Новини та ділова аналітика для проактивних

Битва титанів. Через втручання СБУ тисячі вкладників збанкрутілого Імексбанку можуть залишитися без відшкодування на мільярди гривень

29 листопада 2018 — 09:30
Одеський стадіон «Чорноморець» за копійки може вернутись колишнім власникам

У справі про банкрутство «Імексбанку» нещодавно відбувся крутий поворот. Через судове рішення Фонд гарантування вкладів втратив контроль над крупним активом, що знаходився у заставі, – одеським стадіоном «Чорноморець». Як стало відомо Нова Влада, як завжди у гру несподівано втрутилась СБУ, що створює нові ризики для частини кредиторів «Імексбанку».

Курс на вихід

З початку фінансової кризи приблизно кожен другий банк в Україні був оголошений банкротом. До списку неплатоспроможних увійшов також «Імексбанк», власником якого був знаний одеський бізнесмен, народний депутат Леонід Клімов (член депутатської групи «Партія «Відродження» та іронія долі – Комітету ВРУ з питань фінансової політики і банківської діяльності).

Згідно аналізу, приведеному Фондом гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), за кілька місяців до оголошення про банкрутство керівництво «Імексбанку» почало із шаленою швидкістю витрушувати із фінустанови все цінне, що в ній було. Як повідомляв Фонд, в результаті сумнівних операцій з банку вивели більше 85% активів. В той час як у бухгалтерській звітності оціночна вартість активів банку складала 14,952 млрд грн, після введення в банк тимчасової адміністрації Фонду оцінщики назвали реальну цифру – 2,081 млрд грн. «Аналіз операцій, проведених банком незадовго до введення тимчасової адміністрації, свідчить: були застосовані схеми, маніпуляції та виведення ліквідних активів», – повідомляли у ФГВФО. Див також нижче інфографіку «Активи АТ «Імексбанк».

imeks_fgvfo.png

Інфографіка підготовлена Фондом гарантування вкладів фізичних осіб

Куди поділася решта активів – з’ясовують правоохоронні органи у рамках двох кримінальних проваджень щодо доведення банку до неплатоспроможності. Також як повідомляв Фонд, біля 13 млрд грн вивели із банку, даючи кредити пов’язаним із власниками банку компаніям. З моменту введення у банк тимчасової адміністрації подібні клієнти перестали повертати борги. Ще приблизно $11 млн (або десь 300 млн грн по нинішньому курсу) вивели за кордон.

Але , згідно з даними Фонду, найхитрішим способом витрясання коштів із банку перед оголошенням про банкротство було виведення застав за виданими банком кредитами. Для цього використали одеський футбольний стадіон «Чорноморець» – власність головного акціонера банку Леоніда Клімова.

За даними ЗМІ, ще у 2012 р. Клімов вклав у реконструкцію стадіону 3 млрд грн з умовою, що земля, на якій розташована спортивна арена, стане власністю належного йому клубу. Відбити потрачені кошти бізнесмен сподівався за рахунок проведення матчів Чемпіонату світу з футболу «Євро-2012» в Одесі. Після того, як УЄФА виключило Одесу зі списку міст-господарів, інвестиції Клімова не виправдали себе.

Зате через два роки цей об’єкт нерухомості став єдиним забезпеченням за кредитами 41 юридичної особи на суму 8,3 млрд грн. Для цього Клімов добровільно передав свій стадіон у заставу «Імексбанку». Мабуть для того, щоб натомість можна було продати менші заставні об’єкти – квартири, земельні ділянки, автівки – знявши із них накладене обтяження. «Незадовго до цього стадіон було безпідставно переоцінено, що і дало можливість збільшити його заставну вартість до 7,8 млрд грн. Показово, що при формуванні ліквідаційної маси незалежні оцінщики оцінили 41 кредит із стадіоном у заставі у 873,6 млн грн. В останні дні грудня 2014 року, переданий у заставу банку стадіон було передано в довірче управління без згоди банку строком на 10 років, найімовірніше, з метою ускладнення процедури звернення стягнення на заставне майно», – інформує Фонд.

Так у 41-му кредитному договорі в якості забезпечення замість квартир та автівок з’явився стадіон «Чорноморець».

stad_chornomor.jpg

В рамках схеми виведення активів «Імексбанк» переоцінив стадіон «Чорноморець» у рекордні 7,8 млрд грн

Головне слідче управління Нацполіції довело причетність керівника АТ «Імексбанк» до вчинення кримінального правопорушення та 18 січня 2017 р. оголосило про підозру колишньому голові правління банку Граматику Юрію Івановичу

«Під час досудового розслідування встановлено, що за вказівкою голови правління «Імексбанку» суб’єктам господарювання, передусім пов’язаним з банком особам, видавалися бланкові кредити. Крім того, відбувалась заміна ліквідного забезпечення за кредитними договорами на неліквідне, що спричинило розтрату банківських активів», – йшлося у повідомленні Фонду гарантування вкладів.

Вкладники чекають

Отримавши в своє управління обіднілий банк, Фонд гарантування вкладів взявся розбиратися із клієнтами, які відкривали тут депозити. В першу чергу тимчасова адміністрація мала розрахуватися із тими, хто мав вклади у розмірі до 200 тис. грн.

Надійне джерело Нової Влади у Фонді гарантування вкладів розповідає: оскільки на рахунках «Імексбанку» грошей було обмаль, на покриття боргів по депозитам Фонд використав 4,2 млрд грн із власного бюджету – коштів, взятих у кредит у Кабміну під ринкові відсотки 12-15% річних.

Природньо, що позичені у Кабміну кошти Фонд сподівався повернути, продавши усі активи «Імексбанку». В тому числі велика сума мала повернутися від реалізації стадіону «Чорноморець».

Фонд гарантування вкладів майже повністю (більше 95%) повернув кошти тим вкладникам, які мали депозити до 200 тис грн. Буквально учора, з 28 листопада, ФГВФО знову почав здійснення відшкодування коштів вкладникам «Імексбанку» за договорами банківського вкладу незалежно від дати їх закінчення та за договорами банківського рахунку (включаючи карткові рахунки) в межах 200 тис. грн. засобами Автоматизованої системи виплат Фонду.

Найцінніший об’єкт банку (стадіон Чорноморець) у підпорядкуванні Нацагентства, а у Фонду може не вистачити грошей для вкладників

Після цього настає черга розраховуватися із рештою боргів. Адже Фонд розраховується поступово – у відповідності до офіційно затвердженої черговості виплат. Левову частку боргів банку складають ті клієнти, які мали депозити розміром понад 200 тис. грн: представники бізнесу та фізичні особи, чиї рахунки були заблоковані після оголошення банкротства банку, а також сам фонд гарантування, який витратив свої кошти на виплату гарантованої суми.

 

За даними нашого джерела у Фонді гарантування вкладів, своїх депозитів ще чекають понад п’ять тисяч вкладників (загальна сума депозитів – 630 млн грн), а також – 1700 компаній, які мали рахунки в «Імексбанку» та сумарно втратили 3,88 млрд грн.

Розборки із СБУ

Але продати «Чорноморець» для ФГВФО виявилося задачею не з простих. Адже на відміну від квартир та автомобілів, бажаючих придбати стадіон знайти непросто. «Чорноморець» з травня 2018 р. кілька разів виставлявся на відкриті торги (голландські аукціони) в державній електронній торговій системі «ProZorro. Продажі», але щоразу безрезультатно. Ніхто не поспішав купувати його ні за стартовою оціночною вартістю 1,14 млрд грн, ні у наступні рази, коли ціна упала майже у 1,6 рази – до 718 млн грн. (див нижче скан).

prozorro_chornomor.png

Стадіон «Чорноморець» не змогли продати ні за 1,14 млрд грн, ні за 718 млн грн

Однією з причин таких невдач може бути те, що попередні власники не хочуть розлучатися зі своїм майном, і довкола стадіону є кілька судових справ, які зовсім не приваблюють потенційних інвесторів.

Саме тому, наскільки стало відомо Нова Влада, ФГВФО залучив іноземного партнера, який спеціалізується на продажі майна банків-банкрутів за кордоном. Але реалізувати свої плани Фонду не вдалося, тому що у справу втрутилася Служба безпеки України.

Як стало відомо Нова Влада, нещодавно правоохоронці звернулися до суду із проханням накласти арешт на стадіон та іншу нерухомість. Підставою для цього послужило розслідування справи про виведення коштів з «Імексбанку» в особливо великих розмірах. Згідно записам у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, у жовтні 2018 року на підставі ухвал суду (№761/35902/18 та 761/39866/18) на накладено арешт на всі об’єкти нерухомості стадіону, які були у заставі. Отже, скоріш за все, таким чином були задоволені саме відповідні клопотання СБУ.

Тобто Фонд гарантування вкладів втратив контроль над стадіоном. Натомість, право розпоряджатися ним отримало Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА, підпорядковується КМУ).

І тепер Нацагенство у рамках своїх повноважень вже зараз може здавати стадіон в оренду або продати його, перерахувавши кошти у державний бюджет, а не потерпілим клієнтам «Імексбанку». Теоретично, суд може зняти арешт із цього майна, але для цього потрібне відповідне клопотання від СБУ. Поки що правоохоронці закривають очі на мільярдні втрати Фонду, і тому не вважають ФГВФО потерпілою стороною. А, отже, Фонд не має права на жодні грошові компенсації у разі продажу стадіону або отримання доходів від здачі його в оренду.

Зауважимо, що АРМА реалізовує арештоване майно не на Prozorro, а через систему державного підприємства «СЕТАМ», де, за оцінками експертів, регулярно продають товари по ціні у рази нижчою за ринкову. Тобто цей ринок давно монополізовано державою, а обіцяного конкурентного середовища на ньому так і не створено.

Таким чином, не виключено, що, у разі виставлення на торги стадіону як арештованого активу, його можуть за копійки продати будь-кому, навіть колишнім власникам.

У результаті найцінніший об’єкт, який був у банку (стадіон «Чорноморець») тепер у підпорядкуванні Нацагентства, а для задоволення вимог кредиторів у Фонду грошей може не вистачити.

Так чи інакше, з кожним днем у частини вкладників «Імексбанку» все менше шансів повернути свої гроші. За законом на ліквідацію банку та виплату усіх боргів у Фонду гарантування вкладів є всього п’ять років з моменту введення тимчасової адміністрації. Якщо протягом цього періоду вкладник не отримає свої кошти, його вимоги як кредитора вважатимуться погашеними.

Оскільки тимчасову адміністрацію в «Імексбанк» було запроваджено з 27 січня 2015 р., до 27 січня 2020 р. ліквідація мусить закінчитися. Тобто, на реалізацію активів Фонд має трохи більше року.