Новини та ділова аналітика для проактивних

Мільйонні схеми, бандити і поліцейський «дах». Як працює партія «Батьківшина» на Чернігівщині (Розслідування)

Заступник голови партії «Батьківщина» Валерій Дубіль та голова Чернігівського осередку «Радикальної партії Олега Ляшка» Олег Авер’янов – одні із найвпливовіших політиків в Чернігівській області. Багато років представляючи інтереси народу у ролі депутатів, земляки та друзі родом із Прилук примудрилися в рази примножити свої статки. Вплив Дубіля та Авер’янова не обмежується політикою, і торкається різних сфер бізнесу та правоохоронних органів. Як це впливає на діяльність партії «Батьківщина», з’ясовувала Нова Влада.

Гроші не пахнуть

Напередодні парламентських виборів на вулицях міста Прилук можна побачити десятки білбордів, які закликають голосувати за кандидата від партії «Батьківщина» – Сергія Коровченка. Цей мажоритарник – не місцевий. Він родом із Луганська, але понад десять років активно бере участь у партійних заходах «Батьківщини».

5_0.jpg

Місто Прилуки майорить агітаційними білбордами Сергія Коровченка, липень 2019-го року

Найяскравіший факт із біографії Коровченка – це те, що він є фігурантом скандальної кримінальної справи по захопленню Криму Російською Федерацією, і за це йому «світить» до 15-ти років ув’язнення за державну зраду.

8_0.jpg

Валерій Дубіль та Сергій Коровченко (крайній справа)

Втім, заступник голови партії «Батьківщина» Валерій Дубіль намагається не згадувати про темні плями в біографії Коровченка, з посмішкою на обличчі представляє його роль у партії як «наш головний спонсор». Ба більше, громадянською дружиною та бізнес-партнером Сергія Коровченка є керівник «технологічного штабу» партії Владислава Молчанова, яка займається фінансовими питаннями «Батьківщини».

В деяких партійних осередках наявність подібних осіб викликають бурю протесту. Представники Київської міської партійної організації ВО «Батьківщина» відмовилися працювати за вказівками Молчанової, виявивши її зв’язки із російським бомондом. Партійці розуміють, що співпраця із представниками держави-агресора може позначитися на рейтингах політичної сили, а тому, за даними Нова Влада, зверталися до Юлії Тимошенко і вимагали звільнити Молчанову з керівної посади.

Втім, Юлія Володимирівна, вочевидь, проігнорувала це звернення, позаяк Молчанова і досі плідно співпрацює із «Батьківщиною».

Тому що коли мова йде про фінансування партії, то включається принцип «гроші не пахнуть».

«Батьківщина почала використовували президентські вибори як підготовку до парламентських – створювали для цього сітку. Бо пізніше це робити було б уже пізно. Дубіля зробили заступником Тимошенко по партії, бо він використовував принцип роботи російських політологів, які за його допомогою змогли приїхати до України, щоб працювати у партії «Батьківщина», – розповів Нова Влада інсайдер із оточення Валерія Дубіля.

Зараз генеральний прокурор Юрій Луценко називає Валерія Дубіля одним із організаторів масштабної схеми підкупу виборців напередодні першого туру президентських виборів 2019 року:

«Саме він (Валерій Дубіль – Ред.), за наявними у нас доказами (…), координував і організовував оплату технологів, в тому числі, з Російської Федерації, котрі організовували сітку для виборів, яка фінансувалася з позавиборчого фонду. Суми, які фінансувалися, вражають. Йдеться про сотні і сотні мільйонів», – заявляв раніше Юрій Луценко.

Про свої наміри внести у парламент подання про зняття депутатської недоторканності із Валерія Дубіля, і притягти його до кримінальної відповідальності Луценко говорив ще на початку березня цього року. Але і зараз, через два місяці після наданої обіцянки, генпрокурор досі цього не зробив.

Окрім цього, зараз Спеціалізована антикорупційна прокуратура розслідує кримінальну справу проти Дубіля. Депутата підозрюють у вчиненні шахрайських дій, незаконному заволодінні майном підприємств (рейдерство), декларуванні недостовірної інформації та незаконному збагаченні.

