Новини та ділова аналітика для проактивних

Очікування бізнесу знову погіршились – НБУ

17 января 2022 — 17:15

Бізнес послабив свої очікування щодо обсягів виробництва товарів і послуг в Україні. Про це свідчать результати опитування керівників компаній, яке Національний банк провів у четвертому кварталі 2021 року, повідомляє пресслужба регулятора, передає Нова Влада.

Індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 112,1% порівняно з 114,3% у третьому кварталі.

"Несуттєве зниження ІДО відбулося за рахунок послаблення позитивних оцінок щодо зміни загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, інвестиційних видатків на обладнання та інвентар і фінансово-економічного стану підприємств. При цьому другий квартал поспіль респонденти очікують зростання кількості працівників на своїх підприємствах", – йдеться у повідомленні.

Нацбанк відзначає, що підприємства очікують помірне зростання обсягів виробництва товарів і послуг в Україні в наступні 12 місяців. Баланс відповідей становив 8,3% порівняно з 21.5% у третьому кварталі 2021 року.

Водночас четвертий квартал поспіль поліпшуються очікування бізнесу щодо курсу гривні. Середнє значення обмінного курсу, що респонденти очікують через 12 місяців, становить 28,15 грн/$ (у попередньому кварталі – 28,5 грн/$). Частка підприємств, які вважають, що обмінний курс не перевищить 28 грн/$, зросла до 50,5% з 35,3%.

Також другий квартал поспіль погіршуються інфляційні очікування: у четвертому кварталі очікувана річна інфляція становила 8,7% порівняно з 7,8% у попередньому кварталі. Частка опитаних підприємств, які вважають, що інфляція перевищить 7,5%, зросла до 61,9% з 51,3%.

Витрати на виробництво залишаються основним проінфляційним чинником на думку 79,9% респондентів порівняно з 75,1% у третьому кварталі. Суттєво посилився вплив цін на світових ринках: 43% порівняно з 35,1%.

Водночас, за даними опитуванння, керівники продовжили позитивно оцінювати поточний фінансово-економічний стан власних підприємств: баланс відповідей становив 7,6% проти 7% у третьому кварталі. Загалом поліпшення фінансово-економічного стану очікують респонденти всіх видів економічної діяльності, крім підприємств енерго- та водопостачання, які не очікують змін.

Бізнес також прогнозує подальше збільшення обсягів реалізації своєї продукції як в Україні, так і на зовнішньому ринку. Збільшення обсягів реалізації очікують підприємства всіх видів діяльності, крім підприємств будівництва, які не очікують змін.

Зберігаються позитивні очікування підприємств щодо інвестиційних видатків як на машини, обладнання та інвентар, так і на будівельні роботи: баланс відповідей – 19,1% і 6,9% відповідно (у третьому кварталі 19,3% і 9,7% відповідно). Зростання інвестиційних видатків у наступні 12 місяців прогнозують підприємства переважної більшості видів діяльності.

Крім того, другий квартал поспіль бізнес прогнозує збільшення загальної кількості працівників на своїх підприємствах: баланс відповідей становив 2,9% (у попередньому кварталі – 2,2%). Збільшення кількості працівників прогнозують респонденти підприємств торгівлі, добувної промисловості, інших видів діяльності, будівництва, транспорту та зв’язку. Натомість респонденти підприємств сільського господарства та переробної промисловості очікують зменшення кількості працівників.

Нацбанк констатує, що також посилилися та залишаються високими очікування підприємств щодо зростання заробітних плат працівників у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 68,6% порівняно з 61,4% у третьому кварталі 2021 року. Лише 1,6% опитаних компаній готові до зменшення заробітних плат (у попередньому опитуванні – 0,9%).

Опитування підприємств тривало з 3 листопада до 1 грудня 2021 року. У ньому взяли участь 688 підприємств.

Нагадаємо, бізнес у листопаді 2021 року погіршив оцінки щодо економічного стану своїх підприємств.