Новини та ділова аналітика для проактивних

Податкові перевірки під час воєнного стану заборонені? Але є виключення – експертиза компанії WeDoITBM

28 жовтня 2022 — 13:10
Рекомендації бізнесу щодо алгоритму дій перед початком виїзної перевірки податківцями

olenamatviychuk.jpg

Олена Матвійчук, СЕО бухгалтерсько-консалтингової компанії WeDoITBM (думка):

Якщо ви ФОП чи директор ТОВ і думаєте, що під час воєнного стану держава не може мати до вас жодних претензій щодо сплати податків – ви помиляєтесь.

З одного боку, дійсно, згідно з пп. 69.2 підрозділу 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (ПКУ) під час воєнного стану нові податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Але з іншого боку є виключення.

По-перше, можуть проводитися камеральні перевірки – це перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

По-друге, може проводитися документальна позапланова перевірка, що проводяться на звернення платника податків та/або з підстав, визначених підпунктами 78.1.7 та 78.1.8 ПКУ, та/або документальних позапланових перевірок платників податків, за якими отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Під час дії воєнного стану документальні перевірки проводяться лише за наявності безпечного доступу до територій, приміщень та іншого майна, документів що використовуються для провадження господарської діяльності. Але що робити, якщо безпечного доступу немає. Необхідно письмово сповістити податківців, як тільки ви дізнались про перевірку. Бажано це документально підтвердити (відео-, фотозйомка, акти пошкодження тощо). Щодо доступу до документів, то під час дії воєнного стану законодавством зупинено строки для відновлення документів. З огляду на що, про їх знищення необхідно письмово повідомити податкову за місцем обліку платника, а відновлювати можна вже після закінчення війни.

Документальну позапланову перевірку податкова може провести якщо розпочато процедуру реорганізації юрособи, припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізособи - підприємця, закриття постійного представництва чи відокремленого підрозділу юрособи, в тому числі іноземної компанії, організації, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків (пп. 78.1.7 ПКУ).

Інша підстава, якщо платником податку подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ (абз. 1 пп. 78.1.8 ПКУ). При цьому перевіряється виключно законність декларування заявленого до відшкодування з бюджету ПДВ та/або з від'ємного значення з ПДВ, яке становить більше 100 тис. грн.

І третій вид перевірок, які можуть бути проведені – це фактичні перевірки. Але їх застосування можливе лише виключно за двох обставин:

- отримання від державних органів або органів місцевого самоврядування інформації, що свідчить про можливі порушення платником податків законодавства про ціни і ціноутворення;

- отримання податковою письмового звернення покупця про порушення платником податків порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Наприкінці, хочу порекомендувати основний алгоритм дій перед початком виїзної перевірки:

1. Включити відеокамери і проінформувати податківців, про те, що йде зйомка;

2. Перевірити службові посвідчення перевіряючого, що посвідчують особу та правовий статус, дійсність посвідчення;

3. Перевірити наказ та направлення на перевірку, зокрема терміни проведення та обов'язкові реквізити;

4. Перевірити наявність підстави для проведення такої перевірки (чи вона не заборонена).

І основне правило, про яке не треба забувати: зазначення формальної підстави перевірки, без її фактичної наявності також дає можливість як до недопуску до самої перевірки, так і до оскарження її наслідків.

Публікації у форматі «Колонки» відображають думку виключно автора тексту, що вказаний на початку статті. Позиція автора колонки може не співпадати з точкою зору Нова Влада. Видання залишає за собою право публікувати думки інших авторів про викладені у даній колонці теми.