Новини та ділова аналітика для проактивних

Голова ТСК від Слуг народу Мар’яна Безугла заявила, що першою розслідують справу по вагнерівцям

19 травня 2021 — 19:05
Голова
Голова "загальної" ТСК Мар’яна Безугла з її ініціатором Давідом Арахамією

Мар’яна Безугла, народна депутатка від «Слуги народу», яку сьогодні призначили головою нової ТСК, заявила, що першим питанням буде «справа вагнерівців».

«Перше питання – вагнерівці буде», – написала вона в коментарях під своїм постом на Facebook (див. нижче скрін).

bezugla_post1.jpg

Сьогодні, 19 травня 2021 року, парламент прийняв постанову «Про утворення Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з розслідування можливих протиправних дій представників державної влади та інших осіб, що могли сприяти порушенню державного суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності України і становити загрозу національній безпеці України».

Головою ТСК призначили Мар’яну Безуглу. Заступником – Нестора Шуфрича від фракції «Опозиційна платформа – за життя», членам якої, Віктору Медведчуку та Тарасу Козаку, Офіс генпрокурора та СБУ виснули підозру у державній зраді.

Перед цим народні депутати провалили голосування за іншу постанову №4105 про створення ТСК, яка би займалась тільки «справою вагнерівців». Ініціатором проваленої постанови виступив народний депутат Роман Костенко від «Голосу». Її активно просувала «Європейська солідарність».

«Утворити Тимчасову слідчу комісію Верховної Ради України з питань розслідування оприлюднених у засобах масової інформації фактів можливих протиправних дій посадових осіб, що могли призвести до уникнення кримінальної відповідальності членами «приватної військової компанії Вагнера» та нанесення шкоди національним інтересам України», – йдеться у проєкті постанови №4105.

Після провалу голосування за «вагнерівську» постанову у Голосі та ЄС заявили, що постанова від Слуг народу загальна «за все хороше» та не передбачає зосередження депутатів саме на розслідуванні щодо ймовірного зливу операції по ПВК «Вагнер». Перед цим у ЗМІ з'явилась інформація, що нардепи від Слуг народу отримали повідомлення на телефони не голосувати за ТСК по вагнерівціям від Голосу та ЄС.  

У свою чергу ініціатор «загальної» постанови, голова фракції Слуг народу Давід Арахамія заявляв, що ТСК «монобільшості» буде займатись вагнеровцями ти оприлюдненими телефонними розмовами Медведчука-Суркова. Щоправда у проголосованій постанові про це ані слова.

Нагадаємо, 20 липня 2020 року у Білорусі, біля Мінську, були затримані 33 людини – членів так званої «приватної військової компанії Вагнера», яка підпорядкована спецслужбам Росії. Згодом низка українських журналістів заявили, що це був зрив операції українських спецслужб (головна СБУ) по виманюванню «вагнерівців» з подальшим арештом.

Вони озвучили інформацію, що 24 липня 2020 року в київському аеропорту «Бориспіль» українські спецслужби (СБУ та ГУР МО) планували схопити 33 особи, причетних до низки резонансних терористичних актів, як-от вбивство 298 пасажирів малайзійського боїнгу MH17 російською ракетною установкою «Бук», збиття українських військових літаків «Іл-76» у Луганську та вертольоту «Мі-8» під Слов’янськом. За кілька місяців до цього ці люди були завербовані українською стороною.

За даними журналістів, найманці, які раніше воювали на боці РФ на Донбасі, були переконані, що летять до Венесуели за вигідним контрактом. Секретна спецоперація йшла гладко, втім, напередодні дня «Х» президент Володимир Зеленський та голова його офісу Андрій Єрмак перенесли дату затримання, хоча група найманців уже прибула до Мінську з квитками на літак до Венесуели із пересадкою у Стамбулі. Потім відбулося затримання «вагенрівців» у Білорусі та низка подій, вінцем яких став повний провал спецоперації та повернення російських найманців в РФ.

Володимир Зеленський назвав цю інформацію «маячнею». Андрій Єрмак – «дезінформацією». Служба безпеки України офіційно заявила, що такої спецоперації не було. Призначений 5 серпня керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов також заявив, що його відомство не причетне до організації цієї спецоперації.

Разом з тим, у серпні, в інтерв’ю виданню Mind та незалежній журналістці-розслідувачу Любові Величко, безпосередній учасник цієї спецоперації, який був одним із її координаторів. Заявив, що вже надійшли вказівки знищувати всі матеріали справи, які стосуються спецоперації по затриманню групи «Вагнера». У цілях безпеки журналісти не назвали його імені та посади.

Опозиційні партії «Європейська солідарність» та «Голос» неодноразово наголошували на необхідності створення окремої ТСК по цій справі. Але не змогли домовитись зі «Слугами народу», які ініціювали свій варіант ТСК.

Паралельно справу розслідує Державне бюро розслідувань.

Також наразі очікується вихід фільму-розслідування від Bellingcat.