Новини та ділова аналітика для проактивних

Інфраструктурний Олімп Кубракова: чи достатньо цього для прем’єрства?

08 серпня 2023 — 13:40
Олександр Кубраков віддає тендери компанії "Автострада" та готується до підвищення

Чутки про майбутні перестановки в Кабміні ходять не один місяць. Зокрема, в травні почалась нова хвиля обговорень ймовірної відставки прем’єрміністра Дениса Шмигаля. Називались одразу декілька кандидатів на місце голови Уряду, однак найбільш реалістичними звучали прізвища віцепрем’єра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій Михайла Федорова та віцепрем’єр-міністр з відновлення - міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Кубракова. І якщо Федоров в одному з інтерв’ю заявляв, що «не хоче бути прем'єром і сподівається, що цього ніколи не відбудеться», то Кубраков, за інформацією наших джерел, дуже старається для можливого підвищення. Пропонуємо розібратись, звідки в українській політиці взявся Кубраков та чим запам’ятався за час своєї роботи в Кабміні.

Хто такий Олександр Кубраков

Виходець із Дніпропетровщини Олександр Кубраков отримав вищу освіту в Київському економічному університеті ім. Гетьмана. Він має диплом маркетолога. Після навчання працював за спеціальністю в банках «Правекс», «Фінанси та кредит» та мобільному операторі «Київстар».

Після роботи начальником відділу маркетингу у «Київстарі», він став радником спочатку голови КМДА «регіонала» Олександра Попова, а потім — радником з IT Віталія Кличка. На цьому етапі Кубраков познайомився з Андрієм Вавришем — під час його роботи заступником голови Департаменту містобудування та архітектури КМДА. Пізніше став керівником сектору IT&Telecom «Офісу ефективного регулювання» (BRDO), головою якого на той момент був майбутній прем’єр Олексій Гончарук. У Верховну Раду в 2019 році пройшов по списку “Слуги народу” під 30-м номером, але членом партії так і не став. Втім, за кілька місяців депутатства Кубраков вже пересів в тепле крісло очільника «Укравтодору».

Влітку 2020 року керівник  «Укравтодору» заявив, що на будівництво та ремонт доріг в Україні в бюджеті передбачено рекордне фінансування – близько 100 млрд грн або 10% держбюджету. Як не дивно, але згодом на ці цілі були перенаправлені кошти з фонду боротьби з COVID-19. На кінець жовтня у ремонт доріг закатали 16,3 млрд грн з виділених 35 млрд грн «ковідних» грошей. Як з’ясувало видання «Наші гроші», левову частину коштів на тендерах отримали фірми з Національної асоціації дорожників України, що об’єднує фаворитів «Укравтодору». Варто зазначити, що попри гучні скандали навколо того самого “Великого будівництва” сама програма продовжувала працювати практично до початку вторгнення. Наприклад, в Запоріжжі всього за місяць до вторгнення, у кінці січня 2022 року, президент відкрив добудований вантовий міст, який сполучив два береги Дніпра. З відкриттям так поспішали, що стрічку перерізали ще на недобудованому мосту.

195265247_1867765916728328_864968582286695045_n.jpg

Дорожний картель «Укравтодору»

Неважко здогадатись, що левову частину підрядів в рамках державних замовлень отримували фірми, близькі до Кубракова. Перелік цих фірм досить скромний - до нього входило всього шість компаній:

  • ТОВ «Автомагістраль-Південь»
  • ТОВ «Ростдорстрой»
  • ТОВ «Онур конструкціон інтернешнл»
  • ТОВ «Спільне українсько-німецьке підприємство «Автострада»
  • ТОВ «Техно-буд-центр»
  • ТОВ «Шляхове будівництво «Альтком».

Вказані фірми отримували дві третини підрядів «Укравтодору», за це їх навіть прозвали “картелем”. Траплялося й таке, що картель давав «слабинку» і дозволяв зайти на підряди до 150 млн грн іншим фірмам. Експерти це пов’язували із внутрішніми протиріччями в картелі та обмеженою кількістю робочих рук і техніки, щоб оперативно покрити всю карту дорожніх ремонтів.

«Вказані фірми ми називаємо картелістами, оскільки картель – це об'єднання офіційно незалежних виробників однієї галузі, метою якого є збільшення їхнього колективного прибутку шляхом встановлення ціни, обмеження пропозиції чи іншої обмежувальної практики. Ці фірми об’єднані в одну асоціацію. «Укравтодор» уже багато разів демонстрував і публічно оголошував, що йому краще працювати з дуже малою кількістю фірм, а не з усім «базаром». Це відомство постійно рекламує саме членів Національної асоціації дорожників України. Але, на жаль, Антимонопольний комітет України банально відмовляється розглядати заяву щодо покровительства «Укравтодору» учасникам картелю, оскільки не вважає порушеними права громадян України, за чий кошт і фінансується ремонт доріг», – зазначив у коментарі «Главкому» редактор «Наших грошей» Юрій Ніколов.

Головний в країні по відновленню

У травні 2021 року Верховна Рада відкрила перед головою «Укравтодору» нові можливості, зробивши його міністром інфраструктури, а у грудні 2022 року Кубраков взагалі став «віцепрем’єром з відновлення». Мінінфраструктури фактично поглинуло міністерство розвитку громад та території.

«Ставши міністром інфраструктури, Кубраков об’єднав під собою всі фінансові потоки, пов’язані з «Укрзалізницею» і портами. А нинішнє призначення віцепрем’єром з об’єднанням міністерств робить новий орган-монстр другим оператором грошових потоків в уряді після Міноборони та силового блоку загалом. Він буде контролювати будь-яке будівництво в країні – сам його фінансувати, сам будувати і сам себе перевіряти», - говорить  редактор видання «Наші гроші» Юрій Ніколов, який уважно стежить за сходженням політика.