Мільйони гривень потрапляють до кишень прилуцьких можновладців через низку заплутаних схем. Один із найгучніших скандалів пов’язаний із рейдерським захопленням агрохолдингу ТОВ «Промстройінновація» на Чернігівщині. Компанію заснували три офшорні фірми, кінцевими бенефіціарними власниками яких були Олександр Головач (його частка складала 75%), Валерій Дубіль (12,5%) та Олег Аверянов (12,5%).

11_0.png

Як писала Нова Влада, у липні 2018 року державний реєстратор Ірина Мамай без відома власника компанії «Скайнет Маркетинг ЛТД» внесла зміни до державного реєстру юридичних осіб, прибравши цю компанію з числа засновників ТОВ «Промстройінновація».

На початку серпня 2018 го року на підприємства агрохолдингу було здійснено рейдерське захоплення: на територію зайшли невідомі люди, які представилися новим керівництвом.

І тепер спеціалізована антикорупційна прокуратура за скаргою власника компанії «Скайнет Маркетинг ЛТД» Олександра Головача почала розслідування можливої ​​причетності нардепа Валерія Дубіля і депутата Чернігівської облради Олега Авер'янова до атаки на агрохолдинг і активи агробізнесмена.

Разом з тим, інтереси Дубіля у судових спорах стосовно спорів в агробізнесі представляють його колеги по партії «Батьківщина». Наприклад, адвокатом нового керівництва ТОВ «ВО Прилуцьке» є Віталій Нестор – голова Центру захисту Киян, створеного за ініціативою партії «Батьківщини». Окрім цього, Віталій Нестор захищає Валерія Дубіля і в інших судових процесах.

Стартовий капітал

Якщо вірити деклараціям, у 2011 році Валерій Дубіль жив доволі скромно. Його дохід складав кілька тисяч доларів на місяць. У родини був заміський будинок (530 кв. м.), квартира (147 кв.м.) та одна земельна ділянка (11,5 тис. кв. м).

Та поки Дубіль займався законодавчою творчістю, у родині з’явилися ще три будинки, квартира та близько десятка нежитлових приміщень. А на додачу – три земельних ділянки, елітний автомобіль та мопед.

Будинок Валерія Дубіля у Прилуках

Звідки ж взялися такі статки? Бізнесом у родині народного депутата займається лише його дружина – Валентина Дубіль. На неї оформлені дві компанії: ТОВ «БІЗНЕС РІЄЛТ КОНСАЛТИНГ» та ТОВ «АГЕНТСТВО НЕРУХОМОСТІ «ЄВРОПА». Обидві компанії займаються «наданням в оренду й експлуатацією власного чи орендованого нерухомого майна».

10.jpg

Олег Авер’янов та Валерій Дубіль (справа)

Схожа історія небувалого збагачення – і в Олега Авер’янова – близького друга та бізнес-партнера Дубіля. Отримавши посаду заступника голови Державної служби із надзвичайних ситуацій, він майже одразу потрапив у корупційний скандал: правоохоронці зафіксували, що під час закупівлі пожежних авто для ДСНС Авер’янов ймовірно брав участь у злочинній схемі «з метою заволодіння державними грошовими коштами»: «В ході процедури конкурсних торгів тендерний комітет ДСНС України посилаючись на сфабриковані недоліки у технічній документації, приймає рішення про відхилення деяких пропозицій конкурсних торгів щодо закупівлі таким чином, що єдиними учасниками, документація яких відповідає вимогам тендеру, залишаються TOB «МАН Трак енд Бас Юкрейн», яке буде постачати шасі по Лоту № 1 та підконтрольного заступнику ДСНС України Олегу Авер’янову ТОВ «ПК «Пожмашина», яке буде виготовляти навісне обладнання».

Свою підприємницьку діяльність у Прилуках Дубіль та Авер’янов починали разом ще на початку 2000. Тоді їхніми компаньйонами були Сергій Варнавський та Анатолій Мірошниченко. Це був бізнес по здачі металолому.

«В 1999-2000 році Авер’янов працював на військовій частині в Прилуках. Працював на складі, – згадує Євгенія Авер’янова, екс-дружина Олега Авер’янова. – Він розібрав склади із металу, і зробили склад із шифера. Так він заробив свої перші 10 тисяч доларів. Цей метал він здав компанйону Анатолію Мірошниченко. Потім він познайомився із Валерієм Дубілем. І почав розширяти свій бізнес: в Переяславі відкрив точку по збору чорного і кольорового металу, а потім і в інших регіонах України».

