Новини та ділова аналітика для проактивних

По-дитячому: як Олесь Кудрик «купує» голоси молодих батьків, – розслідування журналістів

Олесь Кудрик
Олесь Кудрик

Сьогодні, 14 жовтня, у День захисника України Софіївсько-Борщагівський сільський голов Олесь Кудрик планує перерізати червону стрічку і оголосити про прийняття у місцевих забудовників на баланс сільради аж двох нових дитячих садочків – у ЖК «Софія Київська» і «Уютний». Про деталі даної піар-акції у своєму дослідженні пишуть журналісти  «Моя Київщина».

Як повідомляє видання, у допитливих виборців, схильних до критичного мислення, така ініціатива сільського голови викликала одразу декілька запитань. По-перше, чому Кудрик урочисто бере на баланс садки за 11 днів до місцевих виборів, на яких він планує обратися головою тепер уже цілої Борщагівської ОТГ, яка утворюється внаслідок об'єднання Софіївської Борщагівки з сусідніми селами Петропавлівська Борщагівка та Чайки? По-друге, що завадило Олесю Тимофійовичу робити те саме протягом усіх восьми років, що він незмінно очолює аж ніяк не бідне село?

«Ці питання, звісно, риторичні тобто відповідь на них більш ніж очевидна. Кудрик затіяв "позитивну історію" з дитсадками виключно з метою сподобатися виборцям напередодні дня голосування», – пишуть журналісти.

За даними видання, це підтверджує і той факт, що договір про купівлю дитсадків було укладено ще влітку, проте з введенням нових об'єктів в експлуатацію тягнули аж до 14 жовтня, щоб мати перед виборами максимальний піарний ефект.

Втім, виборці задають Кудрику і інші питання, які уже потребують більш розлогих відповідей.

Річ у тім, що обидва садки Кудрик купив, і говорить про це, як про свою особисту заслугу як керівника села. Проте не потрібно забувати, що за садки він заплатив забудовникам гроші платників податків, тобто простих борщагівців, на чиї голоси він і розраховує 25 жовтня. Тобто Кудрик купує собі виборців, за їхні ж гроші. От такий політичний парадокс, який на жаль нікого не дивує.

При цьому Олесь Тимофійович розповідає, що купівля інфраструктурних об'єктів у забудовників – це найкращий варіант вирішення найболючішої проблеми громади. В той же час, суму, яка була витрачена з бюджету на такий більш ніж очевидний передвиборчий піар сільського голови, Кудрик називати не поспішає. А виборцям дуже цікаво, чи адекватною є заплачена громадою ціна, і чи не закладені в неї якісь додаткові витрати? Не секрет, що купувати щось за бюджетні кошти за завищеними цінами – практика в Україні цілком розповсюджена. Більше того, в подібному ставленні до бюджетних грошей підозрювали і безпосередньо Олеся Тимофійовича. Принаймні приводів для цього за вісім років його панування у селі було чимало.

Кудрик, звісно, приховує, скільки бюджетних грошей витратив на свою передвиборчу акцію з купівлею дитсадків, але джерела журналістів «Моя Київщина» говорять, що один об'єкт, куплений Кудриком, потягнув майже на 70 млн грн. Якщо припустити, що другий садок коштує бюджету приблизно стільки ж, то виходить, що загалом на купівлю садків пішло близько 140 млн грн, що більше ніж половина річного бюджету Софіївської Борщагівки за 2019 рік, який складав 264 млн грн.

Схоже, компетентним органам варто замислитися, чи є такі купівлі під вибори цільовим використанням бюджетних коштів.

Перефарбований регіонал

Тут варто нагадати, що Олесь Тимофійович є плоть від плоті старої української регіональної політики. Софіївську Борщагівку він очолив у далекому 2012 році. Зараз ці часи називають "епохою Януковича". І в цю епоху Кудрик вписувався цілком органічно. Був членом Партії регіонів, мав зв'язки з впливовими поплічниками Януковича, не гребував чіпляти собі георгіївську стрічку... А от після Революції Гідності швидко переорієнтувався на патріотичну хвилю, і сьогодні балотується в голови ОТГ від партії "Європейська Солідарність". Отже пристосовуватися під політичні обставини Олесь Тимофійович вміє дуже добре. Тим більше, що гра вартує свічок, адже Софіївська Борщагівка завдяки інвестиціям забудовників має величезний як для села бюджет. А після утворення об'єднаної ОТГ цей бюджет обіцяє бути щонайменше вдвічі більшим.

