Новини та ділова аналітика для проактивних

Небезпечна тенденція. Історичні пам’ятки столичного Подолу хаотично забудовуються

04 березня 2020 — 17:46

Історичний центр Києва – Поділ та Воздвиженка – все частіше згадуються через появу незаконних багатоповерхівок. Щоб заробити якомога більше на кожному вільному клаптику землі, забудовники нехтують законом і якимось дивом роками уникають перевірок та зауважень з боку міської адміністрації. Найбільш нахабно поводять себе забудовники, які мають потужні зв’язки з владою. Нова Влада вирішила перевірити, як прихід зе-команди вплинув на темпи незаконної забудови Подолу.

Будівництво у музеї

Подоляни роками борються із забудовниками, які нехтують законами та забувають про здоровий глузд. Найяскравіший приклад – п’ятирічне протистояння в самому центрі Подолу – на Поштовій площі. Тут у 2012 році ТОВ «Хенсфорд-Україна» почало будівництво торгівельного розважального центру. Але в процесі риття котловану в 2015 році будівельники наткнулися на археологічні артефакти. Постало питання будівництва на цьому місці музею – що в плани забудовника не входило.

Уряд оголосив місце розкопок на Поштовій пам’яткою археології та історії національного значення. Парадокс – але в суді профільні департаменти Київської міськдержадміністрації захищали інтереси забудовника, а не громадськості, яка виступила проти зведення ТРЦ під Поштовою площею. У травні 2019 року Київрада ухвалила рішення про розірвання інвестиційного договору з ТОВ «Хенсфорд-Україна». А ще через півроку суд таки скасував містобудівні умови для забудовника.

11_1.png

Перелік найбільш скандальних житлових комплексів у Подільському районі міста Києва, навколо яких виникли питання щодо порушення будівельних норм та містобудівних умов

Інший приклад – більш прозаїчний. У 2004 році народна артистка України Оксана Білозір отримала вісім соток землі на вул. Мирна, 2/1. Позаяк ця територія відноситься до житлової садибної забудови, Білозір мала право побудувати будинок заввишки не більше чотирьох поверхів.

У грудні 2016 року Департамент містобудування та архітектури КМДА дозволив будувати тут чотириповерховий будинок. Натомість на очах у киян виросло аж шість поверхів. І на цьому забудовник зупинятися не планував – бо в його проекті було аж дев’ять поверхів. Подальша доля об’єкту – усе ще під питанням.

Аналіз незаконної забудови Подолу вказує на те, що забудовники дуже часто забувають, що значна частина цього району входить в межі історико-культурних заповідників і зон охорони пам’яток історії та культури міста Києва. А тому проекти будівництва потрібно погоджувати із Міністерством культури.

13.jpeg

Кияни називають ЖК «Подол Град Вінтаж» «будинком-монстром» – бо його розміри на фоні невисоких будинків на Подолі жахають

Як вже писала Нова Влада, немало шуму наробило будівництво житлових комплексів «Подол Град» та «Подол Град Вінтаж». Обидва об’єкти будувалися на території історично-архітектурного заповідника «Стародавній Київ». При цьому, перед початком будівництва проекти не узгодили з Мінкультом та кілька років поспіль будували із порушенням будівельних норм. Після кількох років протистоянь із громадою, судової тяганини та купи кримінальних справ, у 2019 році будівництво цих ЖК було зупинене.

Як виявилося, тимчасово.

Буріння замість розкопок

З моменту отримання містобудівних умов у 2012 році законність будівництва ЖК «Подол Град Вінтаж» постійно викликало багато запитань. Забудовник (який до цього часу змінювався кілька разів) припустився порушень ще на початкових етапах: замість десяти поверхів вирішив будувати 14 поверхів; натомість, площу для спортивних майданчиків та зеленої зони зменшив майже наполовину.

Зараз забудовником цього житлового комплексу є ТОВ «Фундація «Якісне Житло», а генпідрядником – ТОВ «Північно-Український будівельний Альянс».

Логіку забудовника можна зрозуміти: що більше поверхів – то більше квартир. Відповідно, і прибуток від продажу квадратних метрів вищий.

Разом з тим, забудовник проігнорував зміст містобудівних умов, які видало Головне управління містобудування та архітектури КМДА. Хоча начальник цього управління Сергій Целовальнік зазначив у цьому документі: «Забудовник повинен узгодити проектну документацію із Міністерством культури, Інститутом археології НАН України та Українським товариством охорони пам'яток історії і культури».

Забудовник з 2012 року не просив дозволу у Міністерства культури на проведення земляних робіт на об'єкти будівництва. Компанія заявила, що узгоджувала проект з Держкультурспадщиною. Але забула додати, що проект розроблений у 2012 році, а погодження датується 2011 роком.

