Близько року народний депутат Валерій Дубіль та депутат Чернігівської облради Олег Авер’янов намагається довести, що чесно відібрали 75% агробізнесу у свого партнера Олександра Головача. Про що Нова Влада писала у першій частині розслідування. Захоплений у липні 2018 р. агрохолдинг на Чернігівщині ТОВ «Промстройінновація» – це близько 5 тисяч гектарів землі, дорога сільськогосподарська техніка, приміщення та тисячі тон зерна. Хто правий, а хто ні в даній історії – і досі з’ясовують правоохоронні органи та суди. Нова Влада вирішила проаналізувати, як державні органи займаються розв’язанням заплутаної війни за бізнес та чи намагаються втрутитися у процес розслідування та судочинства сторонні особи.
У першій частині розслідування ми розповіли про те, що до 18 липня 2018 р. 75% частки у агрохолдингу ТОВ «Промстройінновація» належала Олександру Головачу, 12,5% – Валерію Дубілю, 12,5% – Олегу Авер’янову. Протягом 2012-2018 рр., за даними Олександра Головача та інформації з низки документів, лише він вкладав мільйони доларів у розвиток бізнесу: частину коштів – у вигляді інвестицій, частину коштів – як позику Дубілю та Авер’янову (які на момент інвестування не мали коштів і обіцяли їх повернути за деякий час).
Структура власності ТОВ «Промстройінновація» до і після рейдерського захоплення
Попри чітко прописані у договорах позики строки, Дубіль та Авер’янов так і не повернули Головачу позичені мільйони. Натомість Авер’янов звернувся до приватного нотаріуса Ірини Мамай та, використавши, на думку Головача, підробні документи, переоформив його частку на користь Валерія Дубіля.
Валерій Дубіль (справа) і Олег Авер’янов
Таким чином, агробізнес став на 87,5% належати Дубілю, і на 12,5% – Авер’янову. У Олександра Головача не залишилося нічого.
Олександр Головач
Шалено вигідне рейдерство
У липні 2018 р. земельний банк СТОВ «Богданівське» та ТОВ «Прилуцьке ХПП» (підконтрольні через структуру власності «Промстройінновації») складав понад чотири тисячі гектарів. А витрати на виробництво в агробізнесі вимірюються мільйонами гривень. Наприклад, на проект із вирощування шести сортів полуниці на крапельному зрошені лише за рік було витрачено близько 6,8 млн грн. А окрім цього, були захоплені будівлі, транспорт і урожай. Заявлена сума матеріальної шкоди склала 18 млн грн.
А з урахуванням коштів, які Олександр Головач вкладав у бізнес протягом останніх років, внаслідок конфлікту він втратив десятки мільйонів гривень. А коли на кону стоять такі шалені гроші, в хід можуть піти будь-які методи.
За законом, реєстраційні дії нотаріус бере під особисту відповідальність і контролює наявність у клієнта всіх підтверджуючих законність процедури документів. Втім, трапляються випадки, коли клієнт платить нотаріусу велику суму грошей за те, щоб той закрив очі на відсутність деяких потрібних документів.
«Схема виглядала так: Олег Авер’янов пише заяву про те, що він стає власником на 75% компанії ТОВ «Промстройінновація». Цю заяву нотаріус Мамай Ірина реєструє як «акт прийому-передачі корпоративних прав». Така послуга може коштувати близько 100 тисяч доларів, – ділиться інформацією адвокат Олексій Салоїда. – При реєстрації в систему електронну заливають замість акту прийому-передачі цю заяву. Електронна система не бачить, що залили не той документ. І за два тижні відбулося миттєве переоформлення всіх документів. Нерухомість, земельний банк, корпоративні права, директори, адреси – все змінилося».
У даній справі один з документів, на який опирається Олег Авер’янов, це начебто договір опціону на купівлю корпоративних прав ТОВ «Промстройінновація». Мовляв за цим договором «Смарт лайф ЛТД» та «Аксаком ЛТД» мають право викупити частку у 50% Скайнет Маркетинг ЛТД до 2021 р. Нагадаємо що станом на 2018 р. Скайнет Маркетинг ЛТД вже належало 75%.
Як стверджує Головач, цей договір опціону – підробка. Про це свідчить також низка помилок, які в ньому є.