Отже Борщагівська ОТГ має чудові перспективи. Але викликане активною забудовою стрімке зростання чисельності населення – це і виклик: потрібно вирішувати низку проблем, пов’язаних з наявністю державних шкіл, садочків і лікарень, водо- та електропостачанням тощо. Причому шлях до вирішення цих гострих питань не повинен бути «устелений» відкатами і вкраденими у громади грошима.

Якраз у цій площині є великі запитання до попередньої діяльності пана Кудрика. За великим рахунком, ніякої цілеспрямованої діяльності по вирішенню цих питань Олесь Тимофійович не вів, обмежуючись імітацією, і то спорадичною.

Втім чималенький бюджет Софіївської Борщагівки весь цей час на щось витрачався, але ані нових шкіл, ані дитячих садків, ані лікарень та нових доріг за всі роки владарювання Кудрика так і не з'явилося. І борщагівські виборці досі не розуміють, а на що власне витрачалися бюджетні гроші всі ці роки. Мова йде про чималенькі суми. Так, 2019 року бюджет Софіївської Борщагівки перевищував 250 млн грн.

За останні роки, коли Софіївську Борщагівку очолював Кудрик, село перетворилося на суцільний будівельний майданчик, де забули про дитсадки, школи та інші життєво необхідні об’єкти, а земля, як подейкують, віддавалася забудовникам за безцінь. Ще 2016 року журналісти повідомляли, що сільрада Софіївської Борщагівки фактично подарувала забудовникам 18 млн грн, незаконно звільнивши їх від виплат на розвиток соціальної та інженерно-транспортної мережі району. Також повідомлялося, що деякі роботи, що виконуються за рахунок бюджету, були завищені у вартості. Де осіли ці зайві кошти – питання відкрите.

Як Кудрик ремонтував дороги

Прикладами того, як Кудрик витрачав кошти бюджету, можуть стати історії навколо сумнівних ремонтів доріг. Так, у травні 2017 року Софіївсько-Борщагівська сільська рада в особі сільського голови Кудрика підписала договір із ТОВ «Стройбуд-17» на проведення ремонту доріг в с. Софіївська Борщагівка. За даними порталу E-Data, протягом квітня 2017 р. «Стройбуд-17» отримав за ремонт доріг із бюджету 2,6 млн грн. При цьому згадана фірма була створена лише 6 березня того ж 2017 року, розмір її статутного капіталу становив «аж» 2000 грн. Де завершення ремонту і що із тією фірмочкою?

За відкритими даними, ТОВ “Стройбуд-17” 2017 року взяла участь у 141 процедурі закупівлі послуг, з яких стала переможцем у 140. Як бачимо тендери ця компанія вигравати вміє вкрай ефективно.

З Софіївсько-Борщагівською сільрадою компанія за рік уклала 43 договори на загальну суму 35,85 млн грн. Оскільки результати діяльності компанії по ремонту доріг були погано помітні на території села, діяльністю "Стройбуду" зацікавилися правоохоронці.

23 травня 2018 р. Києво-Святошинська місцева прокуратура внесла до ЄРДР відомості за фактом розтрати бюджетних коштів під час укладення договорів про капітальний ремонт дороги з ТОВ “Стройбуд-17”. Якийсь час тривало досудове слідство. Але в підсумку ніхто так і не був покараний за законом.

Тим часом село Кудрика продовжувало активно витрачати бюджетні кошти. У серпні 2018 р. сільрада Софіївської Борщагівки без тендерів замовила проведення ремонтів тротуарів на загальну суму понад 10 млн грн. До кінця того року мали бути відремонтовані тротуари вулиць Горького, Гоголя, Святошинська, Скіфська, Озерна, Щаслива і Ярова. Ремонт кожного тротуару обійшовся громаді в 1,4 млн грн.

