Фактична споживча інфляція в грудні 2021 року, яка становила 0,6% у місячному та 10% у річному обчисленні, залишалася вищою за прогноз Національного банку (НБУ).
Про це йдеться у коментарі Нацбанку, передає Нова Влада.
"Це насамперед зумовлювалося посиленням впливу вторинних ефектів від подорожчання енергоносіїв та інших виробничих витрат на широкий спектр товарів та послуг. Крім того, стрімкіше сповільнення інфляції наприкінці року стримувало посилення військової напруги на кордонах із Росією, що негативно вплинуло на очікування населення, бізнесу та інвесторів", – зазначається у повідомленні.
Водночас Нацбанк звертає увагу, що пришвидшення інфляції у 2021 році було загальносвітовою тенденцією, хоча зростання цін в Україні підживлювали й внутрішні чинники.
"Серед них – стійкий споживчий попит, який підтримували зростання доходів населення та поліпшення споживчих настроїв, а також збільшення виробничих витрат, зокрема на оплату праці", – йдеться у повідомленні.
При цьому Нацбанк зазначає, що пік інфляції в Україні пройдено у вересні 2021 року і з жовтня вона поступово сповільнюється, хоча збільшення виробничих витрат, зокрема на енергію, стримує зниження цін.
"Після проходження піку восени 2021 року інфляція повернулася до траєкторії зниження, яке, втім, відбувається повільніше, ніж очікувалося. Національний банк продовжуватиме дотримуватися режиму інфляційного таргетування та застосовуватиме монетарні інструменти для досягнення середньострокової інфляційної цілі на рівні 5%", – сказано у коментарі Нацбанку.
Як повідомлялося, за даними Держстату, споживчі ціни в Україні за підсумками 2021 року зросли на 10%.