Звільнений фактично за саботаж та фінансування тероризму подав до суду позов, намагаючись поновитися на посаді та призупинити ротацію в керівництві стратегічного держпідприємства.
Обвинувачений у фінансуванні терористів і корупції Півнюк робить ставку на реванш?
Як стало відомо RegioNews з надійних джерел, екс-гендиректор Концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення (КРРТ) Олександр Півнюк справді намагається повернутися на свою посаду. Інформацію про це підтверджують одразу кілька джерел, як в самому КРРТ, так і з оточення, обізнаного з перебігом подій довкола стратегічного держпідприємства.
Про спробу реваншу свідчить і початок судової справи Півнюка проти Кабміну щодо незаконного звільнення. Відповідачем також виступають Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації та КРРТ. Суть позову - визнання незаконним розпорядження і наказів, визнання незаконним звільнення та поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Перше ж засідання 20 квітня цього року закінчилось, навіть не відбувшись: суддя просто не вийшов в зал засідання з дорадчої кімнати для того, щоб його розпочати. І протягом 6 годин юристи, представники ЗМІ та громадськості чекали, але так і не дочекалися. Як пояснити таку незвичайну поведінку судді можна тільки здогадуватись. Але зрозуміло одне – "договорняк" не пройшов.
Нагадаємо, раніше Кабмін відсторонив Півнюка від посади директора КРРТ, заявивши, що він "саботує відновлення трансляції українських телеканалів і радіостанцій на сході. Він, а також його підлеглі, сприяють поширенню телесигналу російських телеканалів і телеканалів так званих "ЛНР", "ДНР" на тимчасово окупованих територіях". У лютому 2015 р. Півнюка було звільнено з поста глави КРРТ, а силовики почали розслідування його діяльності.
Як би там не було, але КРРТ продовжує очолювати екс-перший заступник Півнюка – Володимир Іщук, якого поза очі називають людиною з команди Півнюка.
Тепер видається зрозумілою гризня, яку в інформпросторі останнім часом розгорнули між собою Півнюк та Іщук. Втім, не виключено, що це лише вброси, гра на публіку, оскільки нинішній в.о. гендиректора КРРТ і колишній керівник концерну тісно між собою пов’язані, так як "працювали" пліч о пліч не один рік.
З’являються нові факти незаконної діяльності керівництва КРРТ
Поки Півнюк робить невдалі спроби знову повернутися в КРРТ, а його наступник Іщук - всидіти у своєму кріслі, - продовжують з’являтися нові факти незаконної діяльності керівництва концерну.
Зокрема, відомий пресвітер Української Православної Церкви Київського Патріархату Ігор Петренко, який провів у полоні бойовиків 52 дні, підтвердив, що в захопленому в Донецьку телецентрі (регіональний об’єкт КРРТ) знаходиться штаб "Оплоту" та була катівня. Причому терористи співпрацювали і співпрацюють з деякими працівниками РРТ. "Телецентр у Донецьку був одним з місць, де утримували полонених. Там є бомбосховище, і його використовували як в'язницю. Телецентр був штабом "Оплоту". Там знаходилася їхня "служба безпеки". У підвалі знаходилися не тільки військовополонені, було багато цивільних і військових з їхнього боку за дисциплінарні проступки. Ми знаходилися разом. Співробітники телецентру працювали поруч. Вони були, і зараз є - в нормальних відносинах з терористами", - повідомив пресвітер нам у коментарі.
Батюшка також зазначив, що в Донбасі й досі триває інформаційна війна, і не на користь Україні, а "найголовніше - це інформація". "Повинна бути правдива інформація, різнобічна, щоб людина могла зіставляти факти, аналізувати і приходити до правильного рішення. Ми там програємо інформаційну війну", - підкреслив священик.
Коментуючи скандал довкола КРРТ з фінансуванням захоплених телевеж, він обурився, що окупанти продовжують і досі користуватися ресурсами за рахунок України. "Україна оплачує електроенергію, оплачує Україна всі комунальні потреби «ДНР». Треба знаєте що зробити? Поставити глуху оборону: здійснювати поставки на захоплені території тільки в разі оплати", - зазначив він, обурюючись слабкою переговорної позицією Києва та підходу КРРТ.
Зазначимо, що нещодавно відбулося засідання правління КРРТ, і директор Донецької філії був на ньому присутній. При цьому Іщук і він не могли не знати, що в донецькому телецентрі розмістився центр терористичного "Оплоту" і є підвал, де катують людей. Питання – до правоохоронців: де допити, свідчення, очні ставки та карні справи?
Нещодавно активісти з організації "Інформаційний майдан" вже зверталися до прем’єра з вимогою провести розслідування діяльності керівництва КРРТ та звільнити Іщука, як продовжувача справ Півнюка і члена його команди.
