Новини та ділова аналітика для проактивних

За попередніми даними досліджень Омікрон SARS-CoV-2 може викликати легші форми захворювання, ніж інші штами коронавірусу

27 грудня 2021 — 14:20

У ході ранніх лабораторних досліджень клітин людини вчені виявили, що, скоріше за все, штам SARS-CoV-2 Омікрон важче проникає в легені людини, на відміну від інших штамів коронавірусу, повідомляє видання Live Science.

Вчені зауважують, що хоча Омікрон й не вражає легені людини так сильно як інші види, але нове дослідження підтвердило, що антитіла, вироблені у вакцинованих людей, не допоможуть захистити їх від цього штаму.

Разом з тим, як і в інших дослідженнях, команда вчених підтвердила, що доза вакцини Pfizer підвищує здатність антитіл вакцинованих людей нейтралізувати вірус. Про це сказав старший автор Равіндра Гупта, професор клінічної мікробіології Кембриджського інституту терапевтичної імунології та інфекційних захворювань.

Загалом зазначається, що Омікрон краще обходить імунну систему, але при цьому, можливо, не викликає важких захворювань. Вченим ще потрібно підтвердити результати експериментів на практиці.

Омікрон має понад 30 мутацій в генах, які кодують його шипковий білок. З них 10 кодують частини рецепторного зв’язуючого домену (RBD) або специфічну частину білка-шипа, яка фіксується на клітинах.

RBD – зв'язуючий домен, що відповідає за з'єднання коронавірусу з клітиною людини, а точніше, з рецептором ACE2, що знаходиться на мембрані клітин людини, через який вірус проникає в клітину, де в подальшому розмножується та викликає захворювання.

Щоб з’ясувати, як ці мутації можуть змінити взаємодію вірусу з клітинами, дослідники створили синтетичні віруси, які називаються псевдовірусами. Dони мають білок омікрон. Для порівняння, дослідники також створили псевдовіруси з білком Дельта і деякі з білком оригінального SARS-CoV-2.

Команда хотіла зрозуміти, як три специфічні для Омікрону мутації впливають на здатність вірусу проникати в клітини. Виявилось, що, незважаючи на мутації, Омікрон проникав у клітини легень менш ефективно, ніж Дельта, і по взаємодії більше нагадував оригінальний SARS-CoV-2. Потрапляючи в клітину, псевдовірус Дельти викликали злиття клітин. Явище, яке склеює сусідні клітини разом та дозволяє вірусу швидко поширюватися. Поширене клітинне злиття в легенях часто спостерігається у випадку важкої форми перебігу хвороби COVID-19. В експериментах Омікрон ініціював таке злиття клітин менш ефективно, ніж Дельта. Майбутні дослідження повинні підтвердити, що ці лабораторні експерименти відповідають тому, що відбувається в організмі людини.