У вересні 2018 р. сільрада Софіївської Борщагівки замовляла проведення капітального ремонту тротуару і пішохідних доріжок на території сільського кладовища вартістю в 1 млн грн. Ці гроші отримало МПП "Сімт". За неповні 2 роки цей підрядник уклав договорів на 5 млн гривень, майже третина з яких – від влади Софіївської Борщагівки.

І знову та сама історія, ремонтами за бюджетні гроші, наочні результати яких не відповідали кошторису, цікавилася прокуратура. У вересні 2018 року прокуратура повідомила директору компанії-підрядника (назва не уточняється) про підозру у привласненні коштів на проведення ремонтних робіт тротуарів і доріг у селі. Правоохоронцями було встановлено, що "між Софіївсько-Борщагівською сільською радою і компанією було укладено 3 договори з капремонту тротуарів і дороги в селі. Директор компанії складав акти приймання виконаних підрядних робіт та довідки про їх вартість, в які вносив завідомо неправдиві відомості про те, що роботи виконані в повному обсязі. Але за фактом обсяги і вартість фактично виконаних будівельних робіт не відповідали визначеним обсягам і вартості".

Судові вироки? Їх дивним чином не сталося…

Замість будівництва шкіл "золоті ремонти"

Не менш «цікавим» є маршрут грошей громади, які б мали піти на будівництво шкіл. У липні 2019 року сільрада Софіївської Борщагівки без аукціонних торгів (за переговорною процедурою) віддала 57,38 млн грн ПрАТ "Агробудмеханізація" на продовження реконструкції школи по вул. Шкільній, 1-В. ПрАТ "Агробудмеханізація" працювала над реконструкцією школи в цьому селі з 2018 року і на той момент отримало з бюджету Софіївської Борщагівки понад 118 млн грн. Але отриманий на сумнівних підставах підряд в принципі не передбачав завершення робіт…

3 грудня 2019 року Софіївсько-Борщагівська сільська рада уклала вже третій договір із ПрАТ "Агробудмеханізація" на реконструкцію з прибудовою приміщень згаданої школи (II черга) – цього разу на 60,1 млн грн.

Таким чином, станом на початок 2020 року реконструкція школи обійшлася в астрономічні для громади села 235 млн грн. Що майже дорівнює річному бюджету Софіївської Блорщагівки. Для порівняння у сусідній Петропавлівській Борщагівці на будівництво ліцею з нуля було витрачено менше 200 млн грн. І в цю суму входить не лише саме будівництво, але й закупівля потрібного обладнання.

Але у Софіївській Борщагівці, з огляду на те, що обсяги робіт за обома договорами не передбачали завершення робіт, цілком можливо, що будуть ще тендери на реконструкцію цього навчального закладу, і компанія-переможець зможе отримати без торгів ще не один підряд. Головне – щоб жителі громади «правильно» проголосували 25 жовтня.

Адже у Кудрика ще багато планів. Так, 11 березня 2019 року Софіївсько-Борщагівська сільрада за 205,4 тис. грн замовила розробку детального плану 2,8 га в районі вулиці Зоряна – начебто для будівництва там школи, дитсадка і спортивної споруди. Віддали підряд ТОВ "Укрбудпроектдизайн". Закупівля відбулася без конкурсу, в системі ProZorro опублікований лише укладений договір, а інформація про обсяги і види робіт залишилася в таємниці. У сільській раді пояснили, що документація дуже об'ємна, тому вивантажувати її на ProZorro вони не вважали за потрібне.

Поглянувши, що це за компанія – "Укрбудпроектдизайн", знов отримуємо показовий результат: створене 2003 року ТОВ зі статутним капіталом 27,7 тис. грн в результаті участі в державних закупівлях отримало 5 підрядів від розпорядників бюджетних коштів на суму 2,45 млн грн. Причому найбільше, 1,9 млн грн, протягом 2018-2019 років – саме від Софіївсько-Борщагівської сільради.

Отже, наведених цифр і фактів більш ніж достатньо, що дійти висновку – в політичному портфоліо Олеся Кудрика більш ніж достатньо діянь, щонайменше вкрай сумнівного характеру. А передвиборча акція з купівлею та введенням в експлуатацію дитячих садків має стати об'єктом прискіпливої уваги для виборців та розслідування для правоохоронців, а не об'єктом гордості для Кудрика та його штабу.

Джерело: видання Моя Київщина