Новини та ділова аналітика для проактивних

Айсберг в Антарктиді відколовся через величезну тріщину. Немає доказів, що це сталось внаслідок змін клімату

02 марта 2021 — 16:36
Команда дослідницької станції Галлей на крижаному шельфі Бранта зробила аерофотознімок тріщини на Північному Розломі в січні 2021 року (Фото: команда Галлея/Британське антарктичне дослідження)
Команда дослідницької станції Галлей на крижаному шельфі Бранта зробила аерофотознімок тріщини на Північному Розломі в січні 2021 року (Фото: команда Галлея/Британське антарктичне дослідження)

Гігантський айсберг, розмір якого в 20 разів перевищує Манхеттен, відколовся від крижаного шельфу Антарктиди, повідомляє видавництво LiveScience.

Розпад відбувся через велику тріщину, що утворилася на шельфі у листопаді 2020 року, і збільшувалась, поки глиба остаточно не відламалась вранці 26 лютого.

Так звана тріщина Північний Розлом – це третя велика прірва, яка активно збільшуються по всій площі шельфового льодовика Бранта за останнє десятиліття, і тому вчені з Британського антарктичного дослідження (BAS) очікували цього розколу.

«Наші команди в BAS готувались до відриву айсберга від крижаного шельфу льодовика Брант протягом багатьох років, – зазначила в заяві директор BAS Джейн Френсіс. – Протягом найближчих тижнів або місяців айсберг може відійти; або він може сісти на мілину і залишитися поруч із крижаним шельфом Бранта».

Північний Розлом зростав із швидкістю близько 1 км за добу у січні. Але вранці 26 лютого тріщина розширилася на пару сотень метрів буквально за кілька годин. Цей розкол льоду стався внаслідок природного процесу, і немає жодних доказів того, що свою роль тут зіграла зміна клімату, заявили дослідники.

Айсберг виявився дуже великим, його розміри становлять близько 1270 квадратних км.

map_halleyvi.jpg

На карті зображено розташування дослідницької станції Галлей VI

У 2016 році BAS переніс станцію на відстань 32 км углиб суші, щоб уникнути двох інших великих тріщин на льодовому шельфі, відомих як «Прірва 1» і «Хеллоуїнська тріщина».

Зараз дослідна станція закрита, а команда з 12 осіб покинула Антарктиду ще на початку лютого. Через непередбачуваність відриву айсбергу та труднощі евакуації під час зими, дослідницька група останні чотири роки працювала на станції лише протягом антарктичного літа.

Більше десятка GPS-моніторів щодня вимірюють та передають інформацію про деформацію льодового шельфу. Дослідники також використовують супутникові знімки Європейського космічного агентства, NASA та німецького супутника TerraSAR-X для моніторингу.

Антигерои Украины