Новини та ділова аналітика для проактивних

У минулому році відносно Промбудресурс КР відкривалось кримінальне провадження, – Олександр Скакальський, посадовець Держекоінспекції

16 серпня 2021 — 19:47
Олександр Скакальський (фото з сайту 1kr.ua)
Олександр Скакальський (фото з сайту 1kr.ua)

У Кривому Розі розгорається скандал із сумнівним звалищем металургійних шлаків поблизу приватного сектору. Ділянку понад 15 га виявив місцевий депутат Максим Трач ще тиждень тому. Він опублікував фотографії і скріншоти з Публічної кадастрової карти, які вказували на відсутність підстав для використання ділянки в якості звалища. Про це пише ділове видання Hubs.

Проте за деякий час його допис у Facebook зник, а з ним і коментарі місцевих мешканців, які масово пов'язували звалище з «депутатом К». В минулу п'ятницю перевірити діяльність звалища марно намагалися місцеві активісти, блогери, посадовці Державної екологічної інспекції і національної поліції. Сьогодні Максим Трач опублікував відповідь, яку отримав від Виконавчого комітету Криворізької міської ради.

З'ясувалося, що до організації шлакового звалища причетне ТОВ «Промбудресурс КР», яке фактично зайняло земельну ділянку без дозволу міської ради і користувалося міською землею, не сплачуючи орендної плати. Після прочитання відповіді заступника міського голови Олександра Катриченка, на думку спадає висновок про самозахоплення ділянки, яке роками не помічали у виконкомі, адже у документі ні слова про кроки, яких мали вжити міські посадовці, щоб припинити безпідставне і збиткове для міста користування землею.

Тим часом, місцеві блогери нагадали, що Промбудресурс КР – відома компанія, яку пов'язують із народним депутатом від Слуги Народу, головою Комітету Верховної Ради України з питань транспорту та інфраструктури Юрієм Кісєлем. Виявилося, що саме ця компанія, і саме це звалище фігурували в минулорічному розслідуванні телеканалу Прямий про зловживання під час використання металургійних шлаків у дорожньому будівництві. В основі цієї схеми, нагадаємо, було тишком-нишком створене держпідприємство «Нові технології дорожнього будівництва», яке згідно сервісу Opendata  у 2020 році отримало 10,45 млн грн доходу. ДП виступає «прокладкою» між постачальниками начебто «безкоштовного» шлаку і компаніями, які цей шлак вкладають в українські дороги, порушуючи ДСТУ і примножуючи екологічні ризики.

Ще в п'ятницю, після не допуску активістів і поліції до огляду звалища, місцеві і народні депутати від Кривого Рогу заговорили про необхідність позапланової перевірки об'єкту Державною екологічною інспекцією. Про перспективи такого заходу і можливий розвиток подій Hubs поговорив із начальником відділу державного екологічного нагляду (контролю) промислового забруднення Державної екологічної інспекції Олександром Скакальським. Нова Влада публікує розмову нижче.   

 

- Чи були Ви присутні у п'ятницю, 13 серпня, під час спроби активістів потрапити на звалище шлаку у Кривому Розі та чому Вас не пустили на об'єкт? 

- Був особисто присутній на місці. Отримав інформацію із ЗМІ про те, що там відбувається. Але взагалі не бачив представників підприємства. Територія огороджена парканом, ворота зачинені, рух транспорту (заїзд або виїзд), на момент мого перебування там, не відбувався. Тому були викликані працівники правоохоронних органів, які власне і зафіксували факт неможливості потрапити на підприємство для огляду території.

За первинними ознаками, а саме за інформацією з публічної кадастрової карти, ця земельна ділянка не має кадастрового номеру. Її власник не визначений, а точніше власником є територіальна громада Кривого Рогу.

На даних підставах активісти визначили це місцем загального користування.

- Заходити чи штурмувати огороджену територію ви не мали права? Це робиться тільки по рішенню суду?

- Звичайно, не мали права. Хоча за первинною інформацією ця земля загального користування, але ж за певними ознаками на цьому місці хтось здійснює діяльність. А наскільки ця діяльність законна, потрібно ще з’ясувати.

Але штурм – це не компетенція Держекоінспекції. Забезпечити нам допуск до об’єкту можуть правоохоронці по рішенню суду.

- Депутат Криворізької міської ради Олег Щербак, який фотографував звалище у п'ятницю, та народний депутат України Олена Криворучкіна заявили, що вимагають позапланової перевірки звалища Держекоінспекцією. Вже відома дата перевірки?

- Самий простий спосіб проведення позапланової перевірки – через звернення фізичної особи як передбачено законом «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Таке звернення від фізичної особи нам надійшло, але воно наразі проходить процедуру реєстрації.