Пропрацювавши разом близько десяти років, партнери вирішили розділити бізнес: Дубіль почав працювати тільки з Авер’яновим, а Мірошниченко – з Варнавським.

«У Авер’янова залишився завод «Пожмашина», ресторан «Рок-н-ролл», ресторан «Хрущовка», частина київського ринку «Троєщина», у Дубіля – частина центрального гастроному та універмагу в Прилуках, ресторан «Латорре», будинки і інша нерухомість», - розповідає нам Євгенія Авер’янова.

А зараз усі четверо представляють інтереси народу України у якості депутатів. Щоправда, задіяні вони в різних політичних силах: Валерій Дубіль є заступником голови партії «Батьківщина», Олег Авер’янов очолює Чернігівський осередок Радикальної партії Олега Ляшка, Анатолій Мірошниченко та Сергій Варнавський є обличчям «Опозиційного блоку» в Чернігівській облраді.

Бізнес-партнери нині є дуже заможними людьми. Але вони не поспішають розповідати виборцям про джерела своїх статків. Наприклад, Сергій Варнавський нещодавно пояснив свій фінансовий успіх тим, що працює «25 годин на добу і встає на годину раніше».

А Валерій Дубіль і зовсім не бажає спілкуватися із журналістами Нова Влада стосовно джерел своїх доходів.

Разом з тим, деяке світло на джерела прибутків депутатів проливають інформаційні баталії навколо виборів ще у 2012 р., які потрапили в одну з судових справ. Мова про події, які розгорталися у Прилуках у період між 2000 та 2010 р. Начебто ці дані потрапили в інформаційний простір від джерел у міському відділенні міліції.

«Дубілем було захоплено два ринки: «Прилуцький Коопринок» і «Андріївський ринок», знесений конкуруючий ринок «Оптиміст»; взята під контроль Прилуцька Лісоторгова база; взято під контроль ТОВ «Екоресурс» (збір і продаж металобрухту); захоплена левова частка в статутному фонді «Черніговторчермета»; узятий під контроль збут кольорових металів в Києві, Донецьку, Дніпропетровську і порту Іллічівськ; компанія «Єврорадіо» (оптова торгівля продуктами харчування); ринок в місті Ніжині; самі рентабельні підприємства Прилуки. А згодом - один з найбільших ринків України - «Троещенскій ринок», – згадується в одній з судових ухвал. Цю інформацію за деякими даними журналістам розповідали екс-правоохоронці.

Певно, що захоплення такої кількості бізнес-об’єктів було б неможливим без участі кримінальних елементів. Джерела Нова Влада запевняють, що кримінальні авторитети і зараз контролюють увесь бізнес Дубіля та Авер’янова на Чернігівщині. Протекція «злодіїв у законі» настільки потужна, що їх оточення погрожує журналістам розправою за публікацію критичних матеріалів.

Так, нещодавно відомий чернігівський блогер Ігор Стах , який досліджував корупційні зв’язки місцевої політичної тусовки, отримав погрози життю. Стах наголосив, що йому особисто погрожував мешканець Прилук Сергій Головня, мовляв: «ти перейшов дорогу одній важливій особі, а тому забирайся геть із міста».

«Єдина важлива особа, якій я міг перейти дорогу, це – Віта Солорєва, кума та бізнес-партнер народного депутата від «Батьківщини» Валерія Дубіля, депутат Чернігівської облради», – зауважив Стах.

Неприступний офіс Батьківщини

Будівля в місті Прилуки на вул. Вокзальна, 50 належала Євгенії Авер’яновій, але за підробними документами, як свідчить судове рішення, в 2013 р. перейшла у власність ТОВ «Бізнес ріелт колсалтинг Груп», яка належить Лідії Дубині – тещі Валерія Дубіля.

Чотири роки знадобилося власниці, щоб повернути своє законне майно. Але поки тривала судова тяганина, у захопленому приміщенні знаходилася офіційна приймальня народного депутата Валерія Дубіля та Прилуцький осередок партії «Батьківщина».