Наприклад, вказується, що ймовірний договір був начебто підписаний 12 жовтня 2011 р. Але у той час в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб компанія «Скайнет Макретинг ЛТД» ще не володіла 50% частки в статутному капіталі ТОВ «Промстройінновація». Відповідно, і договір опціону не міг бути укладений, бо держава ще не визнала 50% права власності на частку в статутному капіталі ТОВ «Промстройінновація».
«Якби існував договір опціону, то у 2018 р. існував би й акт прийому-передачі, у якому було б вказано – на рахунок Скайнет Маркетинг гроші перерахували. Але Скайнет Маркетинг ЛТД не мало навіть свого банківського рахунку. А тому вони закинули гроші на рахунок нотаріуса. І угода мала набути законної сили тільки після того, як Головач отримав би (!) кошти від Мамай. Але кошти Головач так і не отримав», – пояснює Олексій Салоїда, адвокат Олександра Головача.
Нова Влада звернулася до Ірини Мамай за коментарем з приводу цієї перереєстрації часток бізнесу:
- Поясніть, як ви могли зробити перереєстрацію частки Головача у бізнесі, не маючи на руках необхідного для проведення цієї реєстраційної дії документу – акту прийому-передачі?
- Всі реєстраційні дії вчинялися в рамках чинного законодавства, і контролюючі органи вже перевіряли цю інформацію. Я маю отримати дозвіл у замовника послуги, щоб розголошувати деталі цієї справи, – відповіла Нова Влада нотаріус Ірина Мамай у телефонній розмові.
- А замовником послуги був Олег Авер’янов чи Валерій Дубіль?
- Я не пам’ятаю.
Після того, як Ірина Мамай змінила частки у бізнесі, нові власники – Дубіль та Авер’янов пішли до державних реєстраторів і протягом двох тижнів провели 42 реєстраційні дії – докорінно змінивши структуру агробізнесу, засновників та директорів компаній агрохолдингу.
Протягом усього цього часу Олександр Головач намагався зупинити незаконні дії реєстраторів. Але його спроби з тріском провалилися.
«18 липня 2018 р. ми побачили, що в базі засвітився Авер’янов як новий засновник і власник контрольного пакету СТОВ «Богданівське». В цей же день пішли документи на призначення Максима Пиріжка директором СТОВ «Богданівське» замість Олени Кислої. Тобто, Авер’янов призначив Пиріжка, – розповідає Євген Сергушин, екс-начальник служби безпеки агрохолдингу. – Я, юрист і директор поїхали до державного реєстратора в Прилуцькій міській раді. Кажемо, що директора ніхто не звільняв. А в реєстратора на столі якраз був протокол загальних зборів, на яких Авер’янов приймає рішення про призначення Пиріжка. Ми можемо якось зупинити цей процес? – питаю у реєстратора. «Ні. На мене тиснуть. Я не можу. У мене є пакет документів, я буду реєструвати» – сказала вона на вухо».
Міністерство юстиції могло б на нормативно-правовому рівні закрити ті дірки, які використовують рейдери для захоплення компаній. Але воно цього не робить – бо мабуть це не вигідно, в першу чергу, із фінансової точки зору.
«У нас зараз купа справ по агрооборудкам – всі вони, наче під кальку, зроблені. Існує навіть негласний тариф для нотаріусів – тисяча доларів у конверті за одну реєстраційну дію. А коли мова йде про такі крупні сільгосппідприємства, суми можуть вимірюватися і десятками тисяч доларів. І – жодної кримінальної відповідальності», – пояснюють на умовах анонімності наші джерела в Генеральній прокуратурі України.
Наприклад, Ірину Мамай після скандальної перереєстрації багатомільйонного агробізнесу Головача, Авер’янова та Дубіля навіть не позбавили доступу до державних реєстрів і не заборонили працювати нотаріусом.
Антирейдерська відмазка
Щоб повернути свої 75% частки у бізнесі, Олександр Головач звернувся до профільного органу Міністерства юстиції України – Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, або так званої Антирейдерської комісії. А також окремо – до Міністерства юстиції. Він прохав перевірити дії нотаріусів та державних реєстраторів, які брали участь у перереєстрації компанії, та заблокувати їм доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Через два тижні після внесення змін у структуру агрохолдингу шість членів Антирейдерської комісії протягом трьох годин розглядали скаргу Олександра Головача. Очолював цю Комісію Віталій Гайдук – директор Департаменту державної реєстрації та нотаріату.
