05 вересня 2023 — 12:48
Звільняючи приміщення, представники УПЦ (МП) вивезли з резиденції всі меблі, ікони та зняли освітлення
Журналістам програми «Схеми» вдалося відвідати «святу святих» Києво-Печерської Лаври – колишню резиденцію предстоятеля Української православної церкви (МП) митрополита Онуфрія (Ореста Березовського). Туди раніше не пускали представників ЗМІ. Відповідне відео "екскурсії" опубліковано на сайті "Радіо Свобода".
Резиденція є триповерховою будівлею, що на вигляд нагадує особняк. Воно розташоване на території заповідника у Нижній Лаврі. Окрім приватних приміщень, серед яких є навіть сауна, тут є низка приміщень, де проходив священний синод Московського патріархату. Саме тут зачитували молитви за російських окупантів, які потрапили до полону. Нині тут практично нічого не залишилося – звільняючи приміщення, представники УПЦ (МП) вивезли з будівлі всі меблі, ікони та навіть зняли освітлення.
«Трапезна, де відбувалися великі свята, великі події якісь, урочисті заходи. І, звичайно, тут знаходилася тільки духовна вища еліта, і з мирян, знову ж таки, не смертні люди», - розповів журналістам виконувач обов'язків намісника Києво-Печерської лаври архімандрит Авраамій, який погодився показати журналістам резиденцію.
За його словами, це були представники такої вищої еліти, які були благодійниками УПЦ (МП), які різними способами підтримували ідеологію «руського миру».
"І тут святкували якусь перемогу в тому, що їм вдалося вкотре обдурити українців", - додав він.
Крім того, у підвалі резиденції розташована сауна. За словами Авраамія, у 2016 році було завершено реставраційні роботи з відновлення цього корпусу.
«Тобто деякі моменти було реконструйовано, незважаючи на те, що це територія заповідника, і досі, як ми бачимо по Нижній лаврі, багато справді новобудов, які не узгоджені свого часу з державою», - зазначив він.
Говорячи про плани на особняк, виконуючий обов'язки намісника Києво-Печерської лаври архімандрит Авраамій зізнався, що зараз за згодою заповідника користується лише одним приміщенням у резиденції. А підвал, де розташована сауна, взагалі планує опечатати.
Що відомо про Онуфрія?
У серпні 2014 року митрополита Онуфрія, який народився в Чернівецькій області у 1944 році, обрали та назвали новим предстоятелем Української православної церкви. У 2015 році він відзначився тим, що відмовився стати під час промови тодішнього президента України Петра Порошенка у Верховній раді. У вересні 2018 року його включили до бази сайту «Миротворець» як агента впливу РПЦ, він також виступив проти створення Православної церкви України (ПЦУ).
Раніше журналісти з'ясували, що понад 20 священиків УПЦ (МП), зокрема Онуфрій мають російське громадянство. Зокрема, він отримав його у Москві ще 2002 року, через рік він оформив і російський закордонний паспорт.
Обшук в УПЦ (МП) в Україні
22 листопада минулого року Служба безпеки України провела обшуки на території Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври у Києві. Приводом для них стало відео, під час якого було знято момент богослужіння, де проходила молитва за росію.
Пізніше обшуки прокотилися храмами та монастирями УПЦ (МП) по всій Україні. Однією з резонансних справ стала справа митрополита УПЦ (МП) Павла (Лебедя). Як повідомила в серпні 2023 року СБУ, за митрополита було внесено заставу у розмірі 33,3 млн грн, через що його звільнено з-під варти.
Як уточнили у відомстві, з початку повномасштабної агресії росії за матеріалами СБУ розслідується 65 кримінальних проваджень щодо священнослужителів, зокрема й архієреїв УПЦ (МП). Судом уже винесено 15 обвинувальних вироків. Також припинено громадянство України 19 священнослужителям УПЦ (МП), які мають російські паспорти. Крім того, заборонено в'їзд в Україну понад 250 клірикам РПЦ, у тому числі 3 священнослужителям УПЦ (МП), яким скасовано громадянство України.