Ще дві постанови Кабміну  на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування закріпили монопольне право відомства Кубракова на інфраструктурне будівництво.

Так, постанова № 1178 від 12 жовтня 2022 року дозволила безтендерні процедури, подарувавши можливість укладення прямих договорів із завищеними цінами і необмеженими можливостями їх пролонгації, а також фактично звільнила від відповідальності замовників і підрядників. Щодо іншої постанови N593, згідно з якою у восьми міністерствах і у голів дванадцяти облдержадміністрацій з’являться заступники з питань відновлення, то вона централізує керівний та фінансовий ресурс (який зараз переважно отримується від західних донорів. - Авт.) в руках віцепрем’єра Кубракова, котрий призначає всіх цих заступників.

Ціна водогонів зросла в 7 разів за 1,5 місяці

Після підриву окупантами Каховської ГЕС Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області підписала договори на будівництво двох водогонів загальною вартістю 10,6 млрд грн. Про це свідчать оприлюднені дані про закупівлю з Prozorro. Цікаво, що договори підписувались без тендерних процедур.

Відповідно до першого договору до кінця 2024 року ТОВ «Автомагістраль-Південь» побудує за 5,32 млрд грн магістральний водогін довжиною 26,9 км від річки Інгулець до Південного водосховища м. Кривий Ріг. Добова потужність готового об'єкта має становити 400 тис кубометрів.

Умови другого договору передбачають будівництво ТОВ «Група компаній Автострада» в такі ж терміни магістрального водогону 76,7 км від Хортиці (Запоріжжя) до Томаківки і далі до Марганця. Потужність цього проєкту має становити 150 тис кубометрів на добу, а вартість будівництва – 5,3 млрд грн. Сумарно два договори направляють до компаній з орбіти Кубракова майже 11 млрд грн.

Однак цікаво, що 6 червня прем'єр Денис Шмигаль заявив, що на будівництво нових водогонів виділять всього 1,5 млрд грн. Тоді з цією сумою ніхто не сперечався і, за словами Кубракова, на початку липня роботи вже розпочали.

«Водогін у буквальному сенсі прокладатимуть з нуля, міжнародні партнери залучені до закупівлі та логістики труб необхідного діаметру й насосів великої потужності. Ставимо для себе амбітне завдання – завершити роботи якомога швидше»,заявив Кубраков.

ЗМІ звернули увагу на прихильність держави до двох компаній, яким дали можливість без тендеру взятись за освоєння бюджетних коштів.

«І ТОВ «Автомагістраль-Південь» і ТОВ «Група компаній Автострада» були найбільшими отримувачами фінансування з державного бюджету на будівництво доріг в рамках програми "Велике будівництво" у 2021 році – 23,3 млрд грн та 12,2 млрд грн відповідно», - пише «Економічна правда».

357373987_2447379028767011_778553516774436770_n_0.jpg

Ще 350 мільйонів грн на консультації?

Цю ситуацію прокоментував політичний та громадський діяч, а нині військовослужбовець Віктор Андрусів у своєму телеграм-каналі.

«Міністр Кубраков вирішив продемонструвати всій країні, як буде виглядати відновлення. Після підриву Каховської дамби виникла потреба будівництва водогонів до Кривого Рогу та Марганця. На початку червня Денис Шмигаль заявив, що вартість будівництва буде складати 1,5 млрд грн. Але вже 19 липня Служба відновлення та розвитку інфраструктури у Дніпропетровській області уклала два договори на будівництво водогонів: один на 5,32 млрд грн, інший на 5,3 млрд грн. Тобто за місяць вартість будівництва виросла 1,5 млрд грн до 10,6 млрд грн. А хто ж переможець? О чудо, це «Автомагістраль – Південь» та «Автострада», які входять до картелю «Великого будівництва», і потрапили туди дякуючи одній людині - Кубракову.

На цьому цинізм цієї історії не закінчується. Через тиждень після виданих 10,6 млрд грн, раптом виявилось, що потрібно ще провести тендери на консультації, і на це виділяють ще 350 млн грн! Тобто консультації купили навіть не до основного тендеру, а після. Не дивно, що ніяк не можливо порахувати нормальну вартість цієї історії.

Так сталось, що я знаю експерта, який брав участь в оцінці будівництва водогону і разом з іншими вийшов на суму в 1,5 млрд грн. На днях він спитав мене «Вітя, як? Там навіть з корупцією не більше 2 млрд грн. Невже в них настільки немає совісті і міри?». Ні, не має...», - написав Андрусів.

Також варто зауважити, що у НАЗК провели комплексне дослідження та виявили низку корупційних ризиків у публічних закупівлях.Там наголосили, що повернення до загальних засад здійснення закупівель є найпродуктивнішим шляхом захисту інтересів держави й народу України від потенційних корупційних ризиків. За результатами дослідження експерти НАЗК напрацювали та надали рекомендації щодо мінімізації та усунення корупціогених факторів. Передусім вони стосуються необхідності внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №1178 від 12.10.2022.

Втім, поки компанії з орбіти Кубракова виконують чергове державне замовлення, сам віцепрем’єр всіляко готується до підвищення. В його планах активна участь в освоєнні коштів, які західні партнери надішлють на відновлення України після закінчення бойових дій. Проте не варто забувати про долю ще одного куратора “Великого будівництва” - Кирила Тимошенка. Ще буквально 8-9 місяців тому він щогодини був в ефірі “Єдиного марафону” та розповідав про будівництво та відновлення країни, однак після стрімкого звільнення зник із медійної площини, а відносно його колишніх соратників відкрито кримінальні провадження.