В той день, 9 серпня 2018 р., під стіни Міністерства юстиції прийшло близько двохсот хліборобів СТОВ «Богданівське» та ТОВ «Прилуцьке ХПП». Люди вимагали скасувати реєстраційні дії нотаріуса Ірини Мамай.
Акція протесту під вікнами Міністерства юстиції України 9 серпня 2018 року – у день, коли Антирейдерська комісія розглядала скаргу про незаконну зміну власників агрохолдингу
Після засідання Антирейдерської комісії заступник міністра юстиції з питань державної реєстрації Олена Сукманова підписала наказ про відмову у задоволенні скарг заявника, бо «державним реєстратором, приватним нотаріусом прийнято таке рішення відповідно до законодавства, наявна інформація про судове провадження у зв’язку зі спором між тими самими сторонами з того самого предмета та відсутні обставини, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги».
Тобто, Комісія відмовилася аналізувати скаргу, бо цей спір уже начебто розглядається у судах. Згідно закону, Комісія і справді може не розглядати скаргу. Але для цього їй потрібно мати три аргументи:
1) У суді спір відбувається між тими самими сторонами;
2) Спір відбувається із того ж предмету;
3) Спір відбувається за тих же обставин.
Сторонами конфлікту у скарзі до Антирейдерської комісії є: 1) «Скайнет Маркетінг ЛТД» (власником якої є О. Головач), щодо реєстраційних дій; 2) ТОВ «Промстройінновація»; 3) ТОВ «Оріон-СКТ»; 4) СТОВ «Богданівське» (тобто всі ці чотири компанії повинні бути представлені в одному судовому позові).
Ми проаналізували судові ухвали, на які посилається Мінюст, і побачили, що в цих ухвалах сторонами спору є інші люди та компанії. Перелік цих компаній можна побачити у таблиці:
Судові справи, на які посилалася Антирейдерська комісія, відмовляючи у розгляді скарги «Скайнет Маркетинг ЛТД»
Те, що Комісія закрила очі на різних дійових осіб у судовому спорі та поданій скарзі, змусило Олександра Головача підозрювати членів Комісії у хабарництві. Тому Олександр Головач звернувся до суду. І тепер уже у судовому порядку представники Міністерства юстиції змушені пояснювати причини своєї відмови у розгляді скарги.
В ході судового розгляду у представники Мін'юсту уже визнали, що вони не перевіряли законність проведення всіх 42-х дій державного реєстратора, які були здійснені протягом двох тижнів після силового заходу на підприємства ТОВ «Прилуцьке ХПП» і СТОВ «Богданівське». Про що Нова Влада вже писала.
«Розглядаючи скаргу, ми зайшли до Реєстру судових рішень і побачили там кілька справ, в яких фігурують деякі з компаній, що і в скарзі до Комісії. Так, суть звернення відрізнялася, нам було досить того, що компанії майже все одні й ті ж», – сказала представник Міністерства юстиції під час засідання 14 травня 2019 р. у Шостому апеляційному адміністративному суді міста Києва.
«Але закон вимагає, щоб і суть питання, і сторони спору були одними і тими ж. Виходить, що ви діяли не за законом», – апелював головуючий суддя Володимир Мельничук.
Представник Міністерства юстиції України відповіла, що Антирейдерська комісія Мін'юсту не має повноважень перевіряти, використовувалися під час перереєстрації компанії підроблені або ні документи.
Фрагмент рішення Антирейдерської комісії під час розгляду скарги «Скайнет Маркетинг ЛТД»
«Закон передбачає, що при здійсненні реєстраційної дії державний реєстратор завантажує в профільний реєстр всі копії документів, що надаються в рамках цієї події. Комісія може зайти в електронний реєстр і ознайомитися з цими документами. Але перевірити, чи не є ці документи підробкою, ми не можемо. Для проведення такої експертизи потрібно задіяти інші уповноважені експертні організації», – пояснила вона.
Вкрадені колеса
Після стрімкої зміни структури власності агрохолдингу нові власники так само швидко протягом вересня-жовтня 2018 р. продали сільськогосподарську техніку, яка належала ТОВ «Прилуцьке ХПП».