Звідки ростуть ноги
Нагадаємо, ще восени 2014 року член координаційної ради профспілки КРРТ Павло Білоножко заявляв, що своїми діями концерн практично довели до банкрутства саме Півнюк та його перший зам Іщук, але "Півнюк - лише пішак. Іщук - це і є фактичний керівник концерну". "Він очолював концерн в 2009-2010 роках (формально тоді був в.о. гендиректора, - авт.) І зробив все для того, щоб в 2010 р Зеонбуд, а не КРРТ, став оператором цифрового телебачення. Зараз він робить все для того , щоб Концерн РРТ не отримав ліцензію цифрового провайдера і збанкрутував остаточно", - цитує Білоножко biz.liga.net.
Після зміни влади в країні в лютому 2014 року в.о. президента Олександр Турчинов звільнив одіозного Володимира Сівковича з РНБО, але Кабмін швидко призначив Володимира Звєрєва головою Держспецзв’язку, який в свою чергу подав на призначення генеральним директором Концерну РРТ свого спільного з Сівковичем і Княжицьким приятеля - Півнюка. Останній протягом тижня поспіхом призначив першим заступником Іщука. Причому саме ці прізвища ЗМІ і пов’язують з неотриманням КРРТ ліцензій на цифрове мовлення у 2010 році.
Вийшло, що фактично відбулася швидка зміна керівництва КРРТ на людей, які вже керували концерном в минулому й нанесли йому, тобто державі і платникам податків, економічні збитки, та забезпечили втрату можливостей для розвитку. Адже у минулому пан Іщук був генеральним директором КРРТ (2002-2007 роки), та виконувачем обов'язків генерального директора (2009-2010 роки), а нині вже вдруге очолює концерн з приміткою "в.о.".
Після відсторонення Півнюка уряд доручив Нацдержслужбі, Адміністрації держспецзв'язку разом з Секретаріатом КМУ, Нацрадою та СБУ провести службове розслідування з питань належного виконання гендиректором КРРТ службових обов'язків щодо діяльності філій Концерну на території проведення АТО, та встановленим порядком вирішити питання щодо тимчасового відсторонення його від виконання повноважень на період розслідування. Наразі силовики продовжують розслідування карних справ стосовно дій Півнюка та керівництва КРРТ (фінансування терористів та корупція).
У лютому цього року головний бухгалтер КРРТ Галина Гневко потрапила під репресії Півнюка після виявлення численних фактів фінансових зловживань в концерні з боку керівництва підприємства (читай Півнюка та Іщука, - авт.). Перед тим, як Півнюка звільнили зі скандалом, він спробував сховати всі кінці в воду, намагаючись прибрати Гневко з посади, – та не вийшло. На поверхню сплили цікаві речі, якими наразі займаються слідчі.
Допоки розслідування тривають, як мінімум дивним є той факт, що Іщук продовжує керувати КРРТ, а не відсторонений, як зацікавлена людина у прихованні своїх "грішків" та "скелетів" свого попередника.
Є що приховувати?
За інформацією з відкритих джерел відомо, що Іщук свого часу (в 2009 році) разом з одіозним Півнюком став фігурантом карної справи, порушеної через зловживання під час тендерної закупівлі телевізійного обладнання. Тоді придбання обладнання для РРТ пройшло без відкритих торгів і тільки в одного учасника. У повідомленні про злочин була вказана сума завданих державі збитків у розмірі близько 10 мільйонів гривень.
І це при тому, що стосовно Іщука було вже відкрито інше кримінальне провадження. У ході розслідування було встановлено, що Іщук, перебуваючи в статусі посадової особи - гендиректора КРРТ, шляхом шахрайства та зловживання службовим становищем ініціював постанову щодо купівлі для своєї родини квартири за гроші РРТ, повідомляли раніше в УМВС.
Але Шевченківське райуправління міліції Києва, яке розслідувало тоді корупційні дії Іщука, справи, здається, відклало у довгий ящик – кримінальні провадження за дивним збігом обставин при минулій владі десь "загубилися" в системі МВС та славнозвісних українських судів. Розслідування приспустили на гальма, а винні – принаймні де-факто – уникнули покарання та продовжили працювати в КРРТ. Наразі в МВС вже і «не згадують» про ці провадження, переводячи стрілки на слідчих та просять «дати час для підготовки відповіді на запит». Не факт, що вичерпні відповіді нададуться.
Прізвище Іщука засвітилося і в іншому скандалі – довкола дерибану активів і землі КРРТ, які за маніпуляцій та зловживань виводилися з держвласності.
