Новини та ділова аналітика для проактивних

Нова інноваційна технологія CRISPR може допомогти людям з вадами зору

02 грудня 2021 — 16:32

Нова інноваційна технологія CRISPR може допомогти людям, які страждають рідкісним важким розладом зору, повідомляє The World Economic Forum.

CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) – прямі повтори та унікальні послідовності в ДНК бактерій і архей. Технологія, розроблена в 2012 році, як біологічний інструмент, здатний змінювати ДНК людини. Протягом останнього десятиліття вчені всього світу продовжували працювати над технологією, покращуючи її безпеку та ефективність для потенційного лікування низки генетичних захворювань.

CRISPR відноситься до категорії, яка називається точною медициною. Точна медицина – це інноваційний підхід, за допомогою якого можна усунути специфічний генетичний дефект, що спричиняє конкретне захворювання.

CRISPR працює шляхом поєднання білків подібних на ножиці з іншими молекулами, щоб знайти проблемні частини ДНК людини – геному.

Технологія дозволяє вченим видалити ці хвороботворні ділянки геному або замінити їх ДНК, яка зупиняє хворобу.

CRISPR вже використовується в низці сфер – від простих діагностичних інструментів до основних дослідницьких цілей. Як писала Нова Влада, вчені створили тест на COVID-19 на основі CRISPR.

На сьогоднішній день лікування CRISPR передбачало взяття клітин у пацієнта та зміну частин ДНК суб’єкта, перш ніж знову ввести відредаговані клітини пацієнту. Опинившись в організмі, клітини можуть розмножуватися і усунути хворобу.

Технологія редагування генів була протестована на семи добровольцях в штаті Орегона (США), щоб перевірити, чи може вона лікувати серйозні порушення зору. Однак інструменти CRISPR вводили безпосередньо, не видаляючи жодної з їхніх клітин. У випадку добровольців CRISPR вводили в сітківку ока. Деякі відчули помітне покращення зору, що дозволило їм побачити кольори вперше за багато років.

Але ширше використання CRISPR, як терапії, залежить від більшої кількості випробувань та вивчення можливих побічних ефектів. Протягом року після лікування пацієнта із серповидно-клітинною анемією на основі CRISPR покращення стану здоров’я свідчить про те, що за допомогою редагування генів можна виробити життєздатні ліки від багатьох генетичних захворювань.