Новини та ділова аналітика для проактивних

Вчені знайшли гігантську чорну діру всередині невеликої галактики, але не розуміють як це можливо

29 грудня 2021 — 13:39
Гігантська чорна діра всередині карликової галактики Лев I (фото: ESA/Gaia/DPAC; SDSS)
Гігантська чорна діра всередині карликової галактики Лев I (фото: ESA/Gaia/DPAC; SDSS)

Астрономи з Техаського університету в Остіні (Техас, США) знайшли гігантську чорну діру в центрі невеликої за розмірами галактики, що знаходиться на околиці Чумацького Шляху, і не розуміють як це можливо, повідомляє видання Live Science.

Карликова галактика Лева I, що розташована приблизно в 820 тис. світлових років від Землі, має в поперек близько 2 тис. світлових років. До цього часу астрономи вважали, що маса галактики приблизно в 15-30 мільйонів разів перевищує масу нашого Сонця. Вона зовсім крихітна в порівнянні з нашим Чумацьким Шляхом, вага якого сягає 1,5 трильйона мас Сонця і чий диск має ширину понад 100 тис. світлових років.

Нове дослідження виявило, що в центрі Лева I розташована чорна діра, розмір якої майже такий же, як у чорної діри, що знаходиться в центрі Чумацького Шляху. Відкриття суперечить очікуванням, оскільки астрономи вважали, що гігантські чорні діри виникають через зіткнення галактик і повинні відповідати розміру галактики.

Але до цього відкриття вчені прийшли випадково. Спочатку вони вирішили виміряти кількість темної матерії в Леві I за допомогою приладу Virus-W на 2,7 метровому телескопі Harlan в обсерваторії Макдональд Техаського університету. Virus-W вимірює рух зірок у малих галактиках навколо Чумацького Шляху і виводить кількість темної матерії в цих галактиках. Темна матерія – це невидима речовина, яка протидіє силі тяжіння. Вчені можуть виміряти концентрацію темної матерії у Всесвіті на основі її впливу на орбіти та швидкості найближчих зірок. Чим більше темної матерії на орбіті зірки, тим швидше вона рухається.

Коли команда перевірила дані, зібрані в ході спостережень, вони виявили, що у Лева I, немає темної матерії, а є чорна діра в центрі, що становить 3 мільйони мас Сонця, а чорна діра Стрільця A* у центрі Чумацького Шляху лише на 25% більша.

За словами астрономів, отримані нині результати відрізняються від попередніх розрахунків темної матерії в галактиці Лев I, так як раніше вони проводились на основі менш точних даних. Тоді вчені не мали доступу до таких потужних комп’ютерів як команда в університеті Остіну.