«Я як єдиний уповноважений представник ТОВ «Прилуцьке ХПП» не здійснювала жодних реєстраційних дій щодо автомобілів і не уповноважувала нікого на здійснення таких дій, – розповідає уповноважений представник ТОВ «Прилуцьке ХПП» Олена Кисла. – Схема багаторазового перепродажу майна мала б викликати підозру в органі, що здійснював перереєстрацію. Продаж авто від імені ТОВ «Прилуцьке ХПП» був здійснений від ніби то уповноваженої особи Руслана Мазай (раніше двічі засуджений за крадіжку, безробітний). Копія доручення на ім’я Мазая і наказ на продаж автомобілів від імені екс-комерційного директора ТОВ «Прилуцьке ХПП» Тимошина Сергія – підроблені».
Трактор агрохолдингу протягом місяця кілька разів змінював власника
За її словами, усі автомобілі (в тому числі бензовоз, пожежна машина, трактор і зерновоз) знаходилися в гаражі на території підприємства. Після того, як нотаріус Ірина Мамай викреслила із структури власності Олександра Головача, Олена Кисла фізично не могла розпоряджатися автівками – бо на територію підприємства її не пускала озброєна охорона.
Аж 30 листопада 2018 р. Новоазовський районний суд м. Чернігова за її клопотанням наклав арешт на транспорті засоби, які станом на 5 вересня були зареєстровані на ТОВ «Прилуцьке ХПП».
Але було вже запізно. Протягом місяця автомобілі тричі змінювали власників.
Пізніше Олена Кисла з’ясувала, що двоє покупців автомобілів – це будівельники, які працювали на будівництві будинку співвласника агрохолдингу Олега Авер’янова.
Уповноважений представник ТОВ «Прилуцьке ХПП» Олена Кисла звинувачує правоохоронців у бездіяльності
За її словами, звернення до поліції, щоб та розшукала продані автомобілі, виявилися марним витрачанням часу. Де зараз знаходиться вся агротехніка – невідомо.
Щоб розібратися, як продавати автомобілі без реального власника та нотаріально затвердженої довіреності, ми вирушили до Територіального сервісного центру МВС № 7442 (м. Прилуки). Саме тут кілька разів проводили перереєстрацію тракторів та зерновозів ТОВ «Прилуцьке ХПП» восени 2018 року.
Микола Гайдай, начальник Територіального сервісного центру МВС №7442 (м. Прилуки)
За словами начальника цього сервісного центру Миколи Гайдая, перереєстрація транспортних засобів відбувалася при наявності оригіналів документів, а тому не викликала жодних підозр у реєстратора. У якості представника ТОВ «Прилуцьке ХПП» виступив Руслан Мазай – на його ім’я було виписане доручення від імені Олени Кислої.
Документ був оформлений на фірмовому бланку, підписаний та завірений мокрою печаткою – попри те, що усі печатки СБУ вилучило під час обшуку на підприємстві у серпні 2018 року. Оригінали печаток і досі знаходяться у розпорядженні слідчого ГСУ СБУ. Тому є вірогідність того, що доручення для продажу автівок скріплялася новими – підробленими – печатками.
«Від Прилуцького до мене приїжджала директор Кисла. Я її питаю: «Ви зверталися до поліції?». Вона каже: «Так». А чому тоді поліція не зробила жодних дій для того, щоб заборонити нам, наприклад, проводити перереєстрацію транспортних засобів? У нас не було жодних заборон на відчуження або перереєстрацію транспортних засобів», – пояснює Микола Гайдай.
Начальник вважає, що незаконна оборудка відбулася через бездіяльність слідчих, які розслідували справу рейдерського захоплення підприємства: «Ми обслуговуємо п’ять районів, і не можемо знати, як виглядають підписи і печатки усіх зареєстрованих тут підприємств. Якби на наступний день після рейдерського захоплення слідчий нам надіслав відповідного листа, ми б жодних дій не проводили. Навіть орієнтування не було про те, що автомобілі захоплені, викрадені. Слідчий не вніс орієнтування на автомобілі, не вніс їх у розшук. У нас же є камери по всій Україні!».
Зараз скасувати перереєстрацію автомобілів можна лише за рішенням суду.
Адвокати «Батьківщини»
Адвокати народного депутата України Валерія Дубіля (якому після перереєстрації належить контрольний пакет акцій агрохолдингу (87,5%), взагалі заперечують його дотичність до ТОВ «Промстройінновація».
