Новини та ділова аналітика для проактивних

На Черкасчине рейдеры захватили земли госпредприятия, прикрываясь нардепом Антоном Яценко

27 апреля 2016 — 07:37

В редакцію Нової Влади звернулися громадські активісти і журналісти з приводу чергового рейдерського захоплення державних активів. Цього разу, як повідомляють представники місцевої громади, на Черкащині земельні рейдери незаконно захопили та використовують землі, які перебувають у державній власності, та протиправно вирощують на них сільгосппродукцію. Таким чином, в результаті змови групи осіб, державі нанесені збитки на мільйони гривень. Свою злочинну діяльність рейдери прикривають ніби-то підтримкою народного депутата України Антона Яценка. У обласній прокуратурі знизують плечима – проти інтересів депутата піти не можемо.

Про рейдерське захоплення стало відомо після того, як прокурор Черкаської області Сергій Овчаренко дав працівникам облпрокуратури неформальну вказівку не розслідувати питання незаконного захоплення землі колишнього Дослідного господарства «Ягубець» у селі Ягубець Христинівського району Черкаської області.

Серед причин такої вказівки обласного прокурора називають тиск з боку Народного депутата України Антона Яценка, який представляє у парламенті в тому числі Христинівський район Черкащини. Адже навряд чи можна допустити, що прокуратура теж чекає на осінній продаж врожаю із захопленої землі.

У радянські часи Дослідне господарство «Ягубець» було одним із провідних господарств на Черкащині. На зорі незалежності правонаступником дослідного господарства стало державне підприємство «Ягубець». Та вже 24 березня 2006 року ДП «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» оголосило про своє банкрутство. Процедура банкрутства державного підприємства тривала впродовж останніх десяти років. У 2012 році ДП «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» включено до переліку об’єктів, що підлягають приватизації.

Незважаючи, що приватизація державних підприємств має особливу процедуру, майно та землю підприємства вирішили вкрасти. Схему розробили хоч і протиправну, проте просту. Попри те, що підприємство підлягало приватизації, група місцевих ділків підкилимно «перетворила» його на КСП – колективне сільгосппідприємство. За збігом обставин, реєстраційна служба вже 12 лютого 2016 року зареєструвала перетворення ДП «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» в колективне сільськогосподарське підприємство «Ягубець», директором якого став учасник схеми віджимання майна та землі селян Ягубця Костянтин Сидорук.

Паралельно рейдери зареєстрували ТОВ «Агрофірма Ягубець», яку очолив один із учасників рейдерської групи Олександр Лукашенко, а засновником ТОВ «Агрофірма Ягубець» є вищезгаданий директор ДП «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» Костянтин Сидорук.

Таким чином, група ділків місцевого масштабу зірвала плани держави по приватизації державного підприємства. У рейдерів було три основних завдання: вивести у КСП майно державного підприємства «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець»; перевести на свою компанію землі, які належали раніше дослідному господарству «Ягубець»; отримати політичний «дах» з боку Антона Яценка, який вирішить усі юридичні наслідки даної схеми.

На своєму шляху рейдери допустилися ряду серйозних помилок. Приватизація ДП «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець» відбулася приховано та непрозоро, загальні збори працівників не проводилися, а реєстрація КСП «Ягубець»  державним реєстратором проведена за відсутності копії рішення про вихід Мінагрополітики зі складу засновників ДП. Окрім цього, державний реєстратор не вніс жодних даних про засновників КСП, їхнього місця проживання, ідентифікаційних кодів тощо.

Провівши фіктивну реорганізацію, місцеві ділки Олександр Лукашенко та Костянтин Сидорук нашвидкоруч засіяли землі сільгосппризначення, які раніше належали ДП «Сільськогосподарське підприємство «Ягубець», не маючи жодного відношення до даних земель. Тобто, здійснили протиправне захоплення державної землі.
Справа в тому, що при реорганізації ДП «СГП «Ягубець» в КСП, припинилося отримане на підставі Державного акту право державного підприємства на постійне користування 1834 га земель сільгосппризначення. Тому, жодних правових підстав обробляти цю землю немає. Відповідно, цьогорічний обробіток людьми Сидорука та Лукашенка даних земель є нічим іншим, як рейдерським захопленням землі.

Щоб заручитися підтримкою народного депутата Антона Яценка. Рейдери розповіли йому красиву казку про те, що усі 1834 га земель будуть роздані паями його виборцям. Проте, тут депутат не лише опростоволосився (у народі – «зробили лохом»), а й став учасником рейдерської схеми. Тому що рейдери не планують розпаювання серед людей, а намагатимуться якомога довше обробляти цю землю, отримувати надприбутки, а державу та колишніх працівників «Ягубця» залишити з м’яко кажучи, з ягубцем.

Адже 1834 га після ліквідації ДП «СГП «Ягубець» згідно закону перейшли у розпорядження Держгеокадастру. Відповідно, не можуть бути роздані в рамках приватизації державного підприємства пайовикам з числа співробітників ДГ «Ягубець» та ДП «СГП «Ягубець».

Враховуючи, що КСП «Ягубець» та ТОВ «Агрофірма Ягубець» не взяли в оренду в держави в особі Держгеокадастру ці землі, їх цьогорічний обробіток є незаконним і наносить прямі збитки державі. А це вже кримінальна відповідальність.

Навряд чи Антон Яценко прийде до суду і буде свідчити, що Лукашенко та Сидорук порядні люди. Адже таким чином підтвердяться здогадки про те, що у схемі бере участь нардеп від Черкащини.

Але як у цій ситуації поведе себе прокуратура Черкаської області? Чи вона зробить вигляд, що не бачили та не чули, як у держави вкрали держпідприємство і незаконно обробляють державні землі?

У цій ситуації дивною є й позиція Держгеокадастру Черкаської області, яка фактично стала розпорядниками 1834 га сільгоспземель держпідприємства. Невже керівництву Держгеокадастру не цікаво, скільки держава не доотримає цього року завдяки тому, що незаконний обробіток землі «дахується» на політичному рівні?
Складається враження, що наші чиновники не звертають увагу на проблеми розкрадання державної власності до моменту, поки не побачать за вікном свого кабінету палаючі шини або не побувають у легендарних баках «народної люстрації».

Редакція Нової Влади готова надати можливість висловити свою позицію представникам прокуратури, Держгеокадастра, Антону Яценко та іншим фігурантам цієї резонансної справи.

Далі буде…