Донедавна Ольгу Оніщук знали як одного із авторитетних нотаріусів України та як активного учасника процесу реформування галузі державної реєстрації та нотаріату. Вона неодноразово була учасником акцій протесту під стінами уряду – в ролі першого віце-президента Нотаріальної палати України висловлювала своє бачення стосовно дій влади та запланованих нею змін до профільного законодавства. Три тижні тому Ольга Оніщук зайняла крісло заступника міністра юстиції України. Зараз сфера її відповідальності – це нотаріат і сфера державної реєстрації. У своєму першому інтерв'ю вона розповіла журналісту Нова Влада про своє бачення змін у сфері державної реєстрації та нотаріату для знищення рейдерства як явища.
Про ключові зміни
- Тема рейдерства настільки заполонила медіапростір, що, здається, наче це явище намертво укорінилося в українські реалії. Чи відчуваєте ви у собі сили повернути ситуацію на сто вісімдесят градусів?
- Я погодилася зайняти цю вкрай відповідальну посаду насамперед тому, що є карт-бланш навести порядок у сфері нотаріату та державної реєстрації. Я відчуваю повну підтримку міністром і урядом того антирейдерського плану дій, з яким я прийшла на посаду.
Зараз у нас є два паралельних плани роботи: довгостроковий (на рік-півтора) – в якому ми пропишемо ідеальну систему реєстрації; і короткостроковий – залатати маленькі шпаринки в реєстрах, щоб зменшувати потік рейдерських захоплень.
- На початку жовтня Верховна Рада прийняла в цілому антирейдерський законопроект 1056-1. Які ключові зміни він пропонує?
- Законопроект 1056-1 встановлює низку дієвих антирейдерських запобіжників, а саме:
- виключено акредитовані суб’єкти з числа суб’єктів, що здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації;
- підвищено відповідальність за порушення в цій сфері;
- встановлено додатковий захист нотаріально засвідчених документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація, шляхом викладення їх на спеціальних бланках нотаріальних документів;
- визначено, що доступ державного реєстратора до державних реєстрів здійснюється шляхом багатофакторної аутентифікації (захист від несанкціонованих проникнень);
- встановлено обов’язок реєстратора визначати обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, а також перевіряти повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, направлених на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень таких прав у разі реєстрації прав не в результаті вчинення нотаріальної дії;
- встановлено визначення КМУ критеріїв, за якими визначається ступінь відповідальності за відповідні порушення, допущені в сфері державної реєстрації, що значно знизить корупційні ризики в сфері контролю.
- Щойно прийшовши на посаду, міністр юстиції Денис Малюська заявив, що проблему рейдерства треба вирішувати, мінімізувавши людський фактор. Як ця ідея виглядатиме на практиці?
- Ми розробимо ряд дієвих запобіжників у системі державних реєстрів, які унеможливлять проведення реєстраційної дії з порушенням законодавства. Система повинна працювати так, щоб реєстратор не зміг використовувати прогалини у програмному забезпеченні для проведення незаконної реєстраційної дії.
Людський фактор потрібно максимально усувати з державної реєстрації. Чим більше буде встановлено програмних запобіжників, які не допустять зловживання з боку реєстратора на технічному рівні, тим кращим буде результат.
Також ми поставили технічному адміністратору реєстрів – ДП «Національні інформаційні системи» – завдання створити систему багатофакторної аутентифікації для входу в державні реєстри.
Використання багатофакторної аутентифікації передбачено законопроектом №1056-1, який був прийнятий Верховною Радою 3 жовтня. На даний момент держреєстратори і нотаріуси не отримують жодних повідомлень про те, що відбувся вхід до державних реєстрів їхнім електронним ключем. Як наслідок – маємо випадки несанкціонованих доступів до державних реєстрів. Багатофакторна аутентифікація вирішить цю проблему.
Наразі ми очікуємо на результати аудиту державних реєстрів, який проводять незалежні міжнародні експерти, аби зрозуміти, чи є у нас шанси допрацювати систему державних реєстрів, чи доведеться переписувати деякі реєстри «з нуля».
- Часто рейдерські схеми реалізуються, коли нотаріус використовує підроблені документи. За законом, нотаріус не несе відповідальності за те, що документи є фейком. І не має можливості їх перевіряти. Як мінімізувати підробку паперових документів?
- Потрібно відцифрувати усі дані про право власності на об’єкти нерухомого майна, які знаходяться в книгах Бюро технічної інвентаризації. Для цього потрібно можливо і на законодавчому рівні зобов’язати внести ці відомості до державних реєстрів.
Після того, як всі записи стосовно всієї нерухомості в Україні з’являться у державному реєстрі, такий вид шахрайства як продаж нерухомості по підробленим паперовим документам зникне. Питання тільки в тому, скільки на це піде часу, тому починати це робити потрібно вже сьогодні.
- Чи плануєте ви боротися із таким явищем як «чорний нотаріат»?
