Новини та ділова аналітика для проактивних

Цікавий арешт Коломойського: з чим входимо в новий тиждень?

03 вересня 2023 — 22:44
Що відомо у справі олігарха на даний момент

2 вересня Шевченківський райсуд Києва арештував відомого олігарха Ігоря Коломойського, визначивши для нього заставу у розмірі понад 500 млн гривень. Олігарха підозрюють у шахрайстві.

День «Ікс»

Вранці 2 вересня СБУ офіційно повідомила про те, що олігарх Ігор Коломойський отримав підозру.

За даними слідства, протягом восьми років, з 2013 по 2020 роки, Коломойському вдалося легалізувати півмільярда грн, вивівши їх за кордон. Для цього він використав підконтрольні йому банки.

Йому, як додали в СБУ, оголосили підозру одразу за двома статтями - шахрайство (ст. 190) та відмивання майна, одержаного злочинним шляхом (ст.209).

З обиранням запобіжного заходу зволікати не стали і цього ж дня суд вирішив подальшу долю олігарха - тримання під вартою на 60 діб, до 30 жовтня, із можливістю внесення застави у розмірі понад 500 млн гривень (близько 13,5 млн доларів). Відомо, що засідання проходило в закритому режимі, а вирок зачитували вже у відкритому.

Адвокати Коломойського мають п’ять днів на оскарження вироку. При цьому, у випадку внесення застави, олігарх буде зобов'язаний перебувати у Дніпрі.

Цікаво, що олігарх Ігор Коломойський фігурує в матеріалах слідства як громадянин Ізраїлю та Кіпру. Про це повідомив радник керівника Офісу президента Сергій Лещенко у Facebook.

Обшуки у Коломойського

У лютому 2023 року СБУ вже проводила обшуки у домі Коломойського. Тоді правоохоронці викрили масштабні схеми привласнення 40 млрд гривень колишнім менеджментом ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта». За результатами слідчих дій топ-менеджменту ПАТ «Укртатнафта» оголосили про підозри у вчиненні кримінальних правопорушень.

За декілька місяців до цього, у листопаді 2022 року секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що у власність держави відчужено активи стратегічно важливих підприємств, серед яких АТ «Мотор Січ», ПрАТ «Запоріжтрансформатор», ПрАТ «АвтоКрАЗ», ПАТ «Укрнафта», ПАТ «Укртатнафта». Співвласником останніх двох компаній був саме Коломойський.

Статки Коломойського

У 2021 році Forbes оцінив статки Коломойського в 1,8 млрд доларів. На той час він займав четверте місце у списку найбагатших людей України.

Напередодні російського вторгнення у лютому 2022 року Forbes перерахував статки Коломойського, збільшивши до 1,9 млрд доларів. Після втрати «Укрнафти» та «Укртатнафти» статки олігарха різко впали та дорівнювали 850 млн доларів.

Націоналізація «ПриватБанка»

Націоналізація «Приватбанка», 92% акціями якого раніше володіли Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, відбулася 18 грудня 2016 року. Приводом для цього стала неплатоспроможність фінустанови.

Через чотири роки, 13 травня 2020 року Рада 270 голосами нардепів ухвалила в цілому законопроект про банки. Закон, який пізніше назвали «антиколомойським», був однією з вимог Міжнародного валютного фонду (МВФ) для отримання чергового траншу кредиту для України та поставив крапку у питаннях зворотного процесу та можливості скасування націоналізації, зокрема «ПриватБанка».

Санкції проти Коломойського

Держдеп США ввів санкції проти олігарха Ігоря Коломойського в березні 2021 році. Тоді держсекретар Ентоні Блінкен заявив, що «Коломойський був причетний до корупційних злочинів», коли виконував обов’язки голови Дніпропетровської ОДА з 2014 по 2015 роки. Санкції стосувались не тільки олігарха, але й дружини та дітей. Вже в листопаді 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав закон про олігархів.

Втім, досі незрозуміло, чому підозру Коломойському вручили саме працівники СБУ, а не НАБУ, як це очікувалось. Арешт та доволі стримана поведінка бізнесмена наводять на думку, що між правоохоронними органами почалась боротьба за «доступ до тіла», і саме "тіло" такий сценарій поки влаштовує.

Як написав у соцмережі народний депутат Володимир Ар'єв, «відносно незалежне від ОП НАБУ готувало свою підозру Коломойському у справі виведення коштів «Укрнафти». Ця підозра мала вилитись в реальне кримінальне переслідування олігарха. Тим більше, керівництво антикорупційних органів напередодні зʼїздило у Вашингтон. СБУ, у свою чергу, повністю залежить від Офісу президента, в якому розуміють, наскільки чутливою інформацією по Зеленському і компанії володіє Коломойський. Тому, вручення підозри може призвести до довжелезної слідчої тяганини, яка не буде сильно зачіпати олігарха. Тобто метою було випередити НАБУ. Ну і те, наскільки спокійним був при врученні завжди різкий і емоційний Коломойський, говорить набагато більше, ніж все інше».