Новини та ділова аналітика для проактивних

COVID-19 може спровокувати цукровий діабет, пошкоджуючи жирові клітини

02 лютого 2022 — 10:30

У людей, інфікованих COVID-19, підвищений ризик розвитку діабету, повідомляє видання Science News.

Після проведення декількох досліджень, вчені виявили, що COVID-19 може спровокувати діабет у деяких людей, але чому саме так залишається загадкою. Випадки діабету, пов’язані з COVID-19, включають як діабет 1 типу, при якому пошкоджуються клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін. Так і діабет 2 типу, при якому організм людини виробляє недостатньо інсуліну і клітини не реагують належним чином на гормон. Інсулін знижує кількість глюкози або цукру в крові, змушуючи клітини поглинати цей цукор і використовувати його як енергію.

Деякі дані свідчать про те, що COVID-19 може проникати в клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін. Це означає, що вірус підвищує рівень цукру в крові у деяких людей, пошкоджуючи ці клітини та зменшуючи кількість інсуліну в організмі. Але останні дослідження виявили, що у багатьох пацієнтів із COVID-19 з занадто високим рівнем цукру в крові клітини підшлункової залози все ще працюють нормально, тому вчені шукають інше пояснення цьому, повідомляє видання Live Science. 

З недавнього дослідження доктора Джеймса Ло, лікар-вчений і доцент медицини Weill Cornell Medicine в Нью-Йорку, він і його колеги виявили, що скачки цукру в крові можуть бути пов’язані з низьким рівнем гормону, який називається адипонектином. Адипонектин сенсибілізує клітини до інсуліну, щоб регулювати рівень цукру в крові. Джеймс Ло і його колеги виявили, що гормон виробляється в основному жировими клітинами, але у пацієнтів з тяжким випадком інфекції COVID-19 і високим рівнем цукру в крові жирові клітини погано функціонують і виробляють набагато менше адипонектину, ніж зазвичай.

Тяжкі випадки коронавірусу, які досліджувала команда, були пов’язані з гострим респіраторним дистрес-синдромом або ГРДС, коли рідина накопичується в повітряних мішках легень. Команда порівняла цю групу пацієнтів з COVID-19 з іншими людьми з ГРДС, у яких синдром розвинувся від інших інфекцій. Занадто високий рівень цукру в крові був подібний в двох групах, але лише у пацієнтів з COVID-19 був низький рівень адипонектину, це означає, що коронавірус якимось чином вплинув на гормон, повідомили дослідники в дослідженні в журналі Cell Metabolism.

Команда виявила, що адипонектин був не єдиним гормоном, який перестали виробляти жирові клітини у цих пацієнтів з COVID-19. Це говорить про те, що в цілому функція їх жирових клітин була порушена.

Це може призвести до того, що пацієнти з COVID-19 стануть резистентними до інсуліну, оскільки адипонектин більше не сенсибілізує їхні клітини до інсуліну, підсумувала команда.

Робота команди все більше доводить, що SARS-CoV-2 пошкоджує жирові клітини та змінює їх функцію, і що ці функціональні зміни можуть сприяти виникненню діабету у деяких людей. Тим не менш, сама по собі робота не може довести, що зниження рівня гормонів викликає діабет, пов’язаний з COVID-19. Знадобиться додаткова робота, щоб підтвердити цей механізм.