Новини та ділова аналітика для проактивних

«Укренерго» отримало статус «члена-спостерігача» у європейській мережі операторів енергосистеми ENTSO-E. Що це означає

27 квітня 2022 — 11:52
Зроблено ще один крок до повноцінної інтеграції в європейський енергетичний простір

НЕК «Укренерго» отримала статус «члена-спостерігача» (observer member) в ENTSO-E. Угода була підписана 26 квітня у Варшаві. Про це Нова Влада повідомила прес-служба української компанії.

«Ця подія є початком нового етапу у відносинах між «Укренерго» та всіма європейськими операторами системи передачі (ОСП) – членами ENTSO-E, а також кроком до повноцінної інтеграції української енергосистеми в європейський енергетичний простір», – зазначають в «Укренерго».

Під час підписання Угоди президент ENTSO-E Ерве Лаффе зазначив: «Від імені усіх членів ENTSO-E я хотів би тепло привітати НЕК «Укренерго» у родині європейських електроенергетичних ОСП. Після успішної екстреної синхронізації наших мереж 16 березня 2022 року, ця Угода посилює нашу міцну солідарність із НЕК «Укренерго», яка продовжує працювати й підтримувати стабільність системи передачі електричної енергії України в найскладніших умовах».

Статус «члена-спостерігача» ENTSO-E дозволить НЕК «Укренерго» приєднатись до розвиненого та досвідченого міжнародного об’єднання європейських ОСП. Зокрема, він передбачає участь «Укренерго» в роботі Регіональної Групи Континентальна Європа ENTSO-E. А також – в робочих групах, що займаються питаннями підтримання роботи енергосистеми, балансування та захисту мереж, моделювання попиту на електроенергію, роботи та розвитку генерації, питаннями розвитку кіберзахисту в електроенергетичному секторі, ринку електроенергії тощо.

Нагадаємо, 16 березня Україна достроково завершила об'єднання української та європейської енергосистем. Та стала повноцінним членом енергетичного Євросоюзу, відключившись від російської енергосистеми.

ENTSO-E – європейська мережа операторів системи передачі, до якої входять 39 ОСП з 35 країн. Члени ENTSO-E відповідають за забезпечення безпечної та скоординованої роботи європейської електроенергетичної системи, яка є найбільшою об’єднаною електроенергетичною мережею у світі.

НЕК «Укренерго» у 2017 році підписало з ENTSO-E Угоду про умови приєднання (синхронізацію) енергосистеми України до енергомережі Континентальної Європи. Інтеграція української енергосистеми в мережу Континентальної Європи та членство в ENTSO-E є стратегічною метою України та НЕК «Укренерго».

В Угоді синхронізацію енергосистеми України разом з енергосистемою Молдови було заплановано на 2023 рік. До кінця 2021 року «Укренерго» виконало всі основні підготовчі заходи, передбачені Угодою, та отримало позитивний висновок Консорціуму ОСП ENTSO-E щодо технічної можливості синхронізації. Це дозволило провести екстрену синхронізацію у дуже стислий термін і на рік раніше, а саме 16 березня 2022 року, через три тижні після початку військового вторгнення росії в Україну. Впродовж цих трьох тижнів українська енергосистема стабільно працювала в ізольованому режимі в умовах війни, при цьому були виконані всі необхідні тестування під час роботи в ізольованому режимі, передбачені програмою підготовки до синхронізації.

Заявку на здобуття статусу «члена-спостерігача» ENTSO-E «Укренерго» подало наприкінці грудня 2021 року.