Новини та ділова аналітика для проактивних

Третина льодових шельфів Антарктики може зруйнуватися за нинішніх темпів потепління – дослідження вчених

18 квітня 2021 — 11:27
Тріщини на поверхні шельфового льодовика Ларсена біля берегів Антарктичного півострова
Тріщини на поверхні шельфового льодовика Ларсена біля берегів Антарктичного півострова

Третина величезних морських льодових шельфів Антарктиди може обрушитись в океан, якщо глобальна температура виросте на 4 градуси Цельсія вище доіндустріального рівня, повідомляє видання Live Science з посиланням на відповідні дослідження вчених.

Як пише видання, якби ці плавучі платформи просто розтанули, то вони б не підняли безпосередньо рівень моря, але не все так просто. Шельфові льодовики є важливими бар'єрами, що заважають величезній частині внутрішніх льодовиків вільно потрапляти в море. Якщо ці внутрішні льодовики досягнуть відкритих вод, то рівень моря може катастрофічно піднятися.

Багато з льодовикових шельфів, десь 34%, які скоріш за все обваляться до кінця XXI століття, знаходяться  на Антарктичному півострові – регіоні Західної Антарктиди, що рухається на північ до Південної Америки.

Хороша новина полягає в тому, що такого роду розбиття льодових шельфів далеко не неминуче. Зараз глобальна температура виросла приблизно на 1 градус C вище рівня доіндустріального періоду 1850-1900 років. Якщо вдасться утримати це потепління до 2 градусів C, то тільки половина з вказаних 34% шельфових льодовиків опиниться під загрозою розтанути, пише видання Associated Press.

За звичайних обставин ці крижані полиці шельфу влітку трохи тануть. Вода стікає крізь щілини льоду, щоб згодом знову замерзнути. Але коли відбувається занадто швидке та сильне танення, на їх поверхнях з’являються водні басейни.

Раніше дослідники моделювали майбутню поведінку шельфових льодовиків в масштабі всієї Антарктики, не приділяючи особливої уваги деталям окремих шельфових льодовиків. Нове дослідження змоделювало танення льоду в різних сценаріях з нечуваною раніше роздільною здатністю та складністю. В результаті дослідження змодельовані два варіанти розвитку подій в Антарктиці: перший – коли клімат змінюється сильніше (потепління), ніж в самих песимістичних прогнозах; другий – коли суспільство досягає значного прогресу у боротьбі з викидами парникових газів.

Дослідження було опубліковане 8 квітня в журналі Geophysical Research Letters.