Новини та ділова аналітика для проактивних

Поки українці безконтрольно засмічують ліси та чекають на підвищення штрафів, у ЄС за таке саджають у в'язницю: приклади покарань

Адміністративний штраф 340-1360 грн. – це все що має заплатити в Україні громадянин-порушник (свиня) за незаконний викид сміття (побутових відходів, хімічних речовин тощо). Підприємці за те ж злодіяння повинні заплатити 850-1700 грн.

Передбачена і кримінальна відповідальність, але тільки у випадку забруднення шкідливими речовинами, які створили небезпеку. Тобто «небезпеку» спочатку повинен довести слідчий Нацполіції (хабарник). При цьому мінімальне кримінальне покарання (штраф 17 тис грн.) не передбачає ув’язнення, а максимальне (наслідком стала загибель людей) – обмеження волі на 5 років та заборону на певні посади/діяльність. 

Депутатським законопроєктом №2207-1-д про управління відходами планують змінами у Кодексі України про адміністративні правопорушення (КУпАП) збільшити «вилку» адміністративних штрафів для громадян до 1700-6800 грн. та для бізнеса до 4250-8500 грн. Посилення санкцій у Кримінальний кодекс в законопроєкті не розглядається.

При цьому, в умовах сьогоднішніх реалій невисокого рівня контролю з боку держави чи місцевої влади, майже нереально спіймати порушника за незаконний викид сміття та довести його провину. Хіба що свідомим жителям самостійно формувати каральні загони та влаштовувати спеціальні засідки.

Невтішна статистика

Держекоінспекція з функцією держконтролю справляється слабко. За даними інспекції, у першому кварталі 2021 року до адміністративної відповідальності по всьому спектру держнагляду у сфері охорони навколишнього природного середовища в Україні притягнули 8248 чоловік, з яких стягнули всього біля 1,99 млн грн. штрафів. Відкрито 128 кримінальних проваджень. Це менше, ніж за аналогічний період 2020 року, коли до адмінвідповідальності притягнуто 8777 чоловік, штрафи стягнули на 2,27 млн грн. (відкрито 87 кримінальних проваджень).

Це загалом. У наведені дані входить і розглядуваний нами у цій публікації сегмент поводження з відходами та хімічними речовинами (у тому числі, з промисловими відходами). За цим показником у січні-березні 2021 року, Держекоінспекція притягнула до адміністративної відповідальності 2932 чоловіка, знявши штрафів аж на 763 тис. грн., або 260 грн. з людини. Відкрите аж одне кримінальне провадження.

У першому кварталі 2020 року – з 3424 людини стягнули 998 тис. грн., або 291 грн. з особи. Нуль кримінальних проваджень.

Тобто й без того сміхотворні показники роботи держконтролю ще й мають тенденцію до зниження. При тому що об’єми стихійних сміттєзвалищ ростуть.

Повільний держконтроль

Нещодавно в редакцію звернулись читачі – жителі одного з сіл під Києвом. За їх словами, у околицях села у дуже багатьох місцях (ліса чи закинуті поля) у цьому році як ніколи зростає кількість незаконного викинутого сміття. Причому роблять це власне самі ж мешканці або незаконні перевізники сміття (свині). На одному зі смітників, що масово почали утворюватися у прилеглому лісі, навіть вдалось ідентифікувати ймовірного власника – серед різноманітного викинутого домашнього причандалля жителі знайшли упаковку від посилки, що переправлялась через поштового оператора (див. нижче фото). На ній були вказані ім’я, прізвище та телефонний номер одержувача.

smittyalis_2.jpg

smittyalis_3.jpg

Мешканці села звернулись до ради місцевого ОТГ. Там відреагували оперативно, пообіцявши як прибрати сміття, так і обмежити несанкціонований проїзд в ліс.

Більше того, на інтерактивному державному сервісі-карті ecomapa.gov.ua (запущений у 2016 році) громадяни залишили звернення щодо виявлених у лісі біля цього села звалищ. Сервіс через Держекоінспекцію адмініструє Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України. На карті відображаються звернення українців про виявлені стихійні сміттєзвалища з вказуванням координат, фото (відео) та описом проблеми. Таке звернення Міндовкілля, після перевірки та підтвердження оператором, передає по владній вертикалі на місця – через обласну владу до місцевого ОТГ. Вже місцеві ради приймають рішення як виправити ситуацію. Всі інформація та бюрократичні етапи (у тому числі, офіційні документи/запити) відображаються у кожному зверненні. Вказується статус – вирішена проблема чи ще у роботі.