Але цілий ряд фактів говорить про протилежне:
1) однією із кінцевих бенефіціарних власників ТОВ «Промстройінновація» є Любов Косюк – тітка Валерія Дубіля;
2) в рамках експертизи підписів було з’ясовано, що саме Валерій Дубіль підписувався під понятійними документами щодо надання позики для ведення агробізнесу.
Експерт Фраймович Л.В. підтвердив: документи про надання грошових коштів справді підписував Олег Авер’янов, Валерій Дубіль та Олександр Головач
3) в 2015 р. журналісти зафіксували телефонну переписку Валерія Дубіля із «Авер’яновим О.» під час парламентського засідання з приводу агробізнесу.
Валерій Дубіль переписується із контактом «Авер’янов О.» з приводу зерна, 2015 рік
4) Алла Шемет, підпис якої стоїть під начебто договором опціону (ймовірно підписаний заднім числом) про те, що «Смарт Лайф ЛТД» в будь-який час може викупити будь-яку частку компанії «Скайнет маркетинг ЛТД», – з 2008-го по 2014-й рік була офіційним помічником народного депутата Валерія Дубіля.
5) Левову частку земельного банку агрохолдингу – близько 3700 гектарів – вивели на інше підприємство – ТОВ «Курс-Агро». Засновником цього підприємства є Сергій Тінюков, який донедавна був помічником народного депутата Валерія Дубіля.
Небажання Валерія Дубіля публічно визнавати свою дотичність до скандального агрохолдингу можна зрозуміти. Народний депутат є заступником голови партії «Батьківщина», і саме його генеральний прокурор Юрій Луценко називає одним із організаторів масштабної схеми підкупу виборців напередодні першого туру президентських виборів 2019 року:
«Саме він (Валерій Дубіль – Ред.), за наявними у нас доказами (…), координував і організовував оплату технологів, в тому числі, з Російської Федерації, котрі організовували сітку для виборів, яка фінансувалася з позавиборчого фонду. Суми, які фінансувалися, вражають. Йдеться про сотні і сотні мільйонів», – заявляв раніше Юрій Луценко.
Про свої наміри внести у парламент подання про зняття депутатської недоторканності із Валерія Дубіля і притягнення його до кримінальної відповідальності Луценко говорив ще на початку березня цього року. Але і зараз, через два місяці після наданої обіцянки, генпрокурор досі цього не зробив.
Разом з тим, інтереси Дубіля у судових спорах стосовно спорів в агробізнесі представляють його колеги по партії «Батьківщина». Наприклад, адвокатом нового керівництва ТОВ «ВО Прилуцьке» є Віталій Нестор – голова Центру захисту Киян, створеного за ініціативою партії «Батьківщини». Окрім цього, Віталій Нестор захищає Валерія Дубіля і в інших судових процесах.
Віталій Нестор перед судовим засіданням у Шостому апеляційному суді міста Києва, 14 травня 2019 року
А Юрій Власенко, який очолює юридичний відділ «Центру захисту Киян», із невідомих причин навідується до кабінетів суддів перед засіданнями по справі агрохолдингу ТОВ «Промстройінновація».
І Юрій Власенко, і Віталій Нестор є довіреними особами Юлії Тимошенко у місті Києві.
Юлія Тимошенко, Віталій Нестор (в центрі) та Юрій Власенко
Схоже на те, що «Батьківщина» зараз максимально задіює свої кадри, щоб захистити схеми свого соратника.
Окрім цього, самопроголошене керівництво агрохолдингу ймовірно намагається довести ТОВ «Промстройінновація» до банкротства – можливо щоб остаточно замести сліди ретельно продуманої схеми захоплення.
15 вересня 2018 року ТОВ «Промстройінновація» позичила 2 млн грн у ТОВ «Аенко Груп», і не повернула ці кошти. Зараз суддя Господарського суду Львівської області Світлана Кітаєва розглядає цю справу (№914/286.19). Якщо вимоги ТОВ «Аенко Груп» будуть доведені, ТОВ «Промстройінновація» чекає процедура банкротства.
Як наслідок, це надасть можливість людям, які контролюють підприємство, замести сліди у цій схемі. Тобто, права законних власників. Бо якщо ТОВ «Промстройінновація» зникне як юридична особа, то повернути правовий статус законного власника Олександра Головача буде майже неможливо. Втім, Нова Влада буде відслідковувати подальший розвиток ситуації навколо агрохолдингу.