- Я називаю таких нотаріусів не чорними, а недобросовісними (посміхається – Ред.). Міфи про недобросовісних нотаріусів трохи роздуті. Таких нотаріусів не так багато, як нам здається. Просто ЗМІ більше направляють свою увагу на негативні історії. Статистика вам покаже, що більшість нотаріусів виконують свою роботу сумлінно. Просто про позитивну роботу нотаріусів ніхто не говорить, бо це на жаль не цікаво журналістам.
Боротися із недобросовісними нотаріусами з нинішньою системою складно, адже сам факт порушення нотаріусом закону має встановити суд. Потрібна ефективна взаємодія Мін’юсту із правоохоронцями та якісна робота судів. Правоохоронні органи повинні сумлінно розслідувати злочини, які вчинені нотаріусом, суд має виносити законне рішення про визнання дій таких нотаріусів незаконними, а Мін’юст на підставі такого судового рішення буде негайно анулювати нотаріусу свідоцтво.
- В Грузії в Будинках юстиції складається враження, що будь-яку реєстраційну дію можна зробити миттєво. Для цього потрібен мінімальний пакет документів. Жодної бюрократії та черг. Коли подібна картинка з’явиться і в Україні?
- Такі будинки юстиції в Україні вже є. І їх немало. Цей напрям розвивався попереднім керівництвом Міністерства юстиції, і ми будемо його продовжувати.
Водночас все, що робиться дуже швидко, на жаль, часто має негативні наслідки. Тому нам треба дуже чітко розділити адміністративні послуги від, наприклад, вчинення нотаріальних дій. Адже одна справа – отримати швидко довідку онлайн, зовсім інша – швидке оформлення правочину із нерухомим майном. Такі дії мають ретельно готуватися. У нотаріуса повинно бути достатньо часу на детальну перевірку усіх документів та відомостей в державних реєстрах для того, щоб забезпечити безспірність нотаріальної дії та убезпечити громадянина від можливих шахрайських дій.
Бувають випадки, коли нотаріус перед посвідченням договору формує витяг з інформацією про наявність обтяжень і цей документ займає 500-1000 записів. Увага – питання: чи може нотаріус швидко вивчити ці записи і вчинити нотаріальну дію? Ні. Купівля нерухомості – це не похід в магазин по хліб. Людина не робить такі покупки щодня. Треба проводити подібні операції, детально аналізуючи кожен крок, і людина має бути впевнена, що документи на майно оформлені юридично грамотно і її власність буде захищена.
Водночас, наприклад, будь-яку довідку чи інформацію з реєстру людина має отримати миттєво – не виходячи із дому зі смартфоном та банківською карткою у руках.
Про роботу Антирейдерської комісії
- У яких випадках постраждалим від дій рейдерів є сенс шукати справедливість саме в Антирейдерській комісії, а не в суді?
- На жаль, процесуальні можливості Комісії з розгляду скарг (далі – Антирейдерська комісія – Ред.) далеко не завжди дають можливість винести справедливе рішення. Комісія розглядає скаргу в адміністративному порядку на предмет виключно законності реєстраційної дії.
Комісія – не суд. Ми не можемо всебічно розглядати спір, який існує між скаржником та зацікавленою особою. У комісії досить вузькі повноваження. Моє завдання в тому числі донести до суспільства, що комісія – це «червона кнопка», яка створювалася і має функціонувати виключно для того, щоб скасовувати незаконну реєстраційну дію.
Тобто, коли скарга стосується виключно дій реєстратора.
Як приклад, якщо у людини вкрали бізнес і незаконно змінили власника в реєстрі, комісія має швидко розглянути скаргу, скласти висновок, міністр має підписати наказ, який негайно треба виконати, щоб видалити незаконний запис із реєстру і тим самим усунути перешкоди для подальшої діяльності підприємства. При цьому, є лише 60 днів на подання скарги з моменту, коли власнику стало відомо про таку незаконну реєстраційну дію.
У випадках, коли до нас звертаються за скасуванням реєстраційних дій, які відбулися два чи п’ять років тому і з матеріалів справи вбачається, що власнику давно було відомо про оскаржувану дію, нам доводиться приймати рішення про відмову в задоволенні скарги.
Погодьтесь, це рідкість, коли власник бізнесу чи нерухомості не знає про те, що відбувається з його власністю, адже однією із ознак рейдерства є стрімке фізичне захоплення майна. Зазвичай в таких випадках ми отримуємо зворотній зв’язок, що Мін’юст підтримує рейдерів. Хоча ми лише дотримуємось вимог законодавства та встановленої процедури розгляду скарг.
- Як ви оцінюєте нинішню роботу Антирейдерської комісії?
- Комісія або задовольняє скаргу скаржника, або відмовляє у її задоволенні. Завжди одна сторона невдоволена. Тому негатив був, є і буде.
Зі свого боку ми спробуємо зробити роботу комісії максимально прозорою, якісною та мінімізувати корупційні ризики. Насамперед, ми повинні чітко встановити єдині підходи до розгляду скарг, узагальнити практику комісії: чітко визначити, коли вона повноважна приймати рішення про скасування реєстраційної дії, а коли таке рішення має виноситися виключно судом.
