У п’ятницю, 24 червня 2022 року, у інформаційний простір вкинули дві «сенсації». Перша – авторитетне видання Politico повідомило, що президент України Володимир Зеленський хоче звільнити свого друга дитинства Івана Баканова з посади голови СБУ.
Друга – СБУ оприлюднила реліз про те, що її співробітники викрили агентурну мережу ГРУ рф, до якої входив народний депутат Андрій Деркач. Цей зрадник, за даними слідства, курував створення низки приватних охоронних підприємств у різних областях, щоб використати ці структури для швидкого захоплення ворогом України. Стосовно народного депутата генеральним прокурором розпочато досудове розслідування.
Оперативна розробка мережі велася давно, але остаточно СБУ нейтралізувала її на початку війни, затримавши колишнього помічника нардепа Ігоря Колєснікова. Власне, він, являючись негласним співробітником ГУ ГШ рф із позивним «Ветеран», був зв’язківцем і фінансовим кур’єром між спецслужбами рф і Деркачем. За словами Колеснікова, Деркач був завербований у 2016 році. З ним особисто працювало вище керівництво ГРУ – начальник управління Ігор Костюков і його перший заступник Володимир Алєксєєв.
На реалізацію своїх планів ГРУ виділяло по $3-4 млн раз на кілька місяців. Як свідчать матеріали слідства, значна частина цих коштів осіла в кишенях Деркача. Сам Колєсніков після затримання пішов на угоду зі звинуваченням і дав багато цікавих свідчень. У травні суд вже оголосив йому вирок за державну зраду. Відтак він розповів деталі діяльності мережі та відведену їй роль у підготовці до повномасштабної війни.
Ця інформація не завадила деяким ЗМІ іронізувати над СБУ під тим приводом, що служба знайшла зв'язки нардепа Деркача з російськими спецслужбами через два роки після США. Нагадаємо, що навесні 2020 року Андрій Деркач на спільній прес-конференції з нардепом від «Слуг народу» Олександром Дубінським оприлюднив так зване аудіо розмов між п’ятим президентом Петром Порошенком та тоді ще віцепрезидентом США Джезфом Байденом. Начебто «плівки» свідчили про держзраду Порошенка. Генпрокурорка Зеленського – Ірина Венедіктова – по факту оприлюднення аудіозаписів відкрила кримінальне провадження. «Слуги народу» вимагали створення тимчасової слідчої комісії при Верховній Раді.
Як прокоментував тоді злив інформації Зеленський: «…це не останній дзвінок, який побачать українці, побачать громадяни… Я знаю, що це може бути сприйняте як державна зрада, кваліфікувати цю кримінальну справу».
Згодом у січні 2021 року Управління контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США запровадило санкції проти Деркача та Дубінського. За інформацією американців, обоє можуть бути причетні до мережі впливу, пов’язаною з росією. Деркача назвали «російським агентом». Після виключення з фракції «СН» Дубінський всю вину переклав на Офіс президента, заявивши саме там причетні до зливу інформації Деркачем.
Так от, на думку журналістки «Цензора» Тетяни Ніколаєнко, камінг-аут від СБУ саме зараз може бути пов'язаний з контрінформаційною відповіддю Івана Баканова.
Причини звільнити Баканова дійсно є безліч. Питання в кандидатах на заміну. Як пише Ніколаєнко, «на початку червня журналісти УП назвали можливим наступником Баканова його першого заступника Василя Малюка». Малюка свого часу вже звільняли з СБУ за провал боротьби з контрабандою (також розглядається варіант втручання США, які цілком справедливо невдоволені відсутністю реформування відомства). Потім його поновили в СБУ. Малюка також називають креатурою одіозного заступника голови Офісу президента Олега Татарова.
Втім, за інформацією журналістки, рішення про призначення Малюка наступником Баканова начебто однозначно не прийняте. А нинішній інформаційний злив у міжнародні ЗМІ про звільнення Баканова пов’язують з керівником Офісу Андрієм Єрмаком. Це начебто його гра.
«Удару від Єрмака на Володимирській явно чекали. Тому у відповідь на матеріал Politico там досить оперативно видала новину про те, що СБУ викрила агентурну мережу Головного управління Генштабу РФ, котра повинна була допомагати ворогу в захопленні України на чолі з Андрієм Деркачем», – пише Ніколаєнко.
За інформацією «Цензора», справа Деркача була готова вже давно, але її не розголошували саме на випадок поновлення чуток про відставку Баканова та звинувачень в неефективності.
Яка б версія тут не була життєздатною, але очевидним є той, факт, що ефективним реформуванням ключового контррозвідувального органу країни на Банковій так і не зайнялись. Питання тільки в тому, чи розуміє це Зеленський? Чи може він свідомо продовжує нищити наші контррозвідувальні можливості, віддаючи перевагу особистій лояльності до нього керівників державної інституції перед її ефективністю?