Новини та ділова аналітика для проактивних

В Україні від 5% до 30% вирубувань лісу – незаконні – ЗМІ

04 січня 2022 — 14:00

В офіційних звітах Державного лісового агентства України йдеться про те, що лише приблизно 0,1% зрубаної деревини вирубують незаконно, але в документах фігурують тільки так звані несанкціоновані вирубування, які здійснюють треті сторони без дозвільних документів, а фактична кількість вирубувань із порушенням законодавства може сягати 30%, пише "Цензор.НЕТ".

За інформацією видання, в Україні трохи більше ніж 300 лісгоспів, частина з них допускають вирубування в цінних лісах. Є вирубування, які громадськість та експерти вважають незаконними, але за документами вони такими не є.

"Ідеться про рубки, які мають весь пакет дозвільної документації, тобто погодження всіх інстанцій, але ці рубки здійснюються з порушенням законодавства. Згідно з міжнародною практикою і розуміння WWF незаконними рубками є ті, які порушують законодавство. Наприклад, цього року ми зафіксували кілька рубок в офіційних пралісах, і на це була вся дозвільна документація. Тобто в офіційних звітах вона не фігуруватиме як незаконна, хоча є такою з точки зору міжнародного розуміння, і ніхто не знає, скільки їх в Україні. За різними оцінками, таких від 5% до 30%", – зазначає авторка статті Ольга Скороход.

Перевірку за фактом вирубування може ініціювати лише фізична особа, ідеться в публікації.

"Часто була ситуація, коли хтось з експертів виявляв незаконну рубку, подавав звернення до екоінспекції від імені громадської організації, то провести за цим зверненням позапланову перевірку вона попросту не мала права. Здавалося б, це дрібниця, але вона зв'язувала руки, – пояснює журналістка. – Як правило, підготовка перевірки забирає тривалий час: згідно із законодавством, після отримання звернення мають дати на рівні Києва погодження на перевірку, що забирало до трьох тижнів. Весь цей час рубка не стоїть на місці, тому результативну перевірку практично неможливо організувати".

Авторка наводить як приклад випадок, коли в Карпатах лісгосп вирубував ліс, що всихає, але таким він був лише за документами, а насправді це були живі дерева. Водночас на ділянках, де ліс уже спиляли, офіційно не можна було підтвердити категорію усихання та довести, що ці дерева насправді були живими.

"Що ж стосується лісу, на якому рубки ще тривали, то екоінспекція не має повноважень це зупинити інакше, ніж рішенням суду. Мало того, у цьому конкретному випадку екоінспекція добилася початку судового розгляду – це було наприкінці осені. І суд таки виніс рішення припинити рубку, але сталося це… у травні наступного року, тобто тоді, коли рубку давно завершили. Коли ж мова зайшла про ділянки лісу, заплановані під санітарні рубки, але на яких рубка ще не почалася, – екоінспекція не могла нічого зафіксувати, оскільки порушення ще формально не відбулося. І це логічний абсурд", – підкреслюють у статті.

Нагадаємо, минулого року Лісовий фонд України отримав збитки на понад 470 млн гривень.