Новини та ділова аналітика для проактивних

ТОВ "ШБ "Альтком" без дозволів видобувало глину для будівництва дороги Н-31 в Полтавській області, - ЗМІ

13 серпня 2021 — 15:32

Про це повідомляє NADRA.info з посиланням на відповідь Решетилівської міської ради на запит медіа.

Видання пише, що в липні виявило два кар’єри обабіч траси Н-31 (будується в рамках проекту “Велике Будівництво”). На жоден із об’єктів Державною службою геології та надр не було надано спецдозволу на користування надрами. Аби встановити всі обставини видобування корисних копалин, журналісти відправили низку запитів до державних служб, органів влади та правоохоронних органів. Було встановлено, що тільки по одному з кар’єрів обсяг видобутої глини ще в липні сягав 75 тис. м3. Також повідомляється, що роботи по даному кар'єру проводило ТОВ "ШБ "Альтком".

“Відповідно до оперативної інформації видобування корисних копалин (глини) здійснюється ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком”, – заявив заступник міського голови Решетилівки Антон Колесніченко.

“Зазначені роботи здійснюються з метою використання для реконструкції автомобільної дороги державного значення Н-31 Дніпро-Царичанка-Кобеляки-Решетилівка. … Інформація щодо видачі Державною службою геології та надр України спеціальних дозволів  ТОВ “Шляхове будівництво “Альтком” відсутня”, – йдеться у відповіді на запит.

В ТОВ “ШБ “Альтком” не підтвердили, але і не спростували видобування компанією глини на території Решитилівської міської ради без спецдозволу від Держгеонадр.

Нагадаємо, раніше Hubs писав, що за висновком Держуадитслужби ONUR повинен перекласти частину неякісної дороги державного значення Н-31 Дніпро-Царичанка-Кобеляки-Решетилівка у Полтавській обл. У ході аудиту Управління північно-східного офісу Держаудитслужби в Полтавській обл. дійшло висновку, що видаленню та заміні підлягає майже 5% цементобетонного покриття реконструйованої дороги. Зокрема на ділянці в 150 м (км 101+290 – км 101+540) товщина верхнього шару цементобетонного покриття становила 22 см замість 26 см, передбачених у проекті. Таким чином, як повідомляє відомство, вартість виконаних робіт Onur завищив приблизно на 983 тис. грн. та було «нанесено збитки Службі автомобільних доріг у Полтавській області на вказану суму (за рахунок коштів… фонду боротьби… з COVID-19…)».