Від імені відомого державного Інституту педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМН України (ІПАГ) шахраї розсилають підроблені листи клієнтам компанії «Еквітестлаб», яка виробляє тест-системи для ІФА аналізу на COVID-19.
Про це Нова Влада стало відомо від представників виробника та у ході спілкування з керівництвом інституту.
Як заявила директор компанії «Еквітестлаб» Анна Юрчук, «низка клієнтів надіслали нам копію листа, якого вони отримали з e-mail ipag_amnu@ukr.net, начебто від імені ІПАГ. У листі написано, що інститут не рекомендує нашу продукцію до використання. В інституті нам відповіли, що цей лист – фальшивка і відправлений не з електронної адреси Інституту».
Вона додала, що «спекуляції та наклепи навколо наших тест-систем почались з того моменту, як імунолог цього інституту Борис Донськой у ЗМІ заявив, що начебто в Лабораторії імунології ІПАГ було проведено дослідження наших систем і начебто вони показали низькі результати. Цю інформацію один в один дублюють шахраї у листі. Такі кримінальні спроби дискредитації нас як виробника у вигляді підроблених листів ми пов’язуємо з недоброчесними діями конкурентів. Відповідні матеріали нами будуть передані у Нацполіцію та долучені до судових позовів». Копію такого листа див. нижче.
Підроблений лист начебто від імені ІПАГ, який шахраї розсилають клієнтам «Еквітестлаб»
У свою чергу директор ІПАГ, академік НАМН України Юрій Антипкін по телефону запевнив Нова Влада, що інститут від його імені такого листа не готував та не надсилав.
«Я обурений. Не знаю хто в ці ігри заграв… Написано моє, ім’я, якісь підписи не зрозумілі. Я в інституті працюю вже 46-й рік, ще не бачив щоб така інформаційна війна розпалювалася. Кому це вигідно? Я вже думаю, що кудись звертатись треба. Це просто жах. Хтось взяв цю тему і розпалює просто ворожнечу…», – сказав Юрій Антипкін.
Академік також завірив редакцію, що з’ясує, чи має відношення електронна скринька ipag_amnu@ukr.net до працівників інституту та надасть інші вичерпні відповіді на надісланий нами письмовий запит. «Я буду з’ясовувати, тільки півгодини як отримав інформацію. Це торкається честі інституту і мене», – заявив Юрій Антипкін.
На момент публікації новини письмова, більш деталізована, відповідь від інституту на наш запит не надходила.
Звертає на себе увагу той факт, що лист від шахраїв надісланий без реєстраційних реквізитів документу, а підпис на ньому не співпадає з підписом Юрія Антипкіна (див. нижче відповідь ІПАГ на інший запит Нова Влада). При цьому шахраї посилаються буцім-то на те, що своє дослідження ІПАГ щодо продукції «Еквітестлаб» зробив на запит Міністерства охорони здоров’я. Тому редакція надіслала відповідні питання і до МОЗ.
Також у листі шахраї один в один дублюють інформацію імунолога Лабораторії імунології Бориса Донського, якого деякі експерти-політологи нещодавно назвали «провідним імунологом країни». Раніше він від імені інституту заявив, що начебто в лабораторії були проведені порівняльні дослідження ІФА-наборів трьох українських виробників.
«Ми… порівняємо в нашій лабораторії три тест-системи трьох різних виробників… Результати вразили. Тестова система Vitrotest спіймала 15 із 15 позитивних результатів. Система Еквітест – 9 із 15, так собі результат, на три з плюсом) А от система Діапроф не спіймала жодного IgM із контрольних позитивних зразків NIBSS», – цитує слова Бориса Донського видання «Лівий берег» від 6 лютого 2021 р.
У ході розслідування Нова Влада (згодом планується до публікації), інститут ПАГ у відповіді на наш запит заперечив будь-яке відношення Лабораторії імунології до озвученої Борисом Донським інформації про це дослідження (див. нижче скан документу). «…п. Донской Б.В. вказані дослідження здійснив за власною ініціативою поза робочим часом і за свій рахунок», – йдеться в листі інституту. Тобто у діях посадової особи інституту, якщо дослідження робилось в лабораторії, можуть бути ознаки зловживання владою або службовим становищем.
Одночасно з цим інститут публічно ніяк не відреагував на офіційні заяви Бориса Донського у ЗМІ та не спростував його інформацію.
У березні виробник «Еквітестлаб» у зв’язку з публікаціями в ЗМІ заявив про подачу судового позову до інституту ПАГ та Бориса Донського. На думку компанії: «В діях Бориса Донського вбачається конфлікт інтересів та заангажованість, а оприлюднені ним від імені Інституту дані про так зване дослідження є сумнівними з точки зору їх валідності… Борис Донськой міг зробити свої заяви з метою свідомої дискредитації компанії «Еквітестлаб» на конкурентному фоні». У «Еквітестлаб» звернули увагу на те, що інститут ПАГ за державний кошт напряму масово закуповує тест-системи ІФА для діагностики COVID-19 у одного з інших українських виробників, продукція якого за заявами імунолога якраз і показала на 100% коректний результат.
Згідно даних системи Prozorro, держустанова «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології імені академіка О.М. Лук’янової НАМН України» з вересня 2020 року закуповує ІФА-набори Vitrotest у виробника ТОВ «Вітротест Біореагент». Сумарно зроблено закупок на більше, ніж 200 тис. грн.