2_2.jpg

Кілька років поспіль прилуцький офіс партії «Батьківщина» знаходився у приміщенні, відібраному незаконним шляхом

Але навіть після того, як Євгенія отримала рішення суду на свою користь, виселити «орендаторів» було непросто.

«Я давала офіційні вимоги партії «Батьківщина» – щоб вони залишили об’єкт. Прилуцький осередок партії очолювала Соларєва Вікторія. Але відповіді не було, – розповідає Євгенія. – Коли я прийшла в третій раз і сказала – звільніть приміщення, бо я сьогодні буду заселятися, мені сказали, що «з вами буде розмовляти наш адвокат». Я обурилася, і викликала поліцію і написала заяву про захоплення приміщення Соларєвою. Поліція мені відмовила у відкритті провадження. Але через суд мені вдалося це провадження відкрити. На це витратила цілий місяць».

Інтереси партії «Батьківщина» прийшов захищати кандидат в народні депутати у 205-му окрузі від "Батьківщини" Юрій Власенко, розповідаючи правоохоронцям про те, що «договір оренди є дійсним». При цьому, Власенко не показав правоохоронцям жодних документів про те, яке відношення він має до власності ТОВ «Бізнес Ріелт Консалтинг Груп».

Власенко своїм тілом перегородив вхід до приміщення. Низенька Євгенія не могла його відсунути з місця:

- Я звертаю вашу увагу на мої руки. Я нікого не штовхаю, – каже Власенко.

- Чого ви стоїте? Я ж дала вам всі документи?, – звертається Євгенія до поліцейських, вперше в житті бере в руки дрель і починає просверлювати дірку у замку.

- Працівники правоохоронних органів, не допускайте це безчинство, – каже Власенко.

- Не лізьте до мене! Це моя будівля! Я – власниця!, – розлючена Євгенія сверлить замок, щоб вперше за чотири роки переступити поріг будівлі, яка є її власністю.

«Свої» правоохоронці

Якщо у Прилуках розцвітає беззаконня, куди ж дивляться правоохоронці? Зараз Прилуцький відділ поліції ГУНП в Чернігівській області очолює Олександр Яцик. Його призначили після скандального затримання попереднього керівника – Руслана Крахмільця.

Департамент внутрішньої безпеки Нацполіції з’ясував, що Крахмілець покривав та отримував відсоток від прибутку бандитів, які «крали нафтогазопродукти не ховаючись, великими об’ємами і систематично».

«Посадовець, статки якого аж ніяк не відповідали його заробітній платні, жив, як кажуть, на широку ногу. Генпрокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного збагачення та декларування недостовірної інформації поліцейським чиновником», – розповіли правоохоронці.

Незважаючи на це, дивно сприймати інформацію від прилучан про те, що Крахмілець і зараз тісно спілкується із Яциком, і дає йому вказівки стосовно «співпраці» із місцевим легальним та нелегальним бізнесом.

Євгенія Авер’янова пригадує, як у 2015 році відбувалося призначення одіозного правоохоронця: «У нас з Аверяновим була спільна електронна пошта. І я бачила всі листи в 2015 році. І на цю пошту приходили резюме начальника Прилуцького відділу поліції Крахмелець Ярослава Петровича і начальника слідчого відділу Хвостенка (зараз він і досі на посаді)».

Як видно із переписки, Руслан Крахмілець зі своєї електронної пошти детально прописав Авер’янову план заходів щодо тодішнього начальника поліції Прилук, щоб замінити себе на його місце: «провести перевірку міського відділу, провести атестацію, перевірити внутрішній клімат у колективі, на час перевірок відсторонити від виконання функціональних обов’язків…».

3_0.jpg

Скріншот переписки кандидата на посаду начальника Прилуцького відділу поліції ГУНП в Чернігівській області Руслана Крахмільця та депутата Чернігівської облради Олега Авер’янова, 2015-й рік

За дивним збігом обставин, дуже скоро Крахмілець таки отримав бажану посаду. Але протримався на ній всього два роки. Саме тому – після звільнення – в прилуцьку поліцію прийшов новий кадр – Олександр Яцик.

