Результати застосування перспективної технології, розробленої швейцарськими хірургами, дають підстави для висновку, що вона дозволяє підтримувати донорську печінку у нормальному стані декілька днів, повідомляється на сайті Всесвітнього економічного форуму (ВЕФ).
У 2020 році у світі здійснено близько 130 тис. трансплантацій органів. Найчастіше трансплантували нирки, далі по рейтингу – печінку та серце. Найбільша кількість пересадок печінки проведена у країнах Америки, Європи та західної частини Тихого океану. На першому місці у списку були Сполучені Штати, які у 2021 році провели понад 12 тис. трансплантацій печінки.
За оцінками аналітиків, 20% всіх пацієнтів помирають, чекаючи на пересадку печінки, і близько третини донорської печінки виявляється не придатною для трансплантації. Тільки в США понад 100 тис. людей чекають на пересадку потрібного органу, в очікуванні там щодня помирає 17 людей.
Зазвичай перед трансплантацією донорську печінку зберігають у холоді. Але є обмеження: орган може зберігатися поза людським організмом приблизно тільки 12 годин. Після чого він стає непридатним для проведення операції.
Команда швейцарських хірургів успішно пересадила донорську печінку, яка три дні зберігалася поза організмом. Вони застосували технологію підтримки печінки за допомогою апарату, який називається нормотермічна машинна перфузія (NMP). Пристрій імітує тіло людини, забезпечуючи безперервне кровопостачання органу. За його допомогою печінку також живлять необхідними ліками та поживними речовинами.
Сама операція з застосуванням революційної методики була проведена рік назад. Пацієнт страждав від кількох серйозних захворювань печінки, включаючи рак. Але у даному випадку важливим була не тільки успішність самої операції, а і термін функціонування пересадженого органу. Повідомляється, що через рік лікарі не виявили ознак відторгнення чи пошкодження печінки. Пацієнт почувається добре.
Ці результати виглядають дуже багатообіцяючими. Але лікарі кажуть, що потрібні додаткові дослідження з більшою кількістю пацієнтів та довшими періодами спостереження.
У разі успішних випробувань, перспективна технологія дає багато переваг у порівнянні з діючим методом зберігання донорської печінки в холоді або існуючих на сьогодні інших перфузійних апаратах. Це зменшить кількість органів, які доводиться викидати. А також лікарі зможуть більш ретельно та гнучко планувати операції з трансплантації.