Перший дозвіл на земляні роботи Міністерство культури видало аж 30 березня 2018 року – коли будівництво було у розпалі. Ба, більше – це був дозвіл «на проведення земляних робіт з метою консерваційних робіт до 31.12.2018 р.» за підписом державного секретаря Мінкульту Ростислава Карандєєва. А дозвіл на земляні роботи з метою будівництва – відсутній.

Державна архітектурно-будівельна інспекція України (ДАБІ) під час позапланової перевірки зафіксувала ці порушення, і дала припис усунути їх. Забудовник проігнорував вимоги перевіряючих – і у відповідь ДАБІ анулював дозвіл на виконання будівельних робіт.

7_0.png

Фрагмент документу: відповідь головного інспектора будівельного нагляду О. Ткачука на запит стосовно заборони проведення будівельних робіт на вул. Вознесенський узвіз, 28-30

Втім, будівництво тривало ще дев’ять місяців. Схоже на те, що забудовник сподівався на перемогу у суді, де він намагався оскаржити рішення ДАБІ. Але марно – 23 квітня 2019 року суд визнав рішення про анулювання дозволу на будівництво законним.

При цьому, забудовник, ще до цього рішення суду, у лютому 2019 року, отримав від Міністерства культури новий дозвіл – уже для будівництва – терміном до 31 грудня 2019 року.

12_0.jpg

На будівельному майданчику ЖК «Подол Град Вінтаж» щодня можуть наткнутися на історичний артефакт. А чи відвідував забудову з наглядом археолог?

«Оскільки земельна ділянка розташовується в Центральному історичному ареалі міста, будь-які земляні роботи, зокрема, пов'язані з прокладенням інженерних мереж, благоустроєм території, потрібно проводити під наглядом фахівців-археологів», – при цьому пояснила у відповідь громадським активістам на запит про інформацію заступник міністра культури Тамара Мазур.

«Археологічна цінність цієї ділянки не вивчена і потребує додаткового вивчення», – додав у ще одному листі до громадських активістів начальник управління збереження історичного середовища та охорони об'єктів культурної спадщини Департаменту культури КМДА О. Никоряк.

А от чи був археолог на будівельному об’єкті? Принаймні місцеві активісти, які виступають проти будівництва, стверджують, що не зафіксували його появи.

Боротьба триває

Станом на період підготовки публікації, на офіційному сайті ЖК «Подол Град Вінтаж» немає жодного фотозвіту будівельних робіт за 2019 рік. Останні світлини датуються груднем 2018 року – напередодні рішення Подільського районного суду міста Києва про визнання житлового комплексу речовим доказом у кримінальному провадженні та накладання арешту на об'єкт незавершеного будівництва ЖК. І вже 20 лютого 2019 року будівництво комплексу було опечатано.

Але насправді будівництво і зараз у розпалі: активісти регулярно фіксують це та викладають відеодокази у соціальні мережі.

Вперше будівельна техніка – два бетоновози і бурильна вишка – заїхали на об'єкт 3 червня. Через два дні почалися будівельні роботи.

«Щось неймовірне зараз відбувається біля будівництва ЖК Подол Град Вінтаж! Щойно встигли знести паркан біля незаконної забудови, як приїхала неймовірна кількість «тітушок», «журналісти» з камерами та чомусь поліція ГУ МВС Києва, яка супроводжує цей «кортеж», – писали очевидці подій, що відбувались 17 червня у соцмережах. – Якщо коротко: забудовник намагається витіснити нас і знову завезти важку техніку. Що вражає найбільше: активісти намагаються додзвонитись до поліції – 102, але все марно! Арсен Аваков, Віталій Кличко, як це зрозуміти: система правосуддя нова, а беззаконня залишається, як і раніше?».

Події 17 червня 2019 року навколо ЖК «Подол Град Вінтаж»

Зіткнувшись із байдужістю правоохоронців, активісти вирішили розповісти про беззаконня в стінах парламенту. 17 грудня 2019 року вони зустрілися із народними депутатами у Верховній Раді із протестом проти незаконного відновлення будівництва ЖК «Подол Град Вінтаж».

Акція протесту проти відновлення будівництва оголошена постійною

Активістка Подолу Тетяна Максименко ознайомила депутатів із проблемою незаконної забудови в історичній частині міста, та закликала міського голову Віталія Кличка, президента України Володимира Зеленського та вже екс-прем'єр-міністра Олексія Гончарука втрутитися та взяти цю справу під свій контроль, а до генпрокурора звернулась із вимогою перевірити законність будівництва.

Також 7 лютого 2020 року на сайті Київради з’явилася петиція із проханням використати недобудову «Подол Град Вінтаж» як основу для дитячої спортивної школи.

