Новини та ділова аналітика для проактивних

У Китаї збанкрутував інвестор "Мотор Січ"

24 лютого 2022 — 10:10

Пекінський суд розпочав процедуру ліквідації китайського інвестора української авіадвигунобудівної компанії "Мотор Січ" Beijing Xinwei Technology Group, передає Нова Влада.

Так, суд призначив юридичну компанію Haiwen керувати ліквідацією банкрутства Beijing Xinwei, свідчать судові документи. Кредитори можуть заявити вимоги до 5 травня.

У заяві Xinwei йдеться, що вона "продовжить просувати купівлю "Мотор Січ" у спробі змінити хід банкрутства", хоча угода зайшла в глухий кут через проблеми національної безпеки в Україні.

Beijing Xinwei була виключена з лістингу Шанхайської фондової біржі в червні 2021 року після повідомлення про збитки у розмірі 26,5 млрд юанів за попередні чотири роки.

Beijing Xinwei протягом останніх кількох років прагнула придбати контрольний пакет акцій "Мотор Січ" через свою дочірню компанію Beijing Skyrizon Aviation. Але українські регулятори призупинили угоду з міркувань національної безпеки. Минулого року Україна та Міністерство торгівлі США ввели санкції щодо компаній Beijing Xinwei та Beijing Skyrizon. Остання порушила справу у міжнародному арбітражі проти України.

Як повідомлялося, президент України Володимир Зеленський за рішенням Ради нацбезпеки та оборони 29 січня 2021 року ввів санкції щодо громадянина Китаю Ван Цзіна та пов'язаних з ним Beijing Xinwei Technology Group Co., Ltd; Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd (обидві – Пекін); Skyrizon Aircraft Holdings Limited (Британські Віргінські острови) та Hong Kong Skyrizon Holdings Limited (Гонконг), які в останні роки намагаються реалізувати в Україні права акціонерів ПАТ "Мотор Січ", які включені до списку санкцій України.

У переліку санкцій також заборона збільшення розміру статутного капіталу господарських товариств, у яких підсанкціональні особи володіють 10% і більше, та анулювання офіційних візитів, засідань, переговорів з питань укладання договорів чи угод.

Акції "Мотор Січ" перебувають під арештом з 2017 року за клопотанням слідчого СБУ з метою збереження речових доказів у порушеній у липні 2017 року кримінальній справі.

"Досудовим розслідуванням встановлено, що з 2016 року до теперішнього часу невстановлені особи з числа нинішніх та колишніх посадових осіб та кінцевих бенефіціарних власників "Мотор Січ", діючи за попередньою змовою між собою з метою ослаблення держави шляхом руйнування зазначеного підприємства (...), здійснили низку угод купівлі-продажу контрольного пакету акцій товариства на користь іноземних компаній, які мають намір перемістити активи та виробничі потужності товариства за межі України, що призведе до його ліквідації та знищення", – сказано у ухвалі суду від 7 вересня 2017 року про арешт 41,00087% акцій, прийнятих за клопотанням СБУ.

У 2018 році суд за ініціативою СБУ заблокував рух будь-яких акцій "Мотор Січ".

Пізніше секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що "Мотор Січ" буде повернуто українському народу. А СБУ повідомило, що Шевченківський райсуд Києва наклав арешт на цілісний майновий комплекс та вирішив передати майно та 100% акцій в управління АРМА для подальшої передачі державному керуючому. У такій ролі себе одразу запропонував держконцерн "Укроборонпром".

Міністерство закордонних справ України отримало ноту від МЗС Китайської Народної Республіки через санкції щодо інвесторів ПАТ "Мотор Січ".

У листопаді 2021 року китайські інвестори заявили, що через суд Гааги планують стягнути з України щонайменше $4,5 млрд за збитки.

За матеріалами Caixin