військах;
  • плавскладах;
  • морській піхоті;
  • спецспорудах.

Громадяни зі статусом «обмежено придатний» можуть залучатися до служби в частинах, підрозділах забезпечення, у військових комісаріатах ТЦК, в установах, організаціях, навчальних закладах.

Відповідно до пункту Г 20.3 розділу II (Медичний огляд), зазначені особи можуть бути переоглянуті госпітальними (гарнізонними) ВЛК з метою медичної та соціальної реабілітації. Але процедура проводиться не раніше, ніж через 3 роки після ухвалення постанови про обмежену придатність до військової служби.

Що робити обмежено придатному, якщо потрапив на службу «не туди»

Як пояснює юрист Нелі Романенко, в такому разі потрібно ініціювати переміщення. Переміщення військовослужбовця на підставі висновку ВЛК здійснюється за наявності відповідного медичного висновку, за рапортом.

Для цього потрібно:

  • подати рапорт до командира або керівника військової частини про переміщення за станом здоров’я;
  • до рапорту додати висновок ВЛК про визнання людини обмежено придатною до військової служби;
  • надати відношення з тієї частини, куди військовий бажає перейти. Заздалегідь потрібно домовитися з військовою частиною, якщо у них є місце роботи, щоб начальник цієї частини написав спеціальний документ.

Якщо рапорт подається без зазначення конкретної військової частини та відношення, його розгляд можуть призупинити. В такому разі військового можуть перемістити або на рівнозначні посади, або на нижчі посади за станом здоров’я.