1_2.jpg

Подоляни мріють, щоб на місці новобудови, яку вони охрестили «будинком-монстром», з’явилася спортивна школа

«Найближчі спортивні секції доступні лише на стадіоні «Спартак», який вже третій рік намагаються зачинити і побудувати на його місці… висотки!, – каже активістка Олена. – Це місце (на вул. Вознесенський узвіз, 28-30 – Ред.) зручне для дітей та батьків; крім того, біля недобудови торік мешканці вже посадили фруктовий сад. Ця локація може бути місцем дитячого розвитку та сімейного відпочинку для тисяч подолян».

На даний момент петиція зібрала 460 із 10 тисяч необхідних підписів. Голосування триватиме ще два місяці.

А акцію проти незаконної забудови активісти оголосили безстроковою. І поки позиція Мінкульту у цьому питанні нагадує поведінку відстороненого глядача, кількість невдоволених такою політикою киян продовжує зростати.

Кримінальні справи

Боротьба подолян із забудовником перетворилася на справжню війну. Зараз правоохоронці аналізують процес будівництва ЖК «Подол Град Вінтаж» дуже прискіпливо – в рамках кримінальних проваджень.

Нагадаємо, ТОВ «Фундація «Якісне Житло» та ТОВ «Північно-Український будівельний Альянс» входять до групи компаній EDELBURG DEVELOPMENT та пов'язані із скандальним будівельним холдингом «УкрБуд» Максима Микитася.

5.png

Відкриті кримінальні провадження щодо незаконного будівництва ЖК «Подол Град Вінтаж»

Генпідрядник будівництва – ТОВ «Північно-український будівельний Альянс» – потрапив в поле зору слідчих Нацполіції через те, що всупереч рішення суду не припиняв будівельні роботи на кількох об’єктах; окрім цього – самовільно зайняв кілька земельних ділянок – по вул. Воздвиженська, вул. Гончарна, вул. Кожум'яцька та вул. Дегтярна.

Цей же забудовник фігурує у кримінальному провадженні стосовно іншого житлового комплексу - на вул. Євгена Сверстюка, 23.

Згідно інформації джерел у прокуратурі, Київська прокуратура №7 з’ясовує, яким чином посадові особи компанії ТОВ «Північно-український будівельний Альянс», ТОВ «Укрбуд Девелопмент» та ТОВ «Фундація якісне житло», не маючи прав на здійснення будівництва, продавали інвесторам квартири на вул. Євгена Сверстюка, 23, у чому прокуратура вбачає шахрайські дії.

Паралельно 20 травня 2019 року Державне бюро розслідувань почало розслідувати незаконне надання дозволів та корупційні схеми, які призвели до чергового неправомірного будівництва ЖК «Подол Град Вінтаж» в історичній частині Києва. Зараз слідчі збирають факти зловживання владою посадовцями прокуратури міста Києва, Київради, КМДА та Департаменту ДАБІ у м. Києві.

З огляду на надзвичайну активність забудовників, згодом список посадовців, які фігуруватимуть у цих кримінальних справах, може зрости.

Великі плани

Зараз найбільш впливовим забудовником Подолу можна вважати Андрія Вавриша. У нього за плечима – значний досвід роботи на посаді заступника директора департаменту містобудування та архітектури КМДА. Через низку корупційних скандалів держслужбовця звільнили, і тепер він – генеральний директор девелоперської компанії SAGA.

Вавриш займається забудовою Подолу: в активній стадії будівництво ЖК «Rybalsky» та ЖК «Saga City Space», у проекті – ЖК «Новий Подол».

Правда, розрекламовані проекти уже стали об’єктами гострої критики – бо забудовник… ігнорує нормативно-правове поле.

Наприклад, ЖК «Rybalsky» побудований всупереч генеральному плану Києва. А ЖК «SAGA City Space» будували в межах історичного ареалу м. Києва та в архітектурній і археологічній охоронних зонах без погодження з Міністерством культури. Коли Мінкульт своїм приписом припинив проведення будівельних робіт, і вимагав виправити порушення, забудовник пішов до суду і виграв справу.

9_2.jpg

Забудовник Андрій Вавриш – друг Андрія Богдана, і не приховує цього

Цікава деталь – попри потужні зв’язки з Офісом президента та КМДА, Андрій Вавриш все одно ховає свій бізнес в офшорах. Наприклад, Вавриш є керівником, але не є засновником ТОВ «Сага девелопмент» – яка займається наданням консультацій із інжинірингу, геології та геодезії. Натомість, цю компанію заснувала офшорна Панамська Корпорація «Тревор Бізнес С.А».

Такий підхід до ведення бізнесу для Вавриша, мабуть, є логічним – з огляду на отриманий досвід спілкування з правоохоронними органами.