Новини та ділова аналітика для проактивних

Из-за Westinghouse на украинских АЭС начались проблемы

31 січня 2015 — 16:29

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк дав добро американській компанії Westinghouse на модернізацію атомних електростанцій в Україні, у зв’язку з чим вже відбулося декілька аварій, в тому числі на Південноукраїнській атомній електростанції (ПУАЕС).

Якщо більш широко, то конструкція АЕС передбачує наявність змінних грифельних касет (так званих тепловиділяючих) елементів - «ТвЕл». В країнах СНД форма касет шестикутна, а у Westinghouse - чотирикутна. В 2008 році «експерти» з «Енергоатому» без серйозного проектного опрацювання, вирішили замінити 6-кутні касети на більш дешеві 4-кутні, виробництва Westinghouse. Для цього було необхідно переробляти конструкції, а без серйозного проектного опрацювання, це ледь не спричинило до аварії, подібної на чорнобильську.

В Чехії вже відбулося те саме. А у нас на Південноукраїнській АЕС, було вже кілька аварій. Збитки України в наслідок самовільної переробки Westinghouse наших енергоблоків склали близько 180 млн дол. Внаслідок несанкціонованої модернізації, шахраї з «Енергоатому» отримали можливість безкоштовно качати з енергоблоків електроенергію, списуючи витрати на аварійні витіки ядерного пального внаслідок модернізації. Всім шахраям від влади вигідна як напівзаконна модернізація, так і можливість в наслідок масштабних витіків пального списувати на втрати вкрадене і продане.

Ми ж – прості громадяни, в цей час опиняємось на межі екологічної катастрофи.

Зокрема, як пишуть українські ЗМІ, у ході планово-попереджувального ремонту (ППР) другого енергоблоку ПУАЕС, який стартував 18 червня 2014 року, в активну зону блоку передбачалося довантажити ще 42 свіжих збірок Westinghouse.

За словами екс-заступника гендиректора Державної інспекції ядерного регулювання України Михайла Гашева, на третьому енергоблоці станції в ході операцій з перевантаження палива в рамках ППР були виявлені пошкодження обода дистанційної решітки ТВС-W, завантаженої в активну зону в 2010 році.

"Там при вивантаженні палива були виявлені пошкодження дистанційної решітки (збірки ТВС-W - ред.). Була створена міжгалузева комісія, яка прийняла рішення провести повне вивантаження палива і Westinghouse, і ТВЕЛу з реактора для з'ясування обставин", - сказав головний інспектор, додавши, що при вивантаженні паливо буде проходити дезактивацію і детальне фотографування.

Гашев повідомив, що на сьогоднішній день з третього блоку вивантажено 35 паливних касет, при цьому аналогічне пошкодження виявлено ще на одній збірці Westinghouse. У цьому зв'язку було прийнято рішення провести повне вивантаження палива також і з другого енергоблоку станції, де були завантажені 42 ТВС-W.