Але потрібно розуміти, що навіть коли ДЕІ підготує наказ на проведення позапланової перевірки та виїде на місце, є великі шанси знову не попасти на об’єкт.

Тому інший спосіб проведення позапланового заходу – це ухвала суду/слідчого судді. Враховуючи те, що на місці події у п’ятницю були правоохоронці, вони врахували всі обставини та в принципі, на словах, були готові подавати документи в суду для отримання ухвали на проведення слідчих дій з залученням фахівців Держекоінспекції Але тут я не зможу точніше прокоментувати подальший хід подій.

Якщо ми кажемо про результативність, то на мою думку ефективніше було б проведення перевірки екологічною інспекцією саме в рамках слідчих дій. Тут і питання потрапляння на об’єкт, і супроводження, і безпека тощо.

- Поліція повинна буде залучити ДЕІ якщо така ухвала слідчого судді буде прийнята?

- Звичайно. В самій ухвалі на потрапляння, проведення обшуку/огляду чи іншого виду слідчих дій буде зазначено про залучення спеціалістів Держекоінспекції. Зокрема для відбору проб повітря, ґрунтів тощо.

Але є ще одна обставина з точною датою. За два тижні, на 30 серпня 2021 року, це підприємство, на об’єкт якого ми намагались потрапити 13 серпня, стоїть у плані перевірок Держекоінспекції у Дніпропетровській обл.. Наразі готується доручення голови Держекоінспекції Андрія Мальованого на те. щоб і фахівці центрального апарату долучились до цієї перевірки.

- Мова йде про перевірку ТОВ «Промбудресурс КР»?

- Так.

- Може Вам відомо, чи подавала вже поліція в суд документи на отримання ухвали про проведення слідчих дій на об’єкті цієї компанії?

- Поки не відомо. Мені відомо, зі слів, що ще у минулому році відносно цього підприємства відкривалось кримінальне провадження. Минулого ж року була спроба ДЕІ потрапити на об’єкт теж у рамках позапланової перевірки. Спроба відбулась але безрезультатно, тому що фахівців не допустили через причини пов’язані з карантином.

Тому, враховуючи цей минулорічний досвід, я більше сподіваюсь на те, що результативніше буде йти на перевірку з ухвалою суду.

- А коли очікувати нинішній наказ про позапланову перевірку по заяві фізособи?

- Можна спрогнозувати на п’ятницю цього тижня.

- Сьогодні депутат Криворізької міськради Максим Трач опублікував інформацію щодо незаконності користування цією землею та звалища там. Зокрема виконком міськради повідомив про те, що землю не було передано в користування ТОВ «Промбудресурс КР». Компанія не сплачувала ні копійки за користування нею. А це 15 га. З точки зору екологічного законодавства, яка відповідальність чекає на тих, хто організував незаконне звалище? До відповідальності буде притягуватися тільки компанія, чи і виконком міськради теж має відповідати?

- У першу чергу відповідальність несе суб’єкт господарювання.

Міська рада та виконком будуть нести відповідальність у разі, якщо не буде доказів того, що нею вчинялись певні дії по спонуканню цього суб’єкта до оформлення правовстановлюючих документів на ділянку. Тобто була бездіяльність. Якщо виконком доведе, що розглядав це питання на земельній комісії, було якесь спілкування, яке спонукало до дій з боку суб’єкта, вбачались ознаки, що він відмовлявся вчинити те, що від нього вимагав виконком, то тоді питання, що саме там відбувалось. Але це вже не предмет перевірки ДЕІ, це оцінюють правоохоронні органи, і зокрема прокуратура.

Щодо санкцій на порушника. ДЕІ визначає можливість нарахування збитків за офіційною методикою по трьом показникам. За забруднення (засмічення) земельної ділянки, що очевидно і буде з’ясовано по результатам перевірки. За нецільове використання земельної ділянки. А якщо вона взагалі не була оформлена належним чином, і не визначене її цільове призначення, то за самозаймання ділянки.

Одна методика дозволить по двом-трьом напрямкам одночасно визначити та нарахувати фактичні грошові збитки. І тут мова йде не про звичайні адміністративні санкції чи штраф на посадову особу. А про завдані серйозні збитки.

- А важко зараз сказати, про яку суму може йти мова?

- Дуже важко, але враховуючи, що площа земельної ділянки велика, то там багато чого залежить від грошової оцінки цієї ділянки. Як правило в межах населеного пункту (як у нашому випадку) грошова оцінка земельних ділянок суттєва.

- Це можуть бути мільйони чи сотні тисяч гривень?

- Я думаю (але це буде геть оціночне твердження), що мільйони.