Новини та ділова аналітика для проактивних

Поводження з пластиковими пакетами потребує більш комплексного підходу - ЄБА

28 травня 2021 — 17:35

Використання пакетів із переробленої сировини повинно бути альтернативою пластиковим пакетам.

Таку заяву зробили в Європейській Бізнес Асоціації (ЄБА), повідомляє Нова Влада.

«Безумовно, бізнес підтримує прагнення держави в частині поступової відмови від пластику для покращення екологічної ситуації, адже період природного розкладання пластмас досягає кілька сотень років. Водночас, переробка відходів – важлива складова глобального порядку денного. Задля скорочення обсягу шкідливих речовин, що надходять в навколишнє природне середовище, переробка є основним шляхом вирішення проблеми пластикового забруднення, оскільки в результаті процесів переробки утворюються додаткові продукти для інших галузей промисловості, а природа забруднюється в меншій мірі», - зазначають у повідомленні.

У ЄБА уточнюють, що галузь рециклінгу починає зароджуватись в Україні, але заводи з переробки відходів існують без державної підтримки.

«Тому важливо сприяти розвитку нової та перспективної галузі з переробки та виробництва продукції з переробленої сировини, а не обмежуватись забороною використання відповідної продукції. Підхід має бути більш системним та комплексним», - підкреслюють у Асоціації.

У ЄБА нагадали,  що станом на сьогодні проєкт Закону України «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України» №2051-1 вже підготовлений до повторного другого читання.

«Тим не менш, Європейська Бізнес Асоціація закликає доопрацювати даний законопроєкт», - наголошується в повідомленні.

Також експерти вважають, що законопроект потребує включення до нього положень про використання пакетів з переробленого пластику.

«Іншими словами, заборонити розповсюдження в об'єктах роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг саме надтонких, тонких та оксорозкладних пластикових пакетів. Проте, недоцільно поширювати заборону на пакети з рецикльованого пластику, з вмістом вторинної сировини не менше ніж 50%», - пропонують експерти.

Окрім цього, Асоціація продовжує наполягати, що регулювання в сфері заборони використання пластикових пакетів має бути справедливим і рівним для всіх суб’єктів підприємницької діяльності.

«До прикладу, недопустимою, на нашу думку, є ситуація, коли використання пластикових пакетів буде під забороною лише в організованих магазинах та супермаркетах, але не буде контролюватись при здійсненні стихійної торгівлі на ринках. Іншим надважливим моментом є впровадження реалістичних перехідних періодів, для того щоб і сфера торгівлі, і галузь виробництва пластикових пакетів змогли адаптуватись та доволі безболісно перейти до виконання нових вимог», - відзначають у ЄБА.  

Також експерти уточнюють, що законопроєкт вводить в обіг так звані «біорозкладні» пластикові пакети, які можуть розкладатись виключно за спеціальних умов – промислового або домашнього компостування. Для забезпечення утилізації цих пакетів зазначеним способом необхідно створити умови для їх роздільного збору, а також облаштувати станції компостування. Усі ці вимоги, які зокрема містяться в рамковому Проєкті Закону №2207-1-д, наразі відсутні у чинному нормативно-правовому полі. Відтак, представники бізнесу вбачають потенційний ризик можливого накопичення біорозкладних пластикових пакетів на сміттєвих полігонах внаслідок неправильного управління цим видом відходів.

Більше того, останнім часом екологічність біорозкладного пластику та пакетів зокрема все частіше ставиться під питання. Адже саме недотримання умов компостування (температури, вологості тощо), а також вивільнення великої кількості СО2 у процесі розкладання перетворює на перший погляд дружнє до довколишнього середовища рішення на чергову проблему, яку згодом також потрібно буде вирішувати.

«Тож Європейська Бізнес Асоціація звертається до Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова, керівників профільних комітетів та фракцій з проханням врахувати вищенаведені пропозиції Асоціації, а також розглянути можливість доопрацювання Проєкту Закону для його гармонізації із принципами, встановленими законодавством ЄС, та розроблення комплексного законодавства у цій сфері», - зазначається в повідомленні.

Накадаємо, Верховна Рада України на засіданні 12 листопада 2020 року в першому читанні підтримала законопроект №2051-1, який пропонує заборонити пластикові пакети з 2022 року.