«Новий начальник Яцик – це те саме, Крахмілець приїжджає в Прилуки і дає указання Яцику, – кажуть джерела Нова Влада, наближені до правоохоронних органів міста Прилук. – Разом вони вирішують, куди їхати і як отримати гроші з різних схем. Кримінальні справи навіть не відкривають, бо люди бояться розправи».

Маючи зв’язки у правоохоронних органах, обласним депутатам дуже просто почувати себе всесильними. І за прикладами далеко ходити не потрібно.

«Авер’янов підробляв документи, щоб привласнити собі авто колишньої дружини – Євгенії Авер’янової, – розповідає адвокат Володимир Юрченко. – Спочатку він надавав фіктивні документи, згідно яких він автомобіль у дружини за 1,5 млн. гривень купив, а потім у нього не було реєстраційного свідоцтва на машину і він написав заяву начальнику центру ДАІ №3 міста Києва, що документ він втратив і просив виготовити новий».

«Начальник ДАІ центру № 3 Києва наш спільний з колишнім чоловіком приятель», – пояснила Євгенія швидке отримання чоловіком нового реєстраційного свідоцтва, з яким він у той же день автомобіль без її згоди переоформив і комусь продав.

Ось чому зараз правоохоронці бездіють навіть тоді, коли на їхніх очах відбувається беззаконня.

Нові горизонти

Валерій Дубіль не має медичної освіти і ніколи не працював у профільному парламентському комітеті з питань охорони здоров’я. Але в партії «Батьківщина» він тепер позиціонує себе як очільник медичного напряму. Зокрема, Дубіль почав активно коментувати стан справ у фармацевтичній галузі.

Схоже на те, що нова «посада» з’явилася у Дубіля не просто так.

Нещодавно бізнес-орбіта Дубіля та Авер’янова поповнилася ще й фармацевтичною сферою. У лютому 2019 року чернігівське комунальне підприємство «Ліки України» передало усе своє майно щойно створеній приватній фірмі із однойменною назвою – ТОВ «Ліки України».

Майже одразу після того, як ТОВка отримала на свій баланс аптеки, лабораторії, житловий фонд і оборотні засоби вартістю 147 мільйонів гривень, комунальне підприємство було ліквідоване.

Згідно закону передача комунального майна у приватні руки мала обговорюватися під час сесії обласної ради. Але, як з’ясувала Нова Влада, в обхід цієї процедури керівнику Управління комунального майна Чернігівської облради Андрію Буніну дозволили самостійно розпоряджатися підпорядкованим майном в обхід громадськості та депутатів.

Бунін негайно цим скористався: він одним розчерком пера передав КП «Ліки України» в оренду ТОВ «Ліки України». При цьому, керівник комунального підприємства Ігор Назаренко отримав 13,5% акцій новоспеченого приватного фарм-гіганта. Власником ще 10,5% акцій стала фірма «Фрілайн інвестмент ЛТД». За деякими джерелами ймовірно кінцевим бенефіціарним власником якої є депутат Чернігівської облради Олег Авер’янов.

Разом з тим, однопартійці Авер’янова в облраді кажуть, що не здогадуються, хто саме з депутатів облради причетний до створення підприємства ТОВ «Ліки України».

«Я про це вперше чую. Не бачив таких. Не бачив», – прокоментував депутат обласної ради фракції Радикальної партії Олега Ляшка Дмитро Блауш.

Зараз група депутатів Чернігівської облради та прокуратура області через суд намагаються повернути у власність громади майновий комплекс «Ліки України».

«Я як позивач, і вся фракція, вважаємо, що було порушено порядок передачі цілісних майнових комплексів «Ліки України» в оренду, – заявила депутат Чернігівської облради Ольга Чередник. – Крім того, що стосується припинення діяльності комунального підприємства «Ліки України», в реєстрі фізичних осіб з 14 лютого 2019 р. перебуває в стані припинення, відповідно до наказу начальника Управління комунального майна».

Але Андрій Бунін налаштований дуже рішуче – бо на кону 88 об’єктів нерухомості загальною площею близько 25 тис. кв. м.

Якщо договір все ж визнають дійсним, громада Чернігівщини ризикує назавжди втратити контроль над майном, яке належало уже неіснуючому комунальному підприємству «Ліки України».

Хай там як, схоже на те, що на досягнутому ні Дубіль, ні Авер’янов зупинятися не збираються.