Новини та ділова аналітика для проактивних

Не кивою єдиною: міжнародний юридичний рейтинг Legal 500 включив у лідери серед адвокатів Олега Татарова, який підозрюється в корупції

30 квітня 2021 — 12:01

У квітні 2021 року вийшов щорічний міжнародний рейтинг у галузі права The Legal 500 (Великобританія), який оцінює здобутки адвокатів та юридичних фірм у більш, ніж 100 країнах (рейтингує окремо по кожній).

В українській частині рейтингу заступника керівника Офісу президента Олега Татарова включили у перелік лідерів серед адвокатів у сфері права, пов’язаного з так званою службовою злочинністю (White-Collar Crime – білокомірцева злочинність). Це злочини та шахрайство серед представників держави або бізнесу (корупція, економіка, податки тощо).

У рейтингу вказано, що Олег Татаров представляє юридичну фірму Credence Law Firm – адвокатське об’єднання Credence, яке у 2020 році було створене на базі адвокатського об'єднання «Татаров Фаринник Головко». Очолюють Credence Василь Фаринник, Наталія Дригваль та Артем Трекке. Останній попав у цей перелік разом з Татаровим. А компанія Credence також відмічена у рейтингу у сфері White-Collar Crime серед фірм серед так званого другого рівня (Tier 2).

Олег Татаров залишив компанію Credence у зв’язку з займанням державної посади заступника Офісу президента України з 5 серпня 2020 року (всупереч закону про люстрацію).

У відповідному розділі видання The Legal 500 наводить опис фірми Credence, у якому в лапках вказує чиюсь цитату: має «великий досвід вирішення питань боротьби з корупцією та демонструє фантастичні навички вирішення проблем, навіть за обставин, які можуть здатися безнадійними».

При цьому The Legal 500 пише, що Олег Татаров є колишнім заступником начальника Головного слідчого управління Міністерства внутрішніх справ. Але видання проігнорувало інформацію про нинішню посаду Татарова та висунуті йому НАБУ підозри у корупції під час співпраці з «Укрбуд». Більше того, вказується, що Олег Татаров практикуючий керівник компанії, хоча він наразі у фірмі не працює.

Також у рейтингу наводяться «відгуки» про компанію та Татарова, але без вказування їх джерела. Ось один з них: «Олег Татаров та Артем Трекке є справді гарними стратегами та тактиками. Я розумію, що всі можливі сценарії ретельно вивчаються та детально обговорюються з клієнтами».

Ключовими клієнтами адвокатів компанії вказані: Вадим Новинський, Володимир Каськів (можливо мається на увазі Владислав Каськів – справа Держінвестпроєкту), Олександр Каськів (брат Владислава Каськіва), Іван Гелюх (менеджер ДТЕК, справа Роттердам+), Валерій Чорнобук (ймовірно екс-суддя, підозрюваний у держзраді), Юрій Кушнір (ймовірно один з «контрабандистів» проти яких введені санкції РНБО, фігурував у корупційній справі).

Цікаво, що британське видання, крім інших формальних помилок, ігнорує інформацію про те, що Олег Татаров є підозрюваним в одному з епізодів кримінального провадження про квартири Національної гвардії.

Зокрема серед ключових клієнтів The Legal 500 не згадує менеджерів «Укрбуду», у тому числі Максима Микитася – екс-президента державної корпорації «Укрбуд» та екс-власника ТОВ «Укрбуд девелопмент», «Укрбуд інвест» та інших. Микитась разом з Татаровим є фігурантами кримінального провадження у справі щодо заволодіння 81 млн грн Національної гвардії України. Підозри стосуються саме часів перебування Олега Татарова на одній із топпосад в державній компанії «Укрбуд».

Згодом, наприклад, у 2019 році, Олег Татаров як адвокат захищав менеджерів компаній «Укрбуду» у цій справі.

Як заявив у грудні 2020 року директор НАБУ Артем Ситник, колишній юрист «Укрбуду», а нині заступник голови Офісу президента Олег Татаров разом із власником компанії Максимом Микитасем «давав хабар» у вигляді паркомісця експерту МВС. Ситник сказав, що у розпорядженні НАБУ є переписка Олега Татарова з іншими фігурантами справи Микитася, що стосується підкупу експерта Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС за заниження вартості житлового комплексу з 81 до 7 млн грн.

Цікаво, що покази проти Татарова дав саме Микитась.

Офіс генпрокурора у грудні 2020 року передав провадження по Татарову від НАБУ до СБУ. Слідчі СБУ не вклались у відведені терміни досудового розслідування до 1 березня 2020 року, а суд відмовив у продовженні цих термінів. Одночасно прокурори не передали в суд матеріали справи. За даними «Слово і діло», «Офіс генерального прокурора ще не закрив кримінальне провадження за підозрою заступника керівника Офісу президента Олега Татарова і просить роз'яснити рішення суду, яким відмовлено у продовженні слідства… Водночас у ОГП запевнили, що ухвалять рішення про закриття справи або передачі її до суду після роз'яснення».

Журналісти та громадські діячі звинуватили владу у «зливі» справи та назвали тих, хто це зробив. Очільник Центру протидії корупції Віталій Шабунін на сайті президента України Володимира Зеленського зареєстрував електронну петицію про звільнення Олега Татарова з посади заступника керівника ОПУ.

Ще один цікавий збіг: поява Олег Татарова у рейтингу саме в 2021 році – саме у розпал корупційного скандалу. У аналогічному рейтингу The Legal 500 у 2020 році не згадується ні Олег Татаров, ні його компанія. Хоча більшість наведених у рейтингу-2021 прикладів з клієнтами стосуються ще періодів до 2020 року.

The Legal 500 (Великобританія) – міжнародне видання, з 1987 року щорічно досліджує юридичні ринки у більше, ніж 100 країнах, та публікує відповідні рейтинги. Дослідження базується на анкетах юридичних фірм, відгуках клієнтів та інтерв’ю з юристами. Отримані результати переглядаються та оновлюються щороку.

Олег Татаров, під час Революції Гідності, будучи заступником начальника Головного слідчого управління МВС, маніпулював інформацією щодо протестів проти тодішньої влади Віктора Януковича. Тоді ж від Віктора Януковича отримав нагороду «Заслужений юрист України». Був адвокатом ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова.

Володимир Зеленський, коментуючи у серпні 2020 року призначення в ОПУ Олег Татарова, сказав, що «і в ті роки були досвідчені люди. Головне, щоб людина була чесна».