Новини та ділова аналітика для проактивних

Україна повернула під свій контроль «вишки Бойка». Чи Кацуби?

13 вересня 2023 — 10:30
Платформа у Чорному морі
Платформа у Чорному морі
Спецоперація ГУР: бій з винищувачем, гумові човни та цінні трофеї
Підзаголовок 2: 
«Вишки Бойка» та корупційний скандал

Головне управління розвідки Міністерства оборони  (ГУР) повідомило 11 вересня приголомшливу новину:  Україна повернула під свій контроль так звані «вишки Бойка». Ці  бурові газовидобувні та нафтовидобувні платформи, які розташовані в Чорному морі поблизу берегів Криму, були захоплені  росією через рік після анексії півострова, у 2015 році.

83b64f61151c816d0bd9d5ad9ceae802.jpeg

Де саме розташовані «вишки Бойка» (tsn.ua)

Спецоперація ГУР: бій з винищувачем, гумові човни та цінні трофеї

«Унікальну операцію зі встановлення контролю над «вишками Бойка» провели силами підрозділів ГУР МО України, зокрема під контроль були повернуті бурові платформи «Петро Годованець» та «Україна», а також  самопідіймальну бурову установку  (СПБУ) «Таврида» і СПБУ «Сиваш», - повідомили  у розвідці.

Розвідники додали, що під час спецоперації, вдалося захопити цінні трофеї:

  • запас вертолітних боєприпасів типу НАР (некерованих авіаційних ракет);
  • РЛС «Нева», що може відстежувати рух суден у Чорному морі.

При цьому російські окупанти, які використовували «вишки Бойка» у військових цілях, просто так їх віддавати не збирались.

«Під час однієї з фаз цієї операції відбувся бій між українськими спецпризначенцями на катерах та російським винищувачем Су-30. Внаслідок бою російський літак отримав ураження і змушений був відступити», -  констатують в ГУР.

Вже 12 вересня з’ясувалось, що берегові ракетно-артилерійські війська Військово-морських сил ЗСУ понад рік повністю контролюють частину Чорного моря, де встановлені так звані «вишки Бойка». Російські кораблі туди не заходили з того часу, як українським силам оборони вдалося потопити  корабель «Василь Бех» у червні 2022 року.

Попри те, що ГУР звільнило цю зону від присутності російських військових кораблів, все одно її умовно можна вважати «сірою», тому що російська авіація там, на жаль, поки присутня постійно.

«Вишки Бойка» та корупційний скандал

Свого часу «вишки Бойка» стали найгучнішим корупційним скандалом в Україні.  В 2011 році, під час роботи в Міністерстві енергетики України Юрія Бойка, колишнього члена проросійских політсил «Партія регіонів» і «Опозиційний блок»,  «Чорноморнафтогаз» придбав бурову платформу сінгапурського виробництва не безпосередньо у заводу-виробника Keppel, а через посередника - британську компанію Highway Investments Processing, витративши на це 400 млн доларів, дорожче ніж у виробника. Другу платформу також було куплено через посередника. Після того, як в ЗМІ потрапили скандальні подробиці корупційної складової цієї угоди, установки отримали більш популярну свою назву - «вишки Бойка».

Після втечі з України президента України Віктора Януковича нова влада взялась розслідувати корупційну оборудку. Зокрема, в 2014 та 2015 роках Генпрокуратура відкрила одразу дві справи, що стосувались «вишок Бойка» - заволодіння 400 млн доларів держкоштів під виглядом закупівлі бурових вишок (за даними слідства, їх придбали майже вдвічі дорожче - за 404,4 млн доларів замість 210 млн доларів) та розкрадання 60 млн доларів на закупівлі буксирів для транспортування вишок. В цих справах Юрій Бойко проходив в якості свідка. А згодом, у  лютому 2018 року Генпрокуратура заявила, що слідством не встановлено доказів причетності до оборудки тодішнього голови Міністерства енергетики Юрія Бойка. Як повідомив тоді генеральний прокурор Юрій Луценко, це «більшою мірою вишки Кацуби, ніж Бойка». 

Участь сім’ї замголови «Нафтогаз України»

Відомо, що корупційна оборудка щодо «вишок Бойка» виявилась настільки масштабною, що в ній свій «слід» залишили багато українських посадовців - від президента-втікача Віктора Януковича, колишнього заступника голови НБУ Сергія Арбузова до екс-голови «Нафтогазу» Євгена Бакуліна та заступника голови правління «Нафтогазу» Олександра Кацуби.

Відомо, що Олександр Кацуба став заступником голови правління НАК «Нафтогаз України»  у 2012 році. На цій посаді він замінив свого старшого брата Сергія Кацубу. І поки Сергій працював в «Нафтогазі», Олександр Кацуба був головою «Чорноморнафтогазу» та здійснив закупівлю  «вишок Бойка» за значно завищеною ціною.

В 2016 році  Олександра Кацубу було заарештовано під заставу 450 млн гривень. 

Слідство встановило, що на посаді глави «Чорноморнафтогазу», він підписував документи на закупівлю скандальних «вишок Бойка», але затримали його у «бензинової» справі  Сергія Курченка.

За версією слідства, Кацуба-молодший після свого переходу із «Чорноморнафтогазу» на посаду заступника глави «Нафтогазу» допоміг компанії Курченка «Газ України 2020» вкрасти у державного холдингу бензину на 500 мільйонів гривень.

Проте 15 лютого 2017 року генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що Олександр Кацуба пішов на співпрацю зі слідством  і відшкодував державі 100 мільйонів гривень збитків. Після цього Кацубу-молодшого випустили із СІЗО.

А через рік, 1 лютого 2018 року тодішній генпрокурор Юрій Луценко повідомив, що колишньому голові  Національного банку Сергію Арбузову оголошено підозру «за фактом співучасті у заволодінні грошовими коштами ДАТ «Чорноморнафтогаз» в сумі 3,2 млрд грн при купівлі двох самопідіймальних бурових установок В312 і В319». Так вишки Бойка, потім Кацуби стали «вишками Арбузова-Януковича». А Олександр Кацуба тим часом продовжив займатись бізнесом у сфері IT. Його компанія розробляла застосунки для мікрокредитування. А в 2021 році Олександр Кацуба купив два  автомобільні онлайн-видання України - «Автобазар» та «Автоцентр» задля розвитку бізнесу у сфері автолізингу.