Новини та ділова аналітика для проактивних

Бізнес не підтримує реорганізацію Держпродспоживслужби - ЄБА

21 серпня 2020 — 10:14

КМУ має намір реорганізувати Держпродспоживслужбу та утворити Державну службу з контролю захворювань України. В Уряді підготовлено відповідний проєкт постанови КМУ, який мав розглядатися 19 серпня, проте, його розгляд було перенесено.

Про це повідомляє Європейська Бізнес Асоціація (ЄБА), передає Нова Влада.

«Відповідно до запропонованої концепції, новостворена служба у підпорядкуванні МОЗ буде здійснювати реалізацію держаної політики, зокрема, у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення, епідеміологічного нагляду. Водночас, згідно з чинною постановою КМУ про Положення щодо Держпродспоживслужби, перелік сфер та галузей, в яких ДПСС реалізує державну політику є значно більшим, включаючи ветеринарну медицину, карантин та захист рослин, насінництва та розсадництва, тощо», - вважають в ЄБА.

На переконання бізнесу, ініційовані МОЗ зміни ставлять під загрозу стабільність роботи багатьох секторів економіки, зокрема, сільського господарства, насінництва, роздрібної торгівлі, споживчих товарів. Окрім того, вбачається недоцільним виведення питань безпечності та окремих показників якості харчових продуктів із-під підпорядкування Мінекономіки, що є профільним центральним органом виконавчої влади для продовольчої галузі.

«Тому, інформація щодо реорганізації служби викликала подив у представників бізнесу. Більше того, питання викликає і швидкість, з якою виникла ідея реорганізації Держпродспоживслужби», - додали в Асоціації.

Європейська Бізнес Асоціація завжди виступала за якість роботи органів державної влади та ефективність взаємодії з бізнесом. В 2014 році створення Держпродспоживслужби стало однією з важливим реформ задля забезпечення харчової безпеки в країні та була схвально сприйнята бізнесом. Проте, налагодження роботи служби тоді зайняло тривалий часу та вимагало від бізнесу пристосування до нових процедур. Тим не менше, епідеміологічна ситуація в країні була кардинально іншою та біль стабільною. Тож наразі, імовірна реорганізація також може супроводжуватись кардинальними змінами в роботі системи і, потенційно, гальмувати експортно-імпортні операції та торгівлю на внутрішньому ринку через затримки у оформленні документів дозвільного характеру, тощо і так в дуже непростий для бізнесу час через COVID-19.

«Водночас, на сьогодні вже близько року Держпродспоживслужба залишається без очільника. Так, кілька разів спроби призначити нового голову мали місце – було проведено конкурси, проте, призначення так і не відбувалось. Однак, задля ефективної роботи та злагодженої координації дій будь-яка служба все ж повинна мати керівника, який координуватиме процес роботи, команду та буде відповідальним за реалізацію покладених на службу зобов’язань», - уточнюють в ЄБА.

На думку спеціалістів, на переконання спільноти, реформи такого масштабу мають широко обговорюватись з усіма зацікавленими стейкхолдерами, а вже опісля – виноситись в зал для прийняття рішення.

«Крім того, приймаючи рішення такого масштабу, варто дуже ретельно оцінювати всі за і проти, чи дійсно нова ідея буде корисною для країни та якими будуть можливі наслідки для сфери.Тож наразі, на переконання бізнесу, об'єднаного Європейською Бізнес Асоціацією, акцент варто зробити на призначення дійсно ефективного керівника вже існуючої структури та стратегічне вибудовування робочих процесів. Тому, бізнес не підтримує реорганізацію Держпродспоживслужби та звертається до Прем’єр-міністра із закликом відхилити дану ініціативу», - підсумували в ЄБА.

Нагадаємо, Держпродспоживслужба в минулому році повернула громадянам майже 13 млн.грн.