Сервіс корисний, але працює ще вкрай повільно: заявки людей обробляються довго. Тим не менше, на наш погляд, ним обов’язково потрібно користуватись – залишати свої звернення щодо виявлених стихійних звалищ. З моменту запуску карти, на 26 травня 2021 року у системі зареєстровано 11528 звернень, з них у статусі «виконано» – 2114, «в роботі» – 6714, «не виконано» – 2700. Багато зі звернень, які в роботі, знаходяться у цьому статусі роками.

Показова ілюстрація. Два звернення у цьому сервісі від наших читачів (з 5 та 9 травня) тільки перевірялись оператором Держекоінспекції, щоб дати команду по вертикалі вирішити проблему, до 18 травня. 25 травня Київобладміністрація повідомила, що звернулась до місцевої влади відповідної ОТГ з запитами (див. 1 та 2).

Але поки коліщата бюрократичної машини були запущені, рада місцевої ОТГ вже вирішила проблему – прибрала сміття та закрила ключові проїзди, по яким в ліс вивозили сміття.

БУЛО:

20210511_183411_0.jpg

СТАЛО:

smittyalis_4.jpg

Ділянка лісу, прибрана сільрадою від сміття протягом півтора тижня з моменту звернення мешканців. Держекоінспекція на цей момент навіть не погодила звернення громадян через екомапу  

Тому порада від Нова Влада: не цурайтесь жалітись на незаконні сміттєзвалища по всім можливим каналам. Як мінімум залишайте звернення на еко-карті Міндовкілля та напряму жалійтесь у місцеву раду.

Безумовно проблему з накопиченням відходів (як на офіційних полігонах, так і на незаконних) не вирішити тільки посиленням відповідальності. Повинна бути продумана економічна (бізнес) складова процесу з врахуванням інтересів громад, дотримання екологічних норм, дієвого контролю з боку держави та місцевої влади тощо. Про це Нова Влада буде послідовно розказувати у проєкті «Ціна відходів». Але і без добрячого батога безконтрольний вивіз сміття його утворювачами – громадянами чи бізнесом – буде продовжуватись у великих розмірах.

Редакція публікує інформацію про те, яке би покарання грозило порушнику/порушникам, сміття яких ідентифіковано через поштову упаковку, як у вищенаведеному прикладі. Нижче досвід країн, що більш успішно вирішують проблему з незаконними скиданням. На їх фоні навіть запропоноване підняття штрафів до 1700-6800 грн. виглядають як знущання. Не говорячи вже про діючі сміхотворні 340-1360 грн. 

Досвід країн ЄС і не тільки

Ми самостійно не перекладали дані із законодавства різних країн, а скористались наявною у публічному просторі інформацією. Щоправда її виявилось не багато. Найбільш повний аналіз провела Оксана Савчук, аналітик  Європейського інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді ще декілька років тому назад. Інформаційна довідка центром була підготовлена на запит одного з народних депутатів.

Згідно проведеному аналізу за незаконні викиди та захоронення відходів у країнах ЄС у більшості випадків передбачена кримінальна відповідальність у вигляді ув’язнення та величезних штрафів (дані на кінець 2016 року). Публікуємо відповідний перелік:

1. Австрія

Для фізосіб: ув’язнення від 1 дня до 2 років, або до 3 років при обтяжуючих обставинах

Для юросіб: немає кримінальної відповідальності. В адміністративному кримінальному праві – майновий штраф у розмірі до 36,34 тис. EUR

2. Бельгія

Округ Валлонія. Для фізосіб: ув’язнення від 8 днів до 5 років в залежності від складу та тяжкості злочину. Для юросіб: штраф від 2,5 EUR до 280 тис. EUR в залежності від складу та тяжкості злочину;

Брюссель. Для фізосіб: за незаконну утилізацію власних відходів немає кримінальної відповідальності; за незаконну утилізацію не власних відходів тюрма від 1 до 6 місяців. Для юросіб: штраф від 2,5 EUR до 7,5 тис. EUR в залежності від складу та тяжкості злочину;

Фландрія. Для фізосіб: тюрма від 1 місяця до 5 років. Для юросіб: штраф від 12,5 EUR до 56 тис. EUR.

3. Болгарія

Для фізосіб: ув’язнення до 5 років якщо утилізація небезпечна для людей, тварин і рослин.

Для юросіб: штраф від 750 до 2500 EUR.