Зараз у нас рейдери іноді дуже професійно грають. Вони запрошують багато телеканалів, приходять на засідання комісії із камерами та мікрофонами, розуміючи, що ЗМІ – це четверта гілка влади, яка може тиснути на комісію прийняти незаконне рішення.
Звичайно це мене обурює і навіть лякає, але...При цьому піддаватися на маніпуляції та публічний тиск не буду за будь-яких обставин. Комісія має завжди дотримуватися процедури та вимог закону.
- Що ви будете робити, щоб Антирейдерська комісія стала більш незалежним органом?
- На засіданнях Комісії з розгляду скарг ми розглядаємо дуже багато складних скарг, які потребують детальної уваги та глибокого юридичного аналізу. Тому я розраховую на допомогу фахових експертів-правників, які допомагатимуть нам ззовні.
Залучення незалежних професійних експертів дасть можливість напрацювати єдині підходи до розгляду скарг, узагальнити практику і направити роботу комісії в правильне юридичне русло.
- Днями склад Антирейдерської комісії був оновлений. На скільки відсотків ви довіряєте людям, які зараз її представляють?
- Ми оновили комісію настільки, наскільки це було можливо у межах нинішнього кадрового складу департаменту. Це хороші спеціалісти, фахові і одні із найкращих в департаменті, головне – вони мають позитивну репутацію, а це важливо. Щодо довіри. Звичайно, я повинна довіряти своїй команді. Але повністю покластися на цих людей я зможу тільки тоді, коли дізнаюся їх краще і побачу результати їхньої роботи.
Водночас поточний склад комісії є тимчасовим. Ми плануємо сформувати комісію із числа у тому числі незалежних експертів. Зараз Мін’юст веде переговори з нашими міжнародними партнерами для отримання фінансової допомоги на утримання так званого «експертного офісу», який буде допомагати аналізувати матеріали скарг та створювати якісні, обґрунтовані та мотивовані висновки.
- А як люди, які не є працівниками Міністерства юстиції, можуть це робити?
- Управління з розгляду скарг (яке знаходиться у складі Департаменту з питань державної реєстрації) буде продовжувати працювати, розглядати матеріали скарг, аналізувати їх і готувати попередній проект висновку.
Експертна група буде рецензувати їх та надавати проект остаточного висновку на розгляд комісії.
Однак наша кінцева мета – взагалі ліквідувати цю комісію у зв’язку з тим, що вона стане просто непотрібною. Звісно, це відбудеться після того, як ми наведемо лад в державних реєстрах і статистика скарг покаже, що рейдерство у сфері державної реєстрації зупинено.
Про кадри в Міністерстві юстиції
- Усі зміни, які ви озвучили, – це значний об’єм роботи. Скільки часу ви собі даєте, щоб реалізувати реформи в цих напрямах «під ключ»?
- Ми розраховуємо на три роки, адже є напрями, які швидко реформувати просто не можливо. Але ми не будемо зволікати і робитимемо все, що в наших силах, аби досягнути результатів якнайшвидше.
- Один – в полі не воїн. У вас є команда, яка буде допомагати реалізовувати ваші амбіційні плани?
- Насправді в мене надзвичайно велика команда. Тому що моя команда – це нотаріальна спільнота України. Нотаріат завжди вболівав за те, щоб представник професії увійшов в команду Мін’юсту, адже для правильного напрямку змін потрібні практичні знання, і зараз я насправді відчуваю міцну підтримку з боку нотаріату.
Багато колег нотаріусів допомагають мені зараз у реалізації змін, оскільки у Міністерстві юстиції досить сильно відчувається нестача кваліфікованих кадрів. Звичайно, я б хотіла бачити цих людей на державній службі. Однак це не так просто – невеликі зарплати, надмірне навантаження і дуже велика відповідальність не стимулюють хороших фахівців та експертів переходити на державну службу.
Проте переговори з усіма бажаючими увійти до нової команди Мін‘юсту тривають і, сподіваюсь, вже скоро у нас з’являться і нові обличчя.
- Як ви будете відділяти «котлети від мух»?
- Насамперед, за допомогою конкурсного відбору та висування певних вимог до кандидатів. Наприклад, знання державних реєстрів. У нас є певна категорія кадрів, які працюють у Департаменті державної реєстрації та нотаріату, але не мають досвіду роботи у сфері державної реєстрації і не знають державних реєстрів. Вони просто готують паперові документи. На мою думку, такі працівники не можуть бути в повній мірі ефективними.
Зразу зауважу, що серед працівників Мін’юсту всіх рівнів є дуже грамотні та сумлінні люди, і я буду шукати способи для максимального заохочення їхньої роботи, аби залишити цих людей у Мін’юсті. Можливо, це буде збільшення зарплат за рахунок надбавок і премій – це те, що знаходиться в межах моїх повноважень. Разом з тим, я буду просити звільнити місця тих осіб, які працюють неякісно і мають негативну репутацію.
До Нового року ми хочемо сформувати кваліфіковану міцну команду, яка буде працювати на найвищому рівні. Адже кадри вирішують все.