Новини та ділова аналітика для проактивних

Вже є вказівки знищити всі матеріали «вагнерівської спецоперації», – ЗМІ

Затримання вагнерівців у Мінську Джерело: КДБ Білорусі/AP
Затримання вагнерівців у Мінську Джерело: КДБ Білорусі/AP
Один з координаторів операції розказав про її масштаби та недовіру Єрмаку

Вже надійшли вказівки знищувати всі матеріали справи, які стосуються спецоперації по затриманню так званої групи «Вагнера». Про це в інтерв’ю виданню Mind та незалежній журналістці-розслідувачу Любові Величко заявив безпосередній учасник цієї спецоперації, який був одним із її координаторів. У цілях безпеки журналісти не назвали його імені та посади.

«Мені достеменно відомо, що вже надійшли вказівки знищувати всі матеріали справи, які стосуються даної спецоперації у всіх правоохоронних і не тільки органах України. Ще кілька днів – і не буде чого піднімати. Не буде що реанімовувати, шукати. Воно десь може «пропасти», – сказав співробітник спецслужб.

За його словами, виходячи з матеріалів справи, які надійшли до Служби безпеки, можна зробити висновок, що ця операція почалась приблизно влітку минулого року.  

«Звичайно, що це не всіх терористів ми зібрали в один літак. Але дуже велику кількість. І, мабуть, що таку концентрацію явних ворогів нашої країни ще в одному місці ніхто не збирав. І не мав реальної можливості їх зупинити і притягнути до відповідальності в майбутньому», – описав він важливість та масштаби операції.

Координатор також розказав про те, як планувалось затримати та за що притягнути до відповідальності терористів групи «Вагнера», які вчиняли злочини проти України на Донбасі. «Ні для кого не секрет, що прямих перельотів із Російської Федерації в Туреччину не було. Тому було вибрано Білорусь – для того, щоб з Мінську вони летіли в Стамбул. Крім того, коли ви летите із Мінська в Стамбул, дуже важко пролетіти повз територію України. Ви будете летіти через територію України…

Якщо на борту літака ненароком виявиться якийсь саморобний вибуховий пристрій, то літак посадять. І «Аерорух», і військові піднімуть два літачки і змусять посадити цей літак (у Києві – Ред.).

Сідає літак (звичайно, під фейковою причиною), але на руках у слідчих СБУ вже є докази причетності цих осіб до терористичних актів. Ніхто на ходу нічого не вигадує. Заочно були підписані підозри… Відповідно кожній особі, що знаходилась у літаку, до якої українська сторона мала претензії, в підозрі, яка би пред’являлась при арешті, містилася б однозначно стаття 258 ККУ (організація або участь у терористичному акті – Ред., – розказує координатор.

Він наголосив на ролі «вагнерівців» у збройній агресії: «Мабуть, варто розпочати із найрезонанснішого – це збиття малазійського літака MH17. Дві особи були запеленговані за їх засобами зв'язку в безпосередній близькості до установки «Бук», яка здійснила цей постріл. Прямих доказів, що ці люди натискали важелі, кнопки – нема. Але вони були дуже близько до «Буку», що говорить про те, що при правильному діалозі з ними вони б щось цікаве розповіли.

П’ятнадцять осіб із двадцяти восьми, які нас цікавили, – це були особи, які вміють використовувати ПЗРК «Ігла». І не тільки вміють, а й використовують. Усі збиті військові літаки («Іл-76», «Ан-26» і всі інші) – будь-яке збиття літака або гелікоптера із нашими військовими особами – це їхніх рук справа».

Співробітник спецслужб прокоментував можливий витік інформації та її заперечення українськими держустановами: «Бісить не те, що кажуть, що ця операція якось не так була проведена, чи вона НЕ ТАКА була. А кажуть, що її НЕ було. Ви розумієте, скільки ця спецоперація залишила слідів? Бо вона була. Але люди бояться про це говорити, бо тепер же є офіційна версія, що її не було».

За його словами про операцію могли знати зо два десятки людей. «Якщо говорити про звичайних співробітників, то це близько десяти. Ми сюди беремо навіть керівний склад. Якщо вже говорити про вищий керівний склад служб ГУР МО та СБУ, а також Офіс президента, і ті люди, які мають можливість зайти і слухати, це ще близько десяти осіб», – уточнює він.  

Він також сказав, що не довіряє керівнику Офісу президента Андрію Єрмаку.

«А хто в цій країні довіряє Єрмаку? Є, наприклад, інші дві ключові особи, які брали участь у зустрічі із президентом. Вони доповідали. Якби вони хотіли злити інформацію, вони б на будь-якому етапі цієї спецоперації це зробили. Навіщо дотягувати до кінця? Ну це ж можна сидіти і гадати: там три ключових особи, і хто кому «внушив», що так (перенести спецоперацію операцію – Ред.) треба зробити? Можливо, це і є головна мета – створення ТСК (Тимчасова слідча комісія Верховної Ради України – Ред.).», – прокоментував журналістам координатор.

«Достатньо підняти матеріали слідчого органу СБ України… треба ТСК створити. І ця тимчасова слідча комісія матиме колосальний важіль для того, щоб отримати цю інформацію», – резюмував він.

Нагадаємо, раніше журналісти озвучили  інформацію, що  24 липня 2020 року в київському аеропорту «Бориспіль» українські спецслужби (СБУ та ГУР МО) планували схопити 33 особи, причетних до низки резонансних терористичних актів, як-от вбивство 298 пасажирів малайзійського боїнгу MH17 російською ракетною установкою «Бук», збиття українських військових літаків «Іл-76» у Луганську та вертольоту «Мі-8» під Слов’янськом. За кілька місяців до цього ці люди були завербовані українською стороною.

За даними журналістів, найманці, які раніше воювали на боці РФ на Донбасі, були переконані, що летять до Венесуели за вигідним контрактом. Секретна спецоперація йшла гладко, втім, напередодні дня «Х» президент Володимир Зеленський та голова його офісу Андрій Єрмак перенесли дату затримання, хоча група найманців уже прибула до Мінську з квитками на літак до Венесуели із пересадкою у Стамбулі. Потім відбулося затримання «вагенрівців» у Білорусі та низка подій, вінцем яких став повний провал спецоперації та повернення російських найманців в РФ.

Пізніше Служба безпеки України офіційно заявила, що такої спецоперації не було. Призначений 5 серпня керівник Головного управління розвідки Міноборони Кирило Буданов також заявив, що його відомство не причетне до організації цієї спецоперації.

Але в ЗМІ є вже достатньо доказів про те, що операція дійсно мала місце. Частину таких матеріалів в інтерв’ю опублікував також Mind.

Після виходу публікації журналістка Любов Величко на своїй сторінці у Facebook заявила про тиск на неї з боку спецслужб: «В СБУ почалася справжня істерика через публікацію інтерв'ю із куратором спецоперації «вагнерівці»… На лайносайтах почали з'являтися фантазійні тексти «нунуну, не вірте в це». Автори текстів – СБУшники – це видно по почерку. Під відео на YouTube почали з'являтися коменти протокольного характеру, типу, «поясніть мені більше деталей про те, як на вас вийшли люди і хто саме розповідає?»… Через знайомих мені передають наполегливі питання від СБУ: «Хто злив інфу?!».