4. Чехія

Для фізосіб: ув’язнення від 2 років до 5 при дуже обтяжуючих обставинах.

Для юросіб: немає кримінальної відповідальності; максимальний розмір адміністративного штрафу – 1 666 666 EUR.

5. Данія

Для фізосіб: ув’язнення від 2 років (якщо серйозний злочин, що завдає шкоди навколишньому середовищу до 4-х років)

Для юросіб: розмір штрафу без обмежень

6. Естонія

Для фізосіб: ув’язнення до 3-х років

Для юросіб: штраф до 16 млн EUR (інформацію потрібно перевіряти)

7. Фінляндія

Для фізосіб: ув’язнення до 2-х років (при обтяжуючих обставинах до 6 років) Для юросіб: штраф від 850 EUR до 850 тис. EUR

8. Франція

Для фізосіб: ув’язнення до 2-х років

Для юросіб: штраф до 375 тис. EUR

9. Німеччина

Для фізосіб: ув’язнення до 5 років (для особливо серйозних екологічних злочинів до 10 років)

Для юросіб: немає кримінальної відповідальності – адміністративний штраф до 500 тис EUR

10. Греція

Для фізосіб: ув’язнення від 3 місяців до 2-х років (якщо небезпека смерті або тяжких тілесних ушкоджень на 10 років)

Для юросіб: штраф від 146,73 EUR до 1+ млн EUR

11. Угорщина

Для фізосіб: ув’язнення до 8 років

Для юросіб: штраф від 2 тис. EUR

12. Італія

Для фізосіб: небезпечні відходи – якщо злочинець не відшкодував збиток, завданий навколишньому середовищу, загрожує позбавлення волі до 1 року

Для юросіб: немає кримінальної та адміністративної відповідальності

13. Латвія

Для фізосіб: за повторне порушення положень, що стосуються ліквідації небезпечних відходів ув’язнення до 2 років; а якщо заподіяна істотна шкода навколишньому середовищу, то ув’язнення до 4 років

Для юросіб: кримінальна відповідальність (суму штрафу не передбачено у Кримінальному кодексі)

14. Литва

Для фізосіб: до 3 років якщо злочин представляє небезпеку; до 6 років якщо злочин заподіяв шкоду

Для юросіб: штраф до 362 тис EUR

15. Люксембург

Для фізосіб: ув’язнення від 8 днів до 6 місяців

Для юросіб: немає кримінальної та адміністративної відповідальності

16. Нідерланди

Для фізосіб: максимальні штрафи; у разі кримінального злочину – 6 років позбавлення волі; у разі проступку – 1 рік затримання

Для юросіб: штраф 45-450 тис. EUR

17. Польща

Для фізосіб: ув’язнення від 5 днів до 5 років

Для юросіб: штраф не більше 10% від доходів

18. Румунія

Для фізосіб: позбавлення волі на 1-7 років (у разі заподіяння смерті) або 15-20 років (у разі заподіяння великих збитків для економіки)

Для юросіб: штраф від 296 EUR до 222,6 тис. EUR

19. Словаччина

Для фізосіб: ув’язнення від 2 місяців до 8 років в залежності від тяжкості злочину

Для юросіб: штраф до 2,17 млн EUR

20. Іспанія

Для фізосіб: ув’язнення від 6 місяців до 7 років

Для юросіб: немає кримінальної відповідальності; адміністративний штраф у разі серйозних від 30,05 тис. EUR до 1,2 млн EUR

21. Швеция  

Для фізосіб: ув’язнення від 6 місяців до 6 років в залежності від тяжкості злочину

Для юросіб: штраф від 500 EUR до 100 тис. EUR

22. Великобританія

Штрафу до 50 тис. фунтів стерлінгів або 12 місяців ув’язнення за fly-tipping – незаконний викид та захоронення побутових, промислових, відходів без ліцензії щодо поводження з відходами, який є кримінальним злочином відповідно до Закону про охорону навколишнього середовища

23. Сінгапур (цей приклад за даними МБО «Екологія – Право – Людина» у партнерстві з ГО «Екологічні ініціативи»)

Штраф $300 для порушників, які вперше викинули дрібні предмети (недопалки, обгортки віж цукерок…) у невстановленому місці. Штраф до $1000 або покарання у вигляді 12 годин громадських робіт за викидання більш габаритних предметів (пластикові пакети, обгортки від харчових продуктів…). Штраф за повторні правопорушення – до $5000.