Новини та ділова аналітика для проактивних

Кейс допомоги людям з інвалідністю: чи використовують європейські гранти в Україні за призначенням?

28 серпня 2019 — 14:27

У лютому 2019 р. одна із найбільших болгарських громадських організацій –  «Одеське болгарське товариство» – отримало 116 тис. EUR грантової допомоги від програми Європарламенту «Ерасмус Плюс» на півторарічну програму допомоги людям із інвалідністю. Але джерела у болгарській діаспорі звернули увагу Нова Влада на те, що кошти могли начебто витрачатись не за призначенням. Зокрема, й у тому числі, нашу увагу звернули на публікацію в Інтернет, де приводилась інформація щодо цієї ситуації. Нова Влада намагалась вияснити чи відповідає ця інформація дійсності, адже в ній є дуже багато «мабуть» та «напевно».

На півдні України проживає найбільша у світі болгарська діаспора, яка налічує більше 180 тисяч болгар. Для захисту своїх прав нацменшини об’єднуються у громадські структури. Пожертвування меценатів – не єдине джерело їх фінансування. ГО, які мають гарну репутацію, можуть отримати чималі кошти із міжнародних благодійних та урядових фондів.

Джерела Нова Влада у діаспорі болгар в Україні надали нам документ, який начебто є копією договору про надання коштів «Ерасмус Плюс» для громадської організації «Одеське болгарське товариство».

Уважно вивчивши цей договір, ми з’ясували, що усі заходи в рамках проекту затверджуються грантодавцями у Брюселі. Кожен партнер несе відповідальність за те, щоб надані гроші витрачалися виключно на проведення круглих столів, поїздок та товарів і послуг, які були прописані у договорі. Якщо партнери не проводять заплановані заходи – відповідну суму потрібно відшкодувати.

8.jpeg

Витяг із Угоди за участі «Одеського болгарського товариства» про співпрацю із «Ерасмус плюс»

Також у документі йдеться про те, що саме керівник організації «Одеське болгарське товариство» є Борис Спасов відповідає за освоєння коштів в рамках гранту.

1.jpg

Борис Спасов (крайній справа) вручав нагороду «Людина року» кращим представникам болгарської діаспори у грудні 2018 р.

У згаданій публікації в Інтернет йшла мова про те, що начебто «…співробітник одеських товариств «В.Т.Р. ІТАЛІЯ» та «СТАВР»… домовився з особами що надають послуги по оренді приміщень про надання ними конференц-залів нібито для проведення в м.Київ (12 березня ц.р.) та м.Одеса (7 і 11 березня) семінарів у рамках реалізації гранту «Ерасмус плюс». Наприкінці березня ц.р. вказаним особам з Одеського болгарського товариства були виділені суми 14 і 29 тис. грн. відповідно. При цьому, конференції та семінари реально не проводилися, приміщення в дійсності не виділялися. За фінансові махінації Одесити та Кияни отримали 20 % від виділених сум».

Дійсно, у додатках до договору (копії яких є у розпорядженні редакції) на півторарічний період розписаний календарний графік заходів. Серед них – семінар у Києві 12 березня 2019 р., та семінари в Одесі 7 й 11 березня.

Для організації цих заходів, згідно фінансової звітності, яка готується для офісу «Ерасмус плюс» самою громадською організацією, отримали кошти дві одеські фірми: компанія «В.Т.Р. ІТАЛІЯ» – 14 тис. грн. та «СТАВР» – 29 тис. грн. Хоча ТОВ «В.Т.Р. Італія» спеціалізується на оптовій торгівлі деревини та будматеріалів, діаспорянам вона начебто надавала послуги із оренди конференц-залів для семінарів.

Втім, у відкритому доступі в Інтернет ми не знайшли інформації про ці заходи. І це попри те, що зазвичай заходи за участі Бориса Спасова та болгарських діаспорян активно висвітлюються у регіональній пресі із великою кількістю коментарів та фотографій. Дивно й те, що «Одеське болгарське товариство» не має власного сайту та сторінки у соцмережах. На сторінці керівника цієї організації Бориса Спасова також не було жодних повідомлень про проведені заходи. Новин про семінари ми не знайшли і в медійному просторі.

 «Договір оренди оформлявся співробітником цих компаній. У Києві він домовився з ФОП Денисенко Любов Анатолівна. А в Одесі – із «Творчим центром Одеський театр естради» – вони дійсно надають послуги по оренді приміщень. Наприкінці березня «Одеське болгарське товариство» передало орендодавцям по 20% від виділених сум. Але наразі не відомо де ці конференції та семінари в дійсності проводилися», – повідомило джерело в діаспорі.  

Ще один яскравий епізод, описаний в публікації говорить про те, що начебто на друк брошур було витрачено 2500 EUR, але з них 1750 EUR було просто повернуто отримувачам гранту разом зі звітними документами.  

«Одеське болгарське товариство» дійсно прозвітувало до ЄС про те, що надрукувало брошури у компанії «Гілея Інвест», за що було перераховано 2500 EUR. Про ймовірне повернення 1750 EUR у звіті грантодавці проінформовані не були.

Нагадаємо, згідно грантового проекту, кошти мали бути витрачені на допомогу людям із інвалідністю.

Нова Влада двічі зверталася до Бориса Спасова за коментарем щодо того, які заходи були уже реалізовані в рамках співпраці із «Ерасмус плюс», та з проханням надати пояснення, чому про семінари, які були проведені у березні, немає жодної інформації у публічному доступі.

Натомість Спасов не захотів обговорювати ці питання по телефону та попросив залишити свої контакти для зв’язку електронною поштою через прес-службу громадської організації «Одеське болгарське товариство». На момент виходу публікації жоден представник цього ГО так і не вийшов на зв’язок. Разом з тим, ми готові опублікувати коментар Бориса Спасова і після виходу даної публікації.

Болгарські діаспоряни кажуть, що отримати кошти Борису Спасову допомагав колега – президент «Асоціації болгар України» Антон Кіссе, який має зв’язки в Болгарії та Європарламенті. Окрім громадської діяльності, Кіссе є народним депутатом Верховної Ради VIII скликання (ДГ «Партія «Відродження»). Також він переміг на парламентських виборах і в 2019 р. (самовисування), і невдовзі отримає мандат парламентаря ВРУ IX скликання.

Зазначимо, що «Одеське болгарське товариство» та «Асоціація болгар України» тісно пов’язані між собою. По-перше, вони знаходяться в одному офісі в Одесі – на провулку Віце-адмірала Жукова, 9. По-друге, в обох організаціях один з підписантів – одна й та ж людина Петро Пінті. А, по-третє, Борис Спасов приймає активну участь у роботі обох громадських організацій. Так, за даними Міністерства юстиції України, він був членом ліквідаційної комісії, яка займалася зміною структури «Асоціації болгар України».

6_0.png

«Одеське болгарське товариство» та «Асоціація болгар України» зареєстровані у цьому будинку в Одесі