Попри санкції та заборони, імпорт молдавських товарів до анексованого Криму триває. Про це йдеться у міжнародному журналістському розслідуванні, опублікованому на Texty.org.ua.
І до, і після анексії Криму кримський винний завод «Маглів» купував етикетки і пляшки у фірми «Молдавський стандарт», яка володіє в місті Твардіца (Молдова) фабрикою з виробництва коньячної продукції, граппи і віскі.
Засновник і перший власник компанії - бізнесмен Микола Луцик, громадянин Болгарії і Белізу. Понад рік офіційним власником фірми значиться британська офшорка Mercat Developments Limited.
За два роки до анексії «Маглів» отримав від молдавської фірми товарів із митною вартістю понад 1,9 млн євро. А протягом 2015-2017 рр. обсяг імпорту товарів з Молдови в Алушту склав 1,1 млн євро.
За даними митних реєстрів Росії та України, з березня 2014-го року майже весь товар із Молдови до Криму вивозився транзитом через Україну. Правда, маршрут став вдвічі довшим, бо в торгову операцію вклинився ще один посередник - фірма із Росії. Тому товар їхав із Молдови через усю Україну, потім – перетинав російський кордон, і вже з Росії морським шляхом потрапляв на територію півострова.
Так, 13 березня 2014 року одна з останніх партій товару «Молдавського стандарту» в'їжджає до Криму без посередників. Одержувач - фірма «Маглів», місто Алушта.
23 квітня 2014 року у російській митній базі з'являється імпортер етикеток і пляшок для міцних алкогольних напоїв - «Молдавський стандарт». Кінцевий пункт постачання товару – місто Алушта. Але отримувач товару – не український «Маглів», а російська компанія «Вінтаж», яка зареєстрована у місті Кримськ (Краснодарський край), і його від Криму відділяє тільки Керченська протока.
За даними митних реєстрів Росії, з квітня 2014 року по 2016 рік «Вінтаж» отримала у «Молдавського стандарту» товару на суму понад один мільйон євро. Це були переважно етикетки і пляшки для алкоголю.
За даними митного реєстру Росії, в 2015 і в 2016 році з Кримом також торгувала кишинівська фірма Berhord. Ця компанія експортувала на півострів промислове обладнання. Отримувала товар сімферопольська фірма з аналогічною назвою – «Берхорд», яку у 2007-му році заснував Андрій Свінцов. Він незмінно керує нею і донині, перереєструвавшись у 2015-му році на російську юрисдикцію.
За два роки Berhord продав своєму кримському двійнику товарів на загальну суму майже 1,3 мільйона євро. Крім обладнання молдавського виробництва, Berhord продавала в Крим італійські товари. Продукцію здебільшого возили транзитом через територію континентальної України.
Компанія Berhord SRL, заснована в 2002, займається в Молдові торгівлею різними товарами. 10% у фірмі належить Ані Аворнік - дружині Георгія Аворніка, відомого в Молдові юриста, члена Вищої ради магістратури.
Нагадаємо, у жовтні 2014 року президент України Петро Порошенко підписав закон «Про вільну економічну зону Крим», згідно з яким торгівля з півостровом без дозволу офіційного Києва прирівнюється із фінансуванням тероризму. З 2015 року Україна заблокувала торгівлю з Кримом.