Новини та ділова аналітика для проактивних

ЄBA пропонує залишити можливість контрактної форми оподаткування для ІТ

24 січня 2020 — 13:38

На початку 2020 року з ініціативою щодо оподаткування для ІТ сфери виступило Міністерство цифрової трансформації. Так, в даній ініціативі головним мотивом є переведення всіх співробітників на трудові відносини. При цьому, ПДФО для співробітників скасовується, вводиться податок з виручки (3-7%, з поступовим підвищенням впродовж 5 років). Водночас, військовий збір становитиме 1,5%, ЄСВ - 22% та сплачуватиметься з двох МЗП, а не однієї як є наразі. Водночас, всі податки сплачуватиме компанія, тобто виконуватиме роль податкового агента для своїх працівників.

ІТ комітет Європейської Бізнес Асоціації проаналізував дане рішення та EBA пропонує залишити можливість контрактної форми оподаткування для ІТ.

«Особливістю роботи креативних індустрій є проєктна зайнятість працівників та контрактні відносини, «гнучкі» ролі у процесі створення продукту, виконання роботи в рамках певного проєкту контракторами та можлива залученість контрактора до кількох проєктів одночасно. Тож важливо зберегти такі можливості для індустрії, аби її зростання продовжилось», - прокоментувала менеджер ІТ комітету Європейської Бізнес Асоціації, Ольга Куничак.

Так, проаналізувавши існуючу пропозицію Мінцифри, на думку ІТ комітету Європейської Бізнес Асоціації, робочим рішенням може бути взята за основу пропонована раніше ідея з 5 групою ФОП (5% єдиний податок + 1% збільшення щорічно до загальних 10%, 1,5% військовий збір, 22% ЄСВ з мінімальної заробітної плати) з доданням до неї ініціативи Мінцифри, яка стосуватиметься саме штатних працівників. З одного боку, дане рішення може допомогти отримувати більше податкових надходжень до державного бюджету. З іншого боку, бізнес-модель з використанням контрактної форми оплати праці між  ФОП та Юридичними особами залишиться, що надасть можливість індустрії й надалі розвиватись.

«Водночас, окремо хочеться звернути увагу на проєкт закону «Про працю», що мав би стати основоположним законодавчим актом в питаннях врегулювання проблеми працевлаштування на контрактній основі, в тому числі, ІТ-спеціалістів. Проте, чіткого механізму, який би зміг повністю замінити контрактну форму співпраці ФОП-ів та юридичних  осіб, завдяки якому ІТ індустрія й стала досить розвинена в Україні – наразі законопроект «Про працю» не передбачає. Натомість встановлюються жорсткі критерії, які лише підсилюють ризик перекваліфікації контрактних відносин у трудові», - додають в Асоціації.

Також в ЄБА уточнюють, щоб продовжувати забезпечувати розвиток індустрії та економіки в цілому, законодавством має бути забезпечено стабільність тих обставин, які стали складовими успіху згаданої індустрії. Безумовно, ці складові успіху мають бути вивчені та поширені на інші сфери. Тож бізнес готовий до діалогу, аби випрацювати комплексний підхід у врегулюванні ситуації та створити привабливу модель оподаткування, яка б влаштовувала більшість економічних акторів, враховуючи при цьому специфіку окремих галузей, як-от креативні індустрії.

Як повідомлялося, раніше у ЄБА розкритикували зміни до Податкового кодексу, а саме прийняття 16 січня Верховною радою у другому читанні та в цілому закону №1210 від 30.08.2019 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві».