Новини та ділова аналітика для проактивних

Як точно не треба мотивувати співробітників: 6 помилок – думка засновника EdTech-компанії

15 лютого 2023 — 16:57
Для мотивації треба обговорювати майбутнє, цілі та задуми, розвиток компанії

oleksandr_visotsky1.jpg

Олександр Висоцький, засновник EdTech-компанії Visotsky та IT-платформи для власників бізнесу Tonnus (думка):

Через мене пройшли тисячі компаній та управлінців. І я бачу, що вони роблять однакові промахи у мотивації персоналу. Пропоную розбір поширених помилок, які не варто робити в цій галузі.

Помилка №1. Мотивація через бонуси

Керівники гадають, що варто пообіцяти великий бонус, як у співробітника з'явиться реактивний двигун, його результати миттєво зростуть. Але від цього мотивація та бажання не з'являться.

Напевно, підлеглі приходили до вас із проханням підняти зарплату: мовляв, якщо вона виросте, вони гори згорнуть. Якщо ви йшли на це, виявляли, що нічого не змінюється.

Якщо ви даєте бонус або підіймаєте зарплату, це спрацює лише на короткий проміжок часу. Щоб ефект не був короткочасним, у співробітника має бути власна стійка мотивація. Можливо, не з першої спроби, але згодом мотивація призведе до успішних дій та результатів – і тоді ви зможете стимулювати бонусами.

Помилка №2. Мотивація через потребу в грошах

Дуже небезпечний інструмент: керівники свідомо створюють ситуацію, коли у співробітників з'являється велика потреба у грошах. Наприклад, підштовхують взяти іпотеку, великий кредит, гроші у борг. Керівники думають, що це мотивуватиме працювати більше та ефективніше.

Мій досвід підказує: борги та необхідність їх виплачувати частіше навпаки провокують депресію. Мотивують вони лише невеликий відсоток людей, а більшість швидко втомлюються та здаються. У результаті керівник замість зростання обсягів виробленого товару отримує скарги.

Щоб складнощі та бар'єри мотивували, вони мають виглядати для людей переборними. Моя порада: не використовуйте такий підхід загалом.

Помилка №3. Мотивація через страх покарання

«Якщо не виконаєш це завдання, то ми тебе виженемо і залишишся без роботи», «Якщо не виконаєш план – ми тебе понизимо». Після таких фраз у співробітника виникає страх покарання, втрати, невизначеності майбутнього, недосягнення мети.

Мотивація – це творчий імпульс, бажання. А страх її пригнічує: що більше страх – то менше мотивації. Тому я не прихильник систем штрафів. Чим більше людина налякана і чим більше загроз чує – тим менше творчості та результатів вона показує.

В екстрених ситуаціях можна гаркнути на співробітника. Але це має сенс лише тоді, коли людині не потрібно включати мозок. А в сучасному бізнесі нам якраз потрібно, щоби співробітники працювали головою, створювали, підключали творчість.

Помилка №4. Мотивація через стосунки

Є думка, що мотивацію можна створити, якщо колектив стане великою дружною сім'єю, члени якої дбають один про одного. Але турбота про співробітників як про своїх рідних займає багато часу, ресурсів та душевних сил.

Я не кажу, що це погано – добре працювати у колективі, де про тебе дбають. Це підвищує довіру, створює стабільність. Різниця в тому, що це сприяє підтримці мотивації, але не створює її саму по собі.

Помилка №5. Мотивація через навчання

Багатьох співробітників, які не дають достатніх результатів, відправляють на навчання. Компанія робить це своїм коштом, сподіваючись на повернення інвестицій. Співробітник потренується, очі спалахнуть, і тоді він згорне гори.

Але це не працює: навчання треба підключати, якщо людина має сильну мотивацію. Наприклад, він хоче стати найкращим продавцем, але з чимось не справляється. Якщо компанія допоможе подолати бар'єр, це посилить і так існуючу мотивацію співробітника.

Якщо ж людина не хоче розвиватися, спроба надіслати її на навчання – це гроші на вітер.

Помилка №6. Мотивація через тренінги

Є різні заходи, наприклад, мотузковий курс. Такий тренінг триває від 1 до 4 днів, його мета – командоутворення, посилення командної роботи. Але навіть якщо співробітники житимуть разом кілька днів у лісі, то це не посилить їхньої мотивації.

Вони впізнають один одного краще, посилять комунікацію між собою. Якщо тренінг справді хороший – з'явиться більше довіри. Особливо це добре для нового колективу чи співробітників із різних підрозділів великого холдингу. Комунікація стане кращою, і бізнес-питання вирішуватимуться швидше. Але це не пов'язано з мотивацією.

Підсумок

Головне, що треба зрозуміти – мотивація співробітників не впирається у гроші (хоча вони є важливими). Це також залученість, готовність та бажання щось робити. І вони створюються не грішми. А тим, що власник постійно каже співробітникам про майбутнє. Ви не повинні вважати ваших підлеглих роботами, які працюють лише заради зарплати. Говоріть про майбутнє, цілі та задуми, про те, як збираєтеся цього досягти. Це має бути частиною життя працівника. Люди інтуїтивно не хочуть бути причетними до провальних проєктів.

Наразі власники гублять свій бізнес, стверджуючи, що в період кризи не можна нічого планувати, скрізь невизначеність. Але цим вони просто вбивають бойовий дух співробітників, а заразом і свою компанію.

Публікації у форматі «Колонки» відображають думку виключно автора тексту, що вказаний на початку статті. Позиція автора колонки може не співпадати з точкою зору Нова Влада. Видання залишає за собою право публікувати думки інших авторів про викладені у даній колонці теми.