Слідство у резонансній справі за підозрою двох парламентарів у держзраді і розграбуванні національних цінностей завершено.
Про це повідомила у відеозверненні генеральний прокурор Ірина Венедіктова, передає Нова Влада.
«Відсьогодні матеріали провадження відкриті стороні захисту. Після їх ознайомлення з усім доказовим масивом, напрацьованим прокурорами і слідчими, справа піде до суду», - повідомила генпрокурор.
Вона зазначила, що матеріали сьогодні будуть відкриті народному депутатові, який перебуває під домашнім арештом. Матеріали щодо іншого підозрюваного парламентаря виділені в окреме провадження у зв’язку із його розшуком, хоча основні слідчі дії стосовно нього також завершені.
«Ми зібрали докази і ми готові йти із ними до суду», - заявила Венедіктова.
Генпрокурор нагадала, що двоє народних депутатів України підозрюються у причетності до тяжких злочинів.
«Розслідуванням встановлено, що двоє народних депутатів України спільно з посадовими особами органів влади країни-агресора – Російської Федерації та іншими особами вчинили замах на розграбування національних цінностей – незаконного видобутку нафти та газу на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим, які відповідно до Конституції України є власністю українського народу», - зазначила Венедіктова.
Також вона уточнює, що слідство має докази про те, що підозрювані нардепи передали окупаційній владі матеріальну та документальну базу щодо розробки родовища «Глибока».
«Воно розташоване в прикерченському шельфі Чорного моря у виключній (морській) економічні зоні України. Без допомоги цих нардепів РФ знадобились би роки та величезні ресурси для освоєння ділянки з перспективними запасами на понад 38 млрд грн», - підсумувала генпрокурор.
За сприяння одного з нардепів на тимчасово окупованій території створювався такий собі «правонаступник» зареєстрованого в Україні підприємства, щоб потім отримати на підставі уже наявних українських дозволів та готових технічних документів незаконні «дозволи» від держави-агресора.
«Це грубе порушення міжнародного та нашого національного законодавства, адже тимчасово окупована територія є невід’ємною частиною України, на яку поширюється виключно юрисдикція органів її державної влади», - зробила заяву Венедіктова.
Окрім того, за даними слідства, народні депутати України, діючи відповідно до вказівок представників органів державної влади Російської Федерації, здійснювали збір інформації щодо місць дислокації військових формувань України та їх бойової підготовки, надавали сприяння в залученні громадян України до реалізації заходів на шкоду Україні для дестабілізації суспільно-політичної ситуації в державі.
По суті вони надавали іноземній країні допомогу в проведенні підривної діяльності проти України. Це ніщо інше як державна зрада – діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.
Генпрокурор уточнює, що у даному випадку мова йде про передачу конфіденційної інформації щодо однієї з військових частин української армії, а також про активну участь у розробці так званого «Проекту «Промінь».
«На думку експертів, проект спрямований на системне просування та лобіювання політичних, геоекономічних та інших інтересів Російської Федерації, вигідних їй змін у внутрішній та зовнішній політиці України. Серед інструментів програми, яку власноруч редагував один із підозрюваних – формування мережі агентів впливу та лояльного до РФ прошарку населення. «Промінь» мав сприяти формуванню в Україні потрібної для РФ суспільної думки, прийняттю вигідних для РФ управлінських, економічних, політичних рішень, що руйнуватиме самостійність державної влади усередині країни та незалежність у міжнародних відносинах. Ці дії – один із прикладів інформаційної війни проти нашої держави і елемент гібридної війни», - повідомила генпрокурор.
За її словами прокурори та слідчі провели величезний обсяг слідчих та процесуальних дій, експертних досліджень та допитів, проаналізували десятки годин аудіозаписів. Деякі з доказів, що лягли в основу обвинувачення стосовно цих двох народних депутатів України, демонструвались широкому загалу, тому кожен також міг зробити свої висновки. Увесь процес був публічним і відкритим, наскільки нам це дозволяв закон.
«Попереду непростий судовий процес, у якому нам доведеться прийняти серйозний процесуальний бій. Але завершуючи досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, ми впевнені у своїй позиції та продемонструємо роботу прокурорів і слідчих у європейському змагальному процесі. Окремо хочу сказати, що на цьому ми не зупиняємось. Ми здійснюємо процесуальне керівництво у низці інших кримінальних проваджень щодо злочинів на шкоду суверенітету, територіальній цілісності, обороноздатності та економічній безпеці України, до яких можуть бути причетні як колишні, так і нинішні народні депутати України. Кожному такому факту буде надано відповідну юридичну оцінку, щоб ніхто не уник відповідальності», - підсумувала Венедіктова.
Венедіктова не назвала імен підозрюваних, але з обставин справи випливає, що мова йде про нардепів від "Опозиційною платформи - За життя" Віктора Медведчука (знаходиться під домашнім арештом) та Тараса Козака (оголошений в розшук).
Нагадаємо, 11 травня генпрокурор України Ірина Венедіктова підписала нардепам від ОПЗЖ Медведчуку і Козаку підозри у державній зраді і замаху на розграбування національних ресурсів. У справі три епізоди: перший з них стосується допомоги Росії в отриманні нафтогазового родовища в окупованному Криму, другий - передачі спецслужбам РФ таємних відомостей про секретний військовий підрозділ України, третій - участі фігурантів у розробці проекту «Промінь», за допомогою якого планувалося вербувати українських мігрантів в РФ.
Підозри не вручали особисто - Козак, за даними СБУ, знаходиться в РФ і «не планує повертатися». Медведчук заявив, що Козак «знаходиться на лікуванні в Білорусі». 20 травня Печерський районний суд Києва дав дозвіл СБУ затримати нардепа Тараса Козака. Його майно пізніше заарештував суд.
12 травня Медведчук і його адвокати прийшли в офіс генпрокурора і ознайомилися з підозрою.
13 травня Печерський райсуд Києва відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня, йому надягли електронний браслет.
21 травня Київський апеляційний суд розглянув апеляцію на цілодобовий домашній арешт Медведчука та відмовився змінити запобіжний захід.
8 липня Печерський районний суд Києва продовжив домашній арешт Медведчуку до 7 вересня.
Нагадаємо, 2 лютого, президент України указом №43/2021 ввів в дію рішення РНБО про застосування санкцій проти Козака і належних йому телеканалів. Санкції передбачають позбавлення ліцензій «112 Україна», ZIK і NewsOne, їм наказано припинити мовлення, вся легальна діяльність медіакомпаній припиняється терміном на п'ять років.
У кінці травня Нацрада оштрафувала заблоковані «телеканали Медведчука» за заклики до розпалювання війни.
Також Фонд держмайна в травні зажадав повернути державі так звану «трубу Медведчука», а в червні ГФС наклала арешт на приналежну нардепу мережу заправок.