Новини та ділова аналітика для проактивних

Кабмін скасував заборону на експорт добрив та жита. Україна може претендувати на 15% європейського ринку – коментар виробника добрив

28 липня 2022 — 12:51
Оптимістичний сценарій залежить від низки факторів

Кабінет Міністрів України скасував квоти на експорт з України жита та мінеральних добрив. Про це йдеться в опублікованій постанові уряду від 26 липня 2022 р. №832. Нею внесені відповідні зміни в постанову КМУ від 29 грудня 2021 р. №1424 «Про затвердження переліків товарів, експорт та імпорт яких підлягає ліцензуванню, та квот на 2022 рік».

Раніше уряд ввів квотування та ліцензування на низку експортних товарів. У тому числі, додатком 1 до постанови на жито на мінеральні добрива (азотні, фосфорні, калійні, змішані) були введені нульові квоти. Тобто експортувати дану продукцію було заборонено. Уряд виключив ці товари з додатку 1, повністю скасувавши квотування. Одночасно жито та міндобрива включили до додатку 5 – в перелік товарі, експорт яких підлягає ліцензуванню.

Тепер міндобрива та жито можна експортувати без обмежень, попередньо отримавши в Мінекономіки відповідні ліцензії. Згідно постанови №1424, Мінекономіки повинен забезпечити ліцензування експорту та імпорту зазначених у переліку товарів. А також – вносити до єдиного державного інформаційного веб-порталу «Єдине вікно для міжнародної торгівлі» відомості про видані ліцензії на експорт (імпорт) цих товарів у формі електронного документа в день видачі таких ліцензій.

Як зазначили в групі компаній Group DF (виробництво азотних добрив в Україні через ХК Ostchem), це може дозволити українським підприємствам з виробництва азотних добрив у майбутньому зайняти до 15% ринку в країнах Євросоюзу. Тобто експортувати туди біля 2 млн тон в рік. За оцінками Ostchem, обсяг ринку ЄС становить близько 13-14 млн тон на рік.

Це оптимістичний сценарій в залежності від того, як швидко переможе Україна та буде відновлено зруйновані експортні логістичні ланцюжки, насамперед морські. А також – від співвідношення ціни на газ та на добрива на глобальних ринках і послідовності санкційної політики ЄС щодо російських виробників

«В Україні на складах зберігається понад 160 тис. тон добрив – як українських, так і імпортних. При профіциті азотних добрив, що склався на внутрішньому ринку, та чинній кон'юнктурі ринку обмеження на експорт не мають жодної економічної логіки. Україна повністю забезпечує себе азотними добривами та здатна поступово освоювати раніше втрачені західні ринки збуту», – прокоментував Олег Арестархов, керівник департаменту корпоративних комунікацій Group DF.

Він також повідомив, що 12 липня 2022 року Федерація роботодавців України та Союз хіміків України (СХУ) звернулися до Кабміну з листом, в якому йшлося про те, що обмеження експорту азотних добрив призведе до зниження їх виробництва.

За прогнозами СХУ, внутрішнє споживання азотних добрив в Україні до кінця 2022 року з урахуванням падіння попиту на 40-70% коливатиметься  межах 433-866 тис. т. В Союзі вважають, що хімічна галузь здатна на 100% забезпечити внутрішній попит на азотні добрива навіть за відсутності імпорту.

Нагадаємо, у червні Євросоюз скасував на один рік торговельні бар’єри (мит та квот) на імпорт товарів з України. Також у червні Україна отримала статус кандидата в члени ЄС для України і Молдови.