Крім того, в шафі Іщука можна знайти й інші "скелети". Окрім покупки квартири для сім'ї під час керівництва Концерном Володимира Іщука було реалізовано більш масштабну авантюру. Це історія з виходом на ринок вищезгаданого оператора цифрового телебачення "Зеонбуд". Як зараз стало відомо, ця компанія була близька до сімей Януковича, Ахметова і Хорошковського та не мала ні технічного оснащення, ні фахівців, а лише паразитувала на державному Концерні РРТ. Причому мала отримати повний контроль над телебаченням в Україні. Результатом цього, наприклад, вже стало самовільне відключення "Зеонбудом" 1 квітня трьох загальнонаціональних каналів і сім регіональних. Тоді як власне сам "Зеонбуд" на початок квітня заборгував КРРТ біля 17 млн грн.
Те, що Іщук за часів Кучми на догоду того ж Сівковича, який намагався віджати новостворений 5 канал в його власника, не надто підтримував українське телерадіомовлення свідчить ще один факт. В 2002 році у КРРТ виник конфлікт з наданням 5 каналу дозволу на розміщення його техобладнання на опорах та потужностях концерну.
Анатолій Антоненко, який з 2007 по 2009 рік був гендиректором КРРТ, в 2002 році працював заступником Іщука, розповідає, що "у 2002 році Іщук очолив концерн, і коли він поїхав у відрядження, я в межах своїх посадових обов’язків його заміщав. 5 канал звернувся з листом на дозвіл розмістити їхнє обладнання на наших опорах і технічних приміщеннях. Я листа підписую, що концерн готовий. Він (Іщук, - авт.) приїжджає, побачив цього листа, який я підписав. І почав, яке ти мав право і так далі. Ти, мовляв, підписав, нашим ворогам. І за це я отримав догану" . Хоча концерн не міг ніяк відмовити 5 каналу в наданні дозволу на розміщення обладнання телеканалу в себе, бо Нацрада з телерадіомовлення вже видала ліцензію на роботу 5 каналу, зазначає Антоненко. З цього невеличкого інциденту можна зрозуміти, чим "дише" пан Іщук, і які в нього вподобання.
Фігурує прізвище Іщука і в скандалах щодо продажу за безцінь частотного ресурсу країни. Через це зокрема наразі державі важко поновити мовлення на окупованих територіях і країна програє інформаційну війну Росії та продовжують гинути люди в Донбасі.
Також цей одіозний кадровик свого часу був командувачем військ зв’язку, які за його служби почали занепадати допоки повністю не розвалилися – і зараз держава пожинає плоди цього занепаду.
Злив інформпростору сепаратистам
Наразі силовики продовжують розслідування справи проти керівництва КРРТ по обвинуваченню в співпраці с сепаратистами і фінансуванню тероризму. Раніше СБУ відкрила справу безпосередньо проти Півнюка. Але навіть пересічному громадянину стає зрозумілим, що екс-гендиректор КРРТ не міг діяти сам та приймати рішення одноосібно – як мінімум цей скандал кидає тінь на всю верхівку концерну. В тому числі і на Іщука, як на першого заступника Півнюка, який тимчасово усівся в крісло свого попередника.
Справді, дуже дивним, чому сепаратисти, які почали захоплювати міста на сході країни весною 2014 року фактично безперешкодно брали під контроль вишки та об’єкти КРРТ, глушили українські канали та із занадто дивною поспішністю вмикали пропагандистські російські. А можливості у керівництва КРРТ виключити "рубильник" сепаратистам були і досі є.
Вже занадто багато звинувачень лунає на адресу Іщука та його попередника, і наразі як мінімум варто провести прозору перевірку їхньої діяльності по всім епізодам та усього керівництва КРРТ за участі ЗМІ, громадськості і не заангажованих експертів.
Зазначимо, що в умовах війни стратегічні підприємства мають очолювати патріоти із незаплямованою репутацію. А не подібні одіозні кадри, як Іщук та Півнюк, які не те що не мають права продовжувати керувати важливими підприємствами (про призначення їх на посаду голови КРРТ взагалі мова йти не може, - авт.), а стати частими гостями на прийомах в СБУ, ГПУ та МВС.
Взагалі не дивно, що Іщук і його соратник Півнюк так просто "зливають" телевежі окупантам. Бо українські телеканали для них вороги, і це ми бачимо з їхніх "темних" справ. Та і сама Україна для таких осіб є лише джерелом наживи. Але ж такі стратегічно важливі об’єкти не повинні бути в руках таких непевних у своїх вподобаннях людей. Це б повинний розуміти і уряд, але наразі, з огляду тої ситуації, що склалася, видно, що керівництво країни не дуже переймається цим питанням. А у такій інформвійні важливий кожен час, бо по суті йде банальне зливання простору проросійським силам. І якщо Півнюка та Іщука не "притиснути до стінки", є ризик втратити величезний шматок інформпростору, і як наслідок, програти ворогу.
Далі буде…
Геннадій Стеценко