Новини та ділова аналітика для проактивних

Вчені виявили тисячі РНК-вірусів, які таємно впливають на екосистеми у Світовому океані

30 червня 2022 — 12:32

Тисячі вірусів, які вчені нещодавно виявили у Світовому океані, мають величезний вплив на екосистеми. Вони частково «перепрограмовують» носії, яких вони інфікують. До такого висновку прийшла група вчених з різних інститутів, повідомляє видання Live Science.

Нове дослідження, опубліковане у червні у журналі Science, фокусується на вірусах, які містять РНК. Багато РНК-вірусів є збудниками хвороб у людини. Наприклад, коронавірус та віруси грипу базуються на РНК. Однак, коли мова йде про океан, то вчені лише дізнаються про їх різновиди у водних екосистемах та про носіїв, яких можуть заразити океанські РНК-віруси.

Учені впевнені, що більшість РНК-вірусів в океані інфікують мікробів групи  еукаріотів, зокрема гриби та протисти, і меншою мірою – безхребетних. Як відомо, гриби та протисти, до яких належать водорості та амеби, витягують вуглекислий газ з атмосфери (фотосинтез). І у підсумку впливають на те, скільки вуглецю зберігається в океані. У свою чергу РНК-віруси, заражаючи дані організми, впливають на цей процес, пишеться у публікації.

Раніше, на початку 2002 року, ця ж команда дослідників повідомила, що знайшла у Світовому океані понад 5500 раніше неідентифікованих РНК-вірусів. Учені проаналізували планктон в 35 тис. пробах води, які були зібрані у 121 місці в п’яти океанах. Після цього вони дослідили як ці РНК-віруси поширюються в океані.

Вчені визначили, що спільноти вірусів територіально можна розділити по чотирьом основним зонам: арктична, антарктична, помірна та тропічна. Цікаво, що більшість найрізноманітніших вірусів знайшли в полярних зонах, незважаючи на те, що в теплих водах мешкає більша кількість носіїв. Також аналіз ідентифікації носіїв показав, що РНК-віруси в океані в основному інфікують гриби та протисти, деякі вражають безхребетних і лише